Polen gaan in referendum stemmen over Europese asielafspraken
WARSCHAU (ANP/DPA) - Polen gaat een referendum organiseren over de geplande hervormingen van het Europese asielbeleid. Inwoners van het land kunnen onder meer hun mening geven over een quotum voor het opnemen van vluchtelingen.
De Poolse premier Mateusz Morawiecki kondigde de stap zondag aan in een video, waarin hij zegt dat burgers zal worden gevraagd of ze "de toelating van duizenden illegale immigranten uit het Midden-Oosten en Afrika steunen onder het mechanisme van verplichte toelating, opgelegd door de Europese bureaucratie". De uitkomst van het referendum zal echter geen invloed hebben op de hervormingsplannen van de EU.
In juni stemden de EU-migratieministers in met het hervormingspakket voor het asielstelsel. Volgens het compromis moet de opname van vluchtelingen niet langer vrijwillig zijn, maar worden verplicht. De Poolse regeringspartij Recht en Rechtvaardigheid (PiS) verzet zich fel tegen de plannen. Ook Hongarije is tegenstander.
Vierde onderwerp
De populariteit van de PiS-regering staat onder druk door hoge inflatie, strenge abortuswetten en tal van schandalen. De oppositie beschuldigt haar ervan populistische sentimenten tegen asielzoekers aan te wakkeren om kiezers naar de stembus te trekken.
Het referendum wordt gelijktijdig met de parlementsverkiezingen gehouden op 15 oktober. Dezelfde dag worden ook referenda gehouden over de privatisering van staatsbedrijven en de verhoging van de pensioenleeftijd. Maandag wordt nog een vierde onderwerp aangekondigd waarover de Polen kunnen stemmen.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - De drie VN-militairen die vorige maand omkwamen bij twee losse aanvallen in Libanon, zijn volgens VN-onderzoek gedood door Israël en Hezbollah. Een van de incidenten kwam door een explosief van Hezbollah, het andere door een Israëlische beschieting.
52 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat Ye nooit uitgenodigd had moeten worden om op te treden op het Wireless Festival in Londen. Dat schrijft Starmer op X, nadat bekend was geworden dat de omstreden rapper de toegang tot het Verenigd Koninkrijk is geweigerd.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Als de Amerikaanse president Donald Trump uitvoering geeft aan zijn dreigement om "een hele beschaving" te laten sterven, komt dat neer op "de ernstigste misdaden" onder het internationaal recht, zegt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Hij benadrukt dat het aanvallen van burgers een oorlogsmisdaad is.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Duizenden mensen, begeleid door blaasmuziek van de militaire kapel, bewezen dinsdag de laatste eer aan de ex-president van Suriname, Chandrikapersad Santokhi, die op 30 maart plotseling overleed op 67-jarige leeftijd. De uitvaartdienst met staatseer wordt gehouden in De Olifant, het partijcentrum van de Vooruitstrevende Hervormings Partij waarvan hij voorzitter was.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël heeft dinsdag bruggen en spoorwegen aangevallen in Iran, meldt premier Benjamin Netanyahu. Die zouden worden gebruikt door het Iraanse regime om wapens te vervoeren.
3 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR) - De pro-Iraanse militie Kataib Hezbollah zegt de ontvoerde Amerikaanse journalist Shelly Kittleson vrij te laten. Zij werd vorige week ontvoerd in de Iraakse hoofdstad Bagdad. De militie eist daarbij dat de journalist Irak direct verlaat. Kittleson schrijft onder andere voor de Britse omroep BBC en Politico.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is er niet in geslaagd om een resolutie aan te nemen over het heropenen van de Straat van Hormuz. China heeft zijn vetorecht gebruikt om de resolutie, die was ingediend door Bahrein, te blokkeren.
3 uur geleden