Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Polen heeft na lange tijd weer zicht op EU-miljarden

Polen heeft na lange tijd weer zicht op EU-miljarden

BRUSSEL (ANP) - Polen kan na lange tijd weer EU-subsidies tegemoet zien met een eerste voorschot van ruim 5 miljard euro. De Europese Commissie hield miljarden aan subsidies vast wegens een slepende ruzie over de staat van de Poolse rechtsstaat.

De commissie heeft een Poolse subsidieaanvraag goedgekeurd die het land minder afhankelijk moet maken van met name gas uit Rusland. Als de 27 EU-landen ook instemmen, kan het land vast een voorschot krijgen van 5,1 miljard euro. De lidstaten beslissen daar binnen vier weken over.

Voor verdere uitkeringen van de tientallen miljarden aan subsidies en goedkope leningen waarop Polen aanspraak kan maken moet het wel nog steeds aan een aantal eisen voldoen. Zo moet de Poolse rechterlijke macht onafhankelijker worden van de politiek. Brussel en de rechts-nationalistische regering in Warschau vochten de afgelopen jaren een taaie strijd uit over pogingen van de regering om de Poolse rechters naar haar hand te zetten.

Nu EU-gezinde partijen de verkiezingen hebben gewonnen en werken aan een nieuwe regering maakt Brussel een toeschietelijkere indruk. De oppositie heeft steeds verzekerd dat de geldstroom uit Brussel weer op gang zou komen als zij het voor het zeggen zouden krijgen. Het zou volgens EU-diplomaten goed zijn als Polen merkt dat een constructieve opstelling loont.

Meer uit Financieel

VS versoepelen sancties tegen Venezuela na gekrompen aanbod olie

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.

9 uur geleden
Amerikaanse rechter blokkeert dagvaardingen tegen Fed en Powell

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.

10 uur geleden
Wall Street sluit lager in afwachting van voortgang Iranoorlog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.

11 uur geleden
Slechts 77 schepen passeren Straat van Hormuz, meldt databedrijf

LONDEN (ANP/AFP) - Deze maand zijn tot nu toe slechts 77 schepen door de Straat van Hormuz gevaren, blijkt uit cijfers van het maritieme databedrijf Lloyd's List. Dat is een forse daling vergeleken met een jaar geleden. Volgens het bedrijf ging het tussen 1 en 11 maart vorig jaar nog om 1229 doortochten.

12 uur geleden
Installateur Feenstra waarschuwt voor oplichting door nepmonteurs

LELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.

13 uur geleden
AEX sluit licht hoger rond aanhoudende zorgen over Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.

14 uur geleden
China ziet 'positieve signalen' Nederland na gesprek met minister

BEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.

15 uur geleden