Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Polen en Tsjechië sluiten compromis over omstreden bruinkoolmijn

Polen en Tsjechië sluiten compromis over omstreden bruinkoolmijn

PRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië en Polen hebben een akkoord bereikt over de omstreden Poolse bruinkolenmijn die het grondwater en daarmee het drinkwater van veel Tsjechen vervuilt. Polen gaat een barrière afbouwen die moet voorkomen dat het buurland er last van ondervindt en Tsjechië trekt een zaak over de mijn bij het Europees Hof van Justitie in. Warschau betaalt 45 miljoen euro schadevergoeding, 5 miljoen minder dan Tsjechië eerder had gevraagd.

De Poolse premier Mateusz Morawiecki ondertekende het akkoord in Praag met zijn Tsjechische collega Petr Fiala. Volgens de laatste heeft het akkoord voordelen voor de lokale bevolking. Als er na afronding van de barrière toch vervuild water in Tsjechië terechtkomt, moet de mijn dicht, aldus Fiala. Morawiecki sprak van een nieuw hoofdstuk in de relatie met Tsjechië.

De nieuwe Tsjechische milieuminister Anna Hubackova gaf vorige maand al aan dat een deal over de Turow-mijn binnen handbereik is. Gesprekken onder de vorige regering waren spaak gelopen.

EU-subsidies

Het Europees Hof van Justitie bepaalde in een voorlopige uitspraak dat de mijn in mei stil had moeten worden gelegd. Die zaak wordt als onderdeel van de deal ingetrokken. Het hof bepaalde in september dat Polen een half miljoen euro moet betalen voor iedere dag dat de mijn in bedrijf blijft.

De regering in Warschau weigert mede vanwege de energievoorziening en de werkgelegenheid de mijn te sluiten en wil ook de "disproportionele en ongerechtvaardigde" boete niet betalen. De Europese Commissie heeft aangekondigd het verschuldigde miljoenenbedrag in te houden op EU-subsidies voor Polen. Morawiecki zei dat dit probleem door de intrekking van de zaak is opgelost.

Polen heeft de exploitatievergunning voor de mijn in 2020 met zes jaar verlengd. De advocaat-generaal van het Europees Hof van Justitie oordeelde donderdag dat dat in strijd is met het Europese recht, onder meer omdat er geen rapportage is gemaakt over de effecten op het milieu.

Meer uit Buitenland

Meer dan 300 arrestaties bij protest Palestine Action in Londen

LONDEN (ANP) - Bij een protest van Palestine Action zijn in Londen zaterdag 325 arrestaties verricht, meldt de Britse politie. Zaterdagavond werden nog 139 arrestaties gemeld. De pro-Palestijnse organisatie is verboden in het Verenigd Koninkrijk en wordt aangemerkt als terroristisch.

27 minuten geleden
Zelensky meldt nachtelijke aanvallen op stroomnet

KYIV (ANP) - De energie-infrastructuur van vier Oekraïense regio's is in de nacht van zaterdag op zondag aangevallen, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Volgens hem waren de aanvallen gericht op het verstoren van de levering van elektriciteit aan woningen. "Honderdduizenden gezinnen zitten momenteel nog zonder stroom", aldus Zelensky.

50 minuten geleden
Politie nog steeds aanwezig in Frankfurt na rellen

FRANKFURT (ANP) - De Duitse politie is nog steeds aanwezig in Frankfurt, waar zaterdagavond laat rellen uitbraken. De situatie in het centrum kalmeerde volgens Bild pas rond 03.00 uur. Een woordvoerder van de politie meldt dat de schade aanzienlijk is, maar nog niet in kaart kan worden gebracht.

2 uur geleden
President Bolivia kondigt noodtoestand af om 'el Súper Niño'

LA PAZ (ANP/AFP) - De Boliviaanse president Rodrigo Paz heeft zaterdag de noodtoestand afgekondigd om het hoofd te kunnen bieden aan de droogtes en overstromingen als gevolg van "el Súper Niño". De maatregel maakt het mogelijk om meer economische middelen en hulpdiensten in te zetten in de kritieke gebieden.

7 uur geleden
Trump: nog één of twee doelen in Iran aanpakken

MAR-A-LAGO (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat de Verenigde Staten nog één of twee doelen in Iran moeten "aanpakken", met name de berg Kolang, waarvan wordt vermoed dat daar een nucleair complex is gevestigd. Dat zei hij in gesprek met journalisten in zijn resort Mar-a-Lago.

8 uur geleden
Rechter wijst Trumps aanklacht tegen WSJ wegens smaad af

MIAMI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Een Amerikaanse federale rechter heeft zaterdag een aanklacht wegens smaad van de Amerikaanse president Donald Trump tegen The Wall Street Journal afgewezen. De aanklacht had betrekking op een artikel waarin hem een brief in de vorm van een naakte vrouw werd toegeschreven die hij in 2003 aan zedendelinquent Jeffrey Epstein zou hebben geschreven.

8 uur geleden
Trump: Bolsonaro kan zolang blijven als hij wil

PALM BEACH (ANP/RTR) - De naar de Verenigde Staten gevluchte Flávio Bolsonaro kan zolang blijven als hij wil. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag gezegd.

8 uur geleden