Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Polen gaan 15 oktober naar de stembus voor nieuw parlement

Polen gaan 15 oktober naar de stembus voor nieuw parlement

WARSCHAU (ANP) - De Polen mogen 15 oktober naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. President Andrzej Duda schrijft op X dat die datum is gekozen voor de verkiezingen, die sowieso eind dit jaar moesten worden gehouden.

De Poolse regeringspartij Recht en Rechtvaardigheid (PiS) zal proberen om voor de derde keer een absolute meerderheid te halen in het parlement. In 2015 en 2019 lukte dat ook al, al verloor de conservatieve partij in 2019 de meerderheid in de Senaat aan de oppositie. Op 15 oktober mogen de Polen voor zowel het lagerhuis (Sejm) als voor de Senaat stemmen.

PiS staat nog wel voor in de peilingen van Polen, maar met een minder grote voorsprong dan bij de vorige verkiezingen. Het liberale burgerplatform (PO) van Donald Tusk, oud-premier en oud-voorzitter van de Europese Raad, lijkt de grootste uitdager van de regeringspartij. PiS kan nu volgens peilingen rekenen op zo'n 36 procent van de stemmen, PO op 30 procent.

Meer uit Buitenland

Media: Amerikaans-Israëlische gijzelaar na vrijlating naar Trump

JERUZALEM (ANP/DPA) - De Amerikaans-Israëlische gijzelaar Edan Alexander reist na zijn vrijlating mogelijk naar Qatar voor een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat berichten meerdere Israëlische media. Voorwaarde is wel dat de gezondheidstoestand van Alexander dat toelaat.

15 minuten geleden
Hulporganisaties roepen Israël op tot opheffing blokkade Gaza

DEN HAAG (ANP) - Hulporganisaties zoals UNICEF, Artsen zonder Grenzen (AzG), CARE en Oxfam herhalen hun oproep aan Israël om zijn blokkade van de Gazastrook op te heffen. Dat doen ze nu de internationale voedselwaakhond IPC waarschuwt dat hongersnood dreigt door de aanhoudende voedseltekorten.

24 minuten geleden
Kremlin hekelt Europese druk om wapenstilstand te sluiten

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin heeft boos gereageerd op Europese druk om voor middernacht op maandag in te stemmen met een bestand. "Rusland accepteert geen ultimatums, dat is ongepast. Je kunt niet op zo'n manier tegen Rusland praten", zei woordvoerder Dmitri Peskov.

25 minuten geleden
Israël vraagt ICC om intrekking arrestatiebevel tegen Netanyahu

DEN HAAG (ANP/RTR) - Israël heeft rechters van het Internationaal Strafhof (ICC) gevraagd om de arrestatiebevelen tegen premier Benjamin Netanyahu en oud-minister van Defensie Yoav Gallant in te trekken. Die bevelen werden in november uitgevaardigd in een onderzoek naar de oorlog in de Gazastrook.

2 uur geleden
Voedselwaakhond waarschuwt: kritiek risico op hongersnood Gaza

BONN (ANP) - De internationale voedselwaakhond IPC waarschuwt voor een "kritiek risico" op hongersnood in de Gazastrook. Voedsel en andere humanitaire hulp komen al twee maanden het gebied niet meer binnen, waardoor de voorraden de komende weken op dreigen te raken.

2 uur geleden
Zelensky nodigt paus uit voor bezoek aan Oekraïne

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de nieuwe paus uitgenodigd voor een bezoek aan Oekraïne. Dat deed hij in hun eerste gesprek, dat over de oorlog in Oekraïne ging.

4 uur geleden
Oekraïne: Russische aanvallen gaan door na oproep tot bestand

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense autoriteiten zeggen dat de Russische aanvallen op het land doorgaan na een oproep tot een staakt-het-vuren. Oekraïne en bondgenoten hadden een bestand van minstens dertig dagen vanaf maandag voorgesteld, maar Rusland stemde niet in.

5 uur geleden