Polen frustreert EU-top met nieuw veto op minimumtaks
BRUSSEL (ANP) - Polen houdt tot verbijstering van de andere EU-landen met een nieuw veto de invoering tegen van een minimumbelasting voor grote multinationals. Ingewijden verwachten dat de Poolse premier Mateusz Morawiecki de kwestie, waarvan iedereen dacht dat die was opgelost, aan de orde stelt op de EU-top in Brussel. Ook premier Mark Rutte houdt daar rekening mee, maar hij richt de aandacht liever op het handelsconflict met de Verenigde Staten en op de Europese migratieproblemen.
De belastingmaatregel maakt deel uit van een pakket, waardoor ook 18 miljard euro steun aan Oekraïne, een strafkorting op EU-subsidies voor Hongarije en het coronaherstelplan van dat land geblokkeerd zijn. Het pakket zou woensdagavond in Brussel ondertekend worden, nadat de lidstaten er maandagavond tot hun opluchting in waren geslaagd Hongarije, dat het pakket eerst blokkeerde, over de streep te trekken door in te stemmen met een lagere strafkorting op subsidies in verband met corruptie.
De andere lidstaten zijn volgens diplomaten "onaangenaam" verrast door de weigering te elfder ure van Polen om het pakket te tekenen. Het land hield een besluit over de invoering van een minimumtarief voor winstbelasting van 15 procent voor grote bedrijven in de EU eerder al maandenlang tegen. Warschau ging in juni uiteindelijk akkoord nadat zijn coronaherstelplan, goed voor 36 miljard aan goedkope leningen en subsidies, door de Europese Commissie werd goedgekeurd. Vervolgens nam Hongarije onverwacht het veto-stokje over.
Moeilijke verhouding
Rutte wijst erop dat "het belangrijkste punt" voor de EU-leiders "natuurlijk de relatie met Amerika" is nu Europese bedrijven door Amerikaanse klimaatsubsidies op achterstand dreigen te raken. "En natuurlijk het grote vraagstuk van migratie."
Rutte en zijn collega's gaan kijken of het onverwachtse onheil voor de pakketdeal "vanmorgen is opgelost achter de schermen". Polen "dringt nu Hongarije naar de voorgrond", constateert hij. Daardoor kan de moeizame verhouding met Boedapest, die de afgelopen toppen al veel tijd van de leiders vroeg, toch weer op hun bord belanden.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Burgemeester Zohran Mamdani heeft zondag de jaarlijkse Israel Day Parade in New York geboycot. Mamdani is de eerste burgemeester van de Amerikaanse stad die niet deelneemt aan de jaarlijkse mars.
2 uur geledenMETZ (ANP/AFP) - Een museum in de Oost-Franse stad Metz heeft zondag bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van een banaan. Een suppoost ontdekte zaterdag dat de vrucht, die met tape aan een muur was bevestigd als onderdeel van het kunstwerk Comedian van de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, verdwenen was.
4 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De stembussen voor de verkiezingen in Colombia zijn geopend. De kandidaten voor het presidentschap verschillen vooral in hun voorgestelde aanpak van het drugsgeweld in het land.
7 uur geledenBEIROET (ANP) - Door Israëlische aanvallen op het zuiden van Libanon zijn minstens elf doden gevallen, meldt het Libanese persbureau NNA. Bij een aanval in de buurt van een ziekenhuis zouden daarnaast zeker twaalf medewerkers gewond zijn geraakt.
9 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez zegt dat bij rellen rond de door de Parijse voetbalclub PSG gewonnen Champions League-finale 780 mensen zijn aangehouden, melden Franse media. Eerder werden nog rond de vierhonderd arrestaties gemeld. Ook zouden 57 agenten gewond zijn geraakt.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een spoedvergadering van de VN-Veiligheidsraad aangevraagd vanwege de situatie in Libanon. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Israël kondigde aan daar verder op te trekken en meldde zondag het historische Beaufort-kasteel nabij Arnoun te hebben ingenomen.
11 uur geledenVALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.
12 uur geleden