Polen frustreert EU-top met nieuw veto op minimumtaks
BRUSSEL (ANP) - Polen houdt tot verbijstering van de andere EU-landen met een nieuw veto de invoering tegen van een minimumbelasting voor grote multinationals. Ingewijden verwachten dat de Poolse premier Mateusz Morawiecki de kwestie, waarvan iedereen dacht dat die was opgelost, aan de orde stelt op de EU-top in Brussel. Ook premier Mark Rutte houdt daar rekening mee, maar hij richt de aandacht liever op het handelsconflict met de Verenigde Staten en op de Europese migratieproblemen.
De belastingmaatregel maakt deel uit van een pakket, waardoor ook 18 miljard euro steun aan Oekraïne, een strafkorting op EU-subsidies voor Hongarije en het coronaherstelplan van dat land geblokkeerd zijn. Het pakket zou woensdagavond in Brussel ondertekend worden, nadat de lidstaten er maandagavond tot hun opluchting in waren geslaagd Hongarije, dat het pakket eerst blokkeerde, over de streep te trekken door in te stemmen met een lagere strafkorting op subsidies in verband met corruptie.
De andere lidstaten zijn volgens diplomaten "onaangenaam" verrast door de weigering te elfder ure van Polen om het pakket te tekenen. Het land hield een besluit over de invoering van een minimumtarief voor winstbelasting van 15 procent voor grote bedrijven in de EU eerder al maandenlang tegen. Warschau ging in juni uiteindelijk akkoord nadat zijn coronaherstelplan, goed voor 36 miljard aan goedkope leningen en subsidies, door de Europese Commissie werd goedgekeurd. Vervolgens nam Hongarije onverwacht het veto-stokje over.
Moeilijke verhouding
Rutte wijst erop dat "het belangrijkste punt" voor de EU-leiders "natuurlijk de relatie met Amerika" is nu Europese bedrijven door Amerikaanse klimaatsubsidies op achterstand dreigen te raken. "En natuurlijk het grote vraagstuk van migratie."
Rutte en zijn collega's gaan kijken of het onverwachtse onheil voor de pakketdeal "vanmorgen is opgelost achter de schermen". Polen "dringt nu Hongarije naar de voorgrond", constateert hij. Daardoor kan de moeizame verhouding met Boedapest, die de afgelopen toppen al veel tijd van de leiders vroeg, toch weer op hun bord belanden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - In de Verenigde Staten zijn meer dan 4000 vluchten geannuleerd in aanloop naar het extreme winterweer dat op komst is. Ook is al bij ruim 100.000 stroomafnemers de elektriciteit uitgeschakeld. De storm dreigt oostelijke staten van de VS grotendeels plat te leggen door hevige sneeuwval.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Interim-president van Venezuela Delcy Rodriguez heeft zaterdag opgeroepen tot gesprekken met de oppositie om tot 'akkoorden' voor vrede te komen. Ze deed de uitspraken drie weken nadat de Verenigde Staten president Nicolas Maduro afzetten, gevangennamen en naar een Amerikaanse gevangenis brachten.
2 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De stad Minneapolis zal een verzoek bij de rechter indienen voor een tijdelijk straatverbod om de inzet van federale agenten in de stad te stoppen. Dat heeft burgemeester Jacob Frey zaterdag gezegd op een persconferentie, bericht CNN. Het plan volgt op het doodschieten van een man door een agent van de US Border Patrol, de Amerikaanse grenspolitie, in de stad op zaterdag.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij volgende maand niet naar de Super Bowl, de finale van het American footballseizoen, in Santa Clara gaat. Daarnaast haalt hij opnieuw uit naar de artiesten die optreden rondom het grootste sportevenement van de Verenigde Staten.
4 uur geledenQAMISHLI (ANP/RTR) - Een vierdaags staakt-het-vuren tussen de Syrische regering en Koerdische strijdkrachten is met vijftien dagen verlengd. Dat bevestigen beide partijen nadat ingewijden eerder al een akkoord hadden gemeld.
5 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/AFP) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, wil dat zijn staat het onderzoek leidt naar de dodelijke schietpartij in Minneapolis van zaterdag. Hij vertrouwt het onderzoek niet toe aan de federale overheid.
6 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De federale agent die zaterdag in Minneapolis een man doodschoot was "zeer goed getraind", zei commandant Greg Bovino van de federale Amerikaanse grenspolitie op een persconferentie. De agent zou acht jaar in dienst zijn bij de grenspolitie.
6 uur geleden