Polen heeft na lange tijd weer zicht op EU-miljarden
BRUSSEL (ANP) - Polen kan na lange tijd weer EU-subsidies tegemoet zien met een eerste voorschot van ruim 5 miljard euro. De Europese Commissie hield miljarden aan subsidies vast wegens een slepende ruzie over de staat van de Poolse rechtsstaat.
De commissie heeft een Poolse subsidieaanvraag goedgekeurd die het land minder afhankelijk moet maken van met name gas uit Rusland. Als de 27 EU-landen ook instemmen, kan het land vast een voorschot krijgen van 5,1 miljard euro. De lidstaten beslissen daar binnen vier weken over.
Voor verdere uitkeringen van de tientallen miljarden aan subsidies en goedkope leningen waarop Polen aanspraak kan maken moet het wel nog steeds aan een aantal eisen voldoen. Zo moet de Poolse rechterlijke macht onafhankelijker worden van de politiek. Brussel en de rechts-nationalistische regering in Warschau vochten de afgelopen jaren een taaie strijd uit over pogingen van de regering om de Poolse rechters naar haar hand te zetten.
Nu EU-gezinde partijen de verkiezingen hebben gewonnen en werken aan een nieuwe regering maakt Brussel een toeschietelijkere indruk. De oppositie heeft steeds verzekerd dat de geldstroom uit Brussel weer op gang zou komen als zij het voor het zeggen zouden krijgen. Het zou volgens EU-diplomaten goed zijn als Polen merkt dat een constructieve opstelling loont.
Meer uit Financieel
CHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger gesloten. Het optimisme werd aangejaagd door techbedrijven als Oracle. Dat aandeel steeg 6,6 procent.
10 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering gaat de komende dagen in beroep tegen de uitspraak van een rechtbank in Parijs vrijdag over een tijdelijke blokkade van Shein in het land. Frankrijk wilde Shein drie maanden blokkeren omdat op de Chinese webwinkel op kinderen lijkende sekspoppen en wapens werden verkocht. Maar de rechtbank vond zo'n maatregel buiten proportie.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn vrijdag naar schatting 20.000 koffers achtergebleven door een storing in een deel van het bagagesysteem. De storing duurde uren. Pas aan het einde van de middag meldde het vliegveld dat de storing in Vertrekhal 2 was verholpen. Gedurende de dag is een deel van de ingecheckte ruimbagage niet met de geplande vluchten meegenomen.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam liet vrijdag weinig verandering zien. Beleggers deden het rustiger aan na de flinke winsten donderdag. De Europese Centrale Bank (ECB) kwam die dag met een rentebesluit en hield de rente in de eurozone voor de vierde keer op rij onveranderd op 2 procent.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL wil een rechtszaak aanspannen vanwege het besluit van het demissionaire kabinet om het bedrijf geen subsidie te geven. Het kabinet besloot vrijdag dat het bezorgbedrijf vanaf 1 juli 2026 twee dagen mag doen over het bezorgen van de post die onder de zogeheten universele postdienst (UPD) valt en vanaf juli 2027 drie dagen. Maar door de lange bezorgtijd is de overheidssubsidie volgens het kabinet niet nodig.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken heeft een boete gekregen van 1,5 miljoen euro om blikjes zonder statiegeld. Volgens het Openbaar Ministerie vulde de bierbrouwer tussen 1 en 11 april 2023 nog ruim 7,2 miljoen blikjes bier zonder statiegeld. Deze blikjes zijn vervolgens op de markt gebracht, ondanks dat statiegeld op blik toen al verplicht was.
16 uur geleden