Polen gaat geen militairen naar Oekraïne sturen
WARSCHAU (ANP/RTR/AFP) - Polen gaat geen militairen naar Oekraïne sturen, maar blijft het buurland steunen met financiële en militaire hulp. Premier Donald Tusk zei dit vlak voor vertrek naar Parijs, waar een informele top over Oekraïne en Europese veiligheid wordt gehouden.
Tusk gaat andere Europese leiders tijdens het spoedoverleg aansporen hun defensie-uitgaven te verhogen. Hij is van mening dat Europese landen Oekraïne niet goed kunnen helpen als zij geen stappen zetten om hun defensiecapaciteiten te verbeteren. Europa is "niet in staat om het militaire potentieel van Rusland tegen te gaan", zei hij.
De premier waarschuwde later op X dat als Europa "nu niet veel investeert in defensie, we tien keer zo veel zullen moeten uitgeven als we een bredere oorlog niet kunnen voorkomen". Hij schreef "het recht te hebben dit luid en duidelijk te zeggen", omdat zijn land bijna 5 procent van het bruto binnenlands product (bbp) uitgeeft aan defensie. Dat is ver boven de 2 procent die de NAVO voorschrijft.
Positieve rol
Polen "kan en moet" volgens Tusk een positieve rol spelen. Dit betekent volgens hem het waarborgen van de nauwe samenwerking tussen Polen, Oekraïne, de Europese Unie, de Verenigde Staten en Europese landen zoals het Verenigd Koninkrijk en Noorwegen. "Er is geen ruimte voor een keuze tussen de Europese Unie of de Verenigde Staten", zei hij. Sommige landen vrezen dat ze voor Europese veiligheid niet meer op de VS kunnen rekenen.
Polen stelt zich sinds de Russische inval in Oekraïne op als een mondige partner van Oekraïne. Het land vangt bijna 1 miljoen Oekraïners op, dat is volgens VN-cijfers bijna een op de zeven gevluchte Oekraïners.
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Minnesota heeft een rechtszaak aangespannen vanwege de "ongekende toename" van de aanwezigheid van federale agenten in de staat, enkele dagen nadat een agent van immigratiedienst ICE een vrouw had doodgeschoten in Minneapolis.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten veroordelen de Russische inzet van een hypersonische raket bij een aanval op Oekraïne. Het betreft een "onverklaarbare escalatie", aldus een Amerikaanse vertegenwoordiger tegen de VN-Veiligheidsraad.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen. "Met onmiddellijke ingang zal elk land dat zaken doet met de Islamitische Republiek Iran een heffing van 25 procent betalen op alle handel en alle andere zakelijke activiteiten met de Verenigde Staten", aldus Trump op zijn platform Truth Social.
9 uur geledenCHICAGO (ANP) - De Amerikaanse staat Illinois heeft de regering van president Donald Trump aangeklaagd om de inzet van ICE-agenten in Chicago. Gouverneur JB Pritzker spreekt op X over het "gevaarlijke gebruik van geweld" door agenten van de immigratiedienst en de grenswacht.
9 uur geledenCHISINAU (ANP/AFP) - De Moldavische president Maia Sandu is voorstander van een hereniging van haar land met Roemenië. In de Britse podcast 'The Rest Is Politics' zei ze dat ze bij een eventueel referendum voor de aansluiting zou stemmen.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei zegt dat in zijn land grote pro-regeringsdemonstraties zijn geweest als tegenreactie op de aanhoudende betogingen tegen het regime. De opkomst geldt volgens hem als een waarschuwing aan de Verenigde Staten.
11 uur geledenAJACCIO (ANP/AFP/BELGA) - De voormalige leider van de Corsicaanse separatistische beweging FLNC Alain Orsoni is doodgeschoten tijdens de begrafenis van zijn moeder, hebben gerechtelijke bronnen bekendgemaakt. Justitie heeft een onderzoek ingesteld naar moord door een georganiseerde bende.
11 uur geleden