Polen gaat olie leveren aan belangrijke raffinaderij Duitsland
BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland en Polen hebben een overeenkomst getekend over de levering van ruwe olie via Gdansk. De olie is bestemd voor de PCK-raffinaderij in het Oost-Duitse Schwedt. Om hoeveel olie het gaat, is nog niet bekend.
De aanvoerroute via Polen is van groot belang voor de raffinaderij, die goed is voor 90 procent van alle brandstoffen die worden verkocht in Berlijn en de deelstaat Brandenburg. Voorheen kwam de olie uit Rusland door de Droezjba-pijplijn, maar daar wil de Duitse overheid per 1 januari van af. Daarom is zij op zoek naar alternatieven.
Naast de Duitse raffinaderij in Schwedt en een raffinaderij in het eveneens Oost-Duitse Leuna, profiteren ook twee Poolse raffinaderijen van de deal. De Duitse minister van Economie Robert Habeck denkt dat de werking van al deze raffinaderijen verzekerd wordt door de "bevoorrading met voldoende hoeveelheden ruwe olie".
Volgens de Poolse minister van Milieu Anna Moskwa is de overeenkomst een bewijs van de "gemeenschappelijke wil om samen te werken aan de optimalisatie van de olieleveringen voor Poolse en Duitse raffinaderijen die op het Poolse pijpleidingnetwerk zijn aangesloten. En daarmee de brandstofleveringen aan klanten in beide landen".
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisatie VNO-NCW noemt de snelle stijging van de energieprijzen "natuurlijk zorgelijk". Een woordvoerder van de ondernemersorganisatie laat weten dat er "nauw overleg" is met het kabinet en de leden.
4 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Kleine kernreactoren zouden weleens voor een "industriële doorbraak" kunnen zorgen in Europa, zo staat in een strategie van de Europese Commissie. Deze kleine modulaire kernreactoren, ook wel SMR's genoemd, zouden al begin 2030 in de lidstaten moeten verrijzen, schrijft de Commissie. Daar is wel genoeg geld, mankracht, een sterke toeleveringsketen en snelle afgifte van vergunningen voor nodig, aldus de Commissie.
25 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag weer omlaag, na de koerswinsten een dag eerder. De hoop dat het einde van de oorlog in het Midden-Oosten in zicht is, zorgde maandag nog voor een positieve draai op Wall Street nadat president Donald Trump had gezegd dat de oorlog met Iran "snel voorbij" zal zijn. De olieprijzen, die door de oorlog flink zijn gestegen, gingen daardoor omlaag. Dat wakkerde de hoop aan dat de impact van de hogere energieprijzen op de inflatie mogelijk tijdelijk zal zijn.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV) maakt zich zorgen over de door de Iranoorlog gestegen brandstofprijzen. Volgens de brancheorganisatie voor zorgvervoer, touringcar- en taxibedrijven komt de winstmarge bij vervoerders onder druk te staan omdat ze de hogere kosten vaak niet kunnen doorrekenen aan klanten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meta Platforms moet dwangsommen tot maximaal 10 miljoen euro betalen voor het uitvoeren van aanpassingen bij Facebook en Instagram. Dat heeft het gerechtshof in Amsterdam bepaald.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM gaat de scherp gestegen kerosineprijs doorberekenen in zijn ticketprijzen. Hoeveel duurder vliegtickets worden, kon een woordvoerster niet zeggen.
1 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Binnenvaartschepen tanken deze week minder brandstof door de flink gestegen dieselprijs, merken de zogeheten bunkerstations. Deze stations, waar binnenvaartschepen brandstof inslaan, hadden het een week eerder juist veel drukker dan normaal.
1 uur geleden