Polen gaan in referendum stemmen over Europese asielafspraken
WARSCHAU (ANP/DPA) - Polen gaat een referendum organiseren over de geplande hervormingen van het Europese asielbeleid. Inwoners van het land kunnen onder meer hun mening geven over een quotum voor het opnemen van vluchtelingen.
De Poolse premier Mateusz Morawiecki kondigde de stap zondag aan in een video, waarin hij zegt dat burgers zal worden gevraagd of ze "de toelating van duizenden illegale immigranten uit het Midden-Oosten en Afrika steunen onder het mechanisme van verplichte toelating, opgelegd door de Europese bureaucratie". De uitkomst van het referendum zal echter geen invloed hebben op de hervormingsplannen van de EU.
In juni stemden de EU-migratieministers in met het hervormingspakket voor het asielstelsel. Volgens het compromis moet de opname van vluchtelingen niet langer vrijwillig zijn, maar worden verplicht. De Poolse regeringspartij Recht en Rechtvaardigheid (PiS) verzet zich fel tegen de plannen. Ook Hongarije is tegenstander.
Vierde onderwerp
De populariteit van de PiS-regering staat onder druk door hoge inflatie, strenge abortuswetten en tal van schandalen. De oppositie beschuldigt haar ervan populistische sentimenten tegen asielzoekers aan te wakkeren om kiezers naar de stembus te trekken.
Het referendum wordt gelijktijdig met de parlementsverkiezingen gehouden op 15 oktober. Dezelfde dag worden ook referenda gehouden over de privatisering van staatsbedrijven en de verhoging van de pensioenleeftijd. Maandag wordt nog een vierde onderwerp aangekondigd waarover de Polen kunnen stemmen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei zegt dat de Verenigde Staten verslagen zijn, en dat de Perzische Golf een nieuwe fase ingaat onder Iraanse leiding. Khamenei deed de uitspraken in een boodschap die werd voorgelezen op de Iraanse staatstelevisie.
13 minuten geledenVILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen denkt erover zich aan te sluiten bij de eigen 'Hormuz-coalitie' waar de Verenigde Staten aan werken. Het kleine NAVO-land neemt ook deel aan de oorspronkelijke Hormuz-coalitie die onder Brits-Franse leiding wil helpen bij het weer op gang brengen van de scheepvaart door de geblokkeerde Straat van Hormuz.
19 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland houdt militairen in Mali om daar de junta te ondersteunen in haar strijd tegen separatisten. Volgens Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov zal Rusland "blijven strijden, waaronder in Mali, tegen extremisme, terrorisme en andere kwalijke fenomenen".
21 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Dat er Amerikaanse troepen in Europa zijn, is "ook in het belang van de Verenigde Staten", aldus een woordvoerder van de Europese Commissie. Daarmee reageerde ze op het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump troepen uit Duitsland weg te halen. Dat deed Trump nadat bondskanselier Friedrich Merz kritisch was over de Amerikaanse aanvallen op Iran.
35 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft nog eens onderstreept hoe belangrijk hij het vindt om te blijven samenwerken met de Verenigde Staten. Duitsland blijft zich richten op de NAVO en op goede trans-Atlantische banden, zei hij tijdens een bezoek aan Duitse troepen in Nedersaksen. Een paar uur eerder had de Amerikaanse president Donald Trump nog gezegd dat hij overweegt om troepen terug te trekken uit Duitsland.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - De Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte heeft beroep aangetekend tegen het besluit van het Internationaal Strafhof (ICC) om een zaak tegen hem te openen. Het hof besloot afgelopen week unaniem dat het daarvoor beschikt over voldoende bewijs. In het voorjaar van 2025 werd een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd om vermeende misdaden tegen de menselijkheid; kort daarna werd hij aangehouden. Sindsdien zit hij in een speciale gevangenis in Scheveningen.
44 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - De Libanese president Joseph Aoun beticht Israël van "aanhoudende Israëlische schendingen" van het bestand in het zuiden van zijn land. Nog altijd vinden verwoestingen plaats en vallen er doden. Donderdag aan het begin van de middag heeft de Israëlische krijgsmacht opnieuw inwoners van Libanese plaatsen opgedragen om te vertrekken.
1 uur geleden