Polen helpt Oekraïne bij graanexport naar markten buiten EU
WARSCHAU (ANP/DPA) - De Poolse president Andrzej Duda heeft beklemtoond dat zijn land Oekraïne blijft helpen bij de export van graan naar markten buiten Europa, met name arme landen die het het hardst nodig hebben. Maar hij verdedigt het besluit van de Poolse regering het graan uit het buurland niet op de Poolse markt toe te laten. Dat zou voor veel Poolse boeren enorme concurrentie betekenen.
Duda voorziet speciale routes voor het Oekraïens graan naar Poolse havens. Oekraïne is in oorlog met Rusland en de zeehavens van Oekraïne liggen niet ver van het front aan de Zwarte Zee. De export over die zee en door de Bosporus naar de wereldmarkten is door de oorlog vrijwel stil komen te liggen. Wel is er nu veel scheepvaart langs de kusten van Bulgarije en Roemenië naar Oekraïense rivierhavens aan de grensrivier de Donau.
De weigering van Polen om Oekraïens graan te importeren heeft tot spanningen en beschuldigingen over en weer geleid. Polen liet recent weten dat het geen beledigingen van Kyiv meer duldt en geen Poolse wapens meer aan Oekraïne levert. In het weekeinde deed de Oekraïense leider Volodymyr Zelensky op bezoek in Lublin (Polen) een poging de gemoederen te bedaren en zei dat de wrijvingen tussen de twee landen niets voorstellen vergeleken met de sterke banden tussen de twee volken.
Meer uit Buitenland
SEVILLA (ANP/RTR/DPA) - In Spanje wordt geschokt gereageerd op de dodelijke natuurbranden in het zuiden. Het dodental staat op elf en een tiental mensen raakte gewond. Regionaal gezondheidsminister Antonio Sanz noemde de situatie een "ongekende tragedie".
50 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Een tolvignet voor wie op de Belgische wegen wil rijden moet vanaf mei 2027 gelden, schrijven Belgische kranten De Morgen en De Tijd op basis van een ingezien voorstel. Het land komt met een vignet voor een dag, een maand, twee maanden en een jaar, met verschillende tarieven voor schone en vervuilende auto's.
54 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico wil in de Verenigde Staten juridische stappen ondernemen vanwege de dood van Mexicaanse migranten in Amerikaanse vreemdelingendetentie. Zeker zeventien Mexicanen zijn overleden in detentie of bij arrestatiecampagnes van immigratiedienst ICE, aldus minister van Buitenlandse Zaken Roberto Velasco Álvarez.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse oud-parlementariër Ann Widdecombe is overleden op 78-jarige leeftijd. Dat melden Britse media als Sky News. Widdecombe zat in het Britse Lagerhuis en later ook in het Europees Parlement. Bij het grote publiek werd ze vooral bekend vanwege haar optreden in het BBC-programma Strictly Come Dancing.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de resterende bestuursleden van kiescommissie EAC op straat gezet, vier maanden voor de midtermverkiezingen. Dat melden Amerikaanse media, waaronder Politico en USA Today. De twee Democratische leden kregen een ontslagbrief, een Republikein kreeg de kans om zelf op te stappen. Het vierde bestuurslid, ook een Republikein, stapte eerder al op.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrië heeft leden aangehouden van een aan Islamitische Staat (IS) gelieerde cel na twee bomaanslagen in de hoofdstad Damascus tijdens het bezoek van de Franse president Emmanuel Macron. Dat heeft de Syrische minister van Binnenlandse Zaken Anas Khattab op X bekendgemaakt.
3 uur geledenISHIGAKI (ANP/RTR) - De krachtige tyfoon Bavi koerst af op een eilandengroep in het zuidwesten van Japan. De autoriteiten waarschuwen voor storm, slagregens, aardverschuivingen en overstromingen. Bavi is mogelijk de meest vernietigende tyfoon in jaren.
5 uur geleden