Polen frustreert EU-top met nieuw veto op minimumtaks
BRUSSEL (ANP) - Polen houdt tot verbijstering van de andere EU-landen met een nieuw veto de invoering tegen van een minimumbelasting voor grote multinationals. Ingewijden verwachten dat de Poolse premier Mateusz Morawiecki de kwestie, waarvan iedereen dacht dat die was opgelost, aan de orde stelt op de EU-top in Brussel. Ook premier Mark Rutte houdt daar rekening mee, maar hij richt de aandacht liever op het handelsconflict met de Verenigde Staten en op de Europese migratieproblemen.
De belastingmaatregel maakt deel uit van een pakket, waardoor ook 18 miljard euro steun aan Oekraïne, een strafkorting op EU-subsidies voor Hongarije en het coronaherstelplan van dat land geblokkeerd zijn. Het pakket zou woensdagavond in Brussel ondertekend worden, nadat de lidstaten er maandagavond tot hun opluchting in waren geslaagd Hongarije, dat het pakket eerst blokkeerde, over de streep te trekken door in te stemmen met een lagere strafkorting op subsidies in verband met corruptie.
De andere lidstaten zijn volgens diplomaten "onaangenaam" verrast door de weigering te elfder ure van Polen om het pakket te tekenen. Het land hield een besluit over de invoering van een minimumtarief voor winstbelasting van 15 procent voor grote bedrijven in de EU eerder al maandenlang tegen. Warschau ging in juni uiteindelijk akkoord nadat zijn coronaherstelplan, goed voor 36 miljard aan goedkope leningen en subsidies, door de Europese Commissie werd goedgekeurd. Vervolgens nam Hongarije onverwacht het veto-stokje over.
Moeilijke verhouding
Rutte wijst erop dat "het belangrijkste punt" voor de EU-leiders "natuurlijk de relatie met Amerika" is nu Europese bedrijven door Amerikaanse klimaatsubsidies op achterstand dreigen te raken. "En natuurlijk het grote vraagstuk van migratie."
Rutte en zijn collega's gaan kijken of het onverwachtse onheil voor de pakketdeal "vanmorgen is opgelost achter de schermen". Polen "dringt nu Hongarije naar de voorgrond", constateert hij. Daardoor kan de moeizame verhouding met Boedapest, die de afgelopen toppen al veel tijd van de leiders vroeg, toch weer op hun bord belanden.
Meer uit Buitenland
BAGDAD (ANP/AFP/DPA) - De Amerikaanse ambassade in Irak waarschuwt dat door Iran gesteunde milities mogelijk hotels in de noordelijke regio Koerdistan kunnen aanvallen. De VS dringen er bij hun burgers op aan het land zo snel mogelijk te verlaten.
9 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis zegt nog "vier tot zes weken nodig te hebben" om de Verenigde Staten hun doelen in Iran te laten bereiken. Daarvoor is ook genoeg munitie voorhanden, verzekerde Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt vrijdag op een persconferentie.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Iran heeft Europese landen gewaarschuwd dat ze "legitieme doelen" worden als ze zich mengen in de oorlog tegen Iran. Dat zei de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de Franse zender France 24. Teheran zou Europese landen al hebben gewaarschuwd dat zij ook doelwit kunnen worden van Iraanse vergeldingsacties als ze zich aansluiten bij de VS en Israël.
2 uur geledenPRISTINA (ANP/DPA) - Kosovo dreigt in een constitutionele crisis te verzanden nu de zittende president Vjosa Osmani het parlement wil ontbinden en om nieuwe verkiezingen vraagt - de derde in krap een jaar.
2 uur geledenBEIROET (ANP) - In Libanon zijn in minder dan vier dagen tijd zeker 300.000 mensen ontheemd geraakt door de Israëlische bombardementen en evacuatieoproepen, schat de Norwegian Refugee Council (NRC). Israël riep deze week op het zuiden van Libanon en de zuidelijke buitenwijken van hoofdstad Beiroet te verlaten. De hulporganisatie waarschuwt voor een humanitaire ramp als Israël deze bevelen niet intrekt.
4 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk verlangt van de VS dat ze zo snel mogelijk duidelijkheid geven over hun mogelijke betrokkenheid bij een bombardement op een Iraanse school, waarbij volgens Iran zeker 150 doden vielen. Militaire onderzoekers zien het als aannemelijk dat de VS daar verantwoordelijk voor zijn, zeggen twee Amerikaanse officials tegen persbureau Reuters.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Duitse christendemocratische bondskanselier Friedrich Merz waarschuwt voor "Syrische toestanden" indien de oorlog tegen Iran zich voortsleept en de staatsinstellingen daar ineenstorten. Een lange oorlog zou tot een chaos leiden die "verstrekkende negatieve gevolgen heeft op het gebied van migratie, energievoorziening en de veiligheid voor Europa", melden Duitse media.
6 uur geleden