
Polen en Oekraïne roepen elkaars ambassadeur op het matje
WARSCHAU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Polen heeft de Oekraïense ambassadeur in de Poolse hoofdstad Warschau ontboden in verband met "uitspraken van de Oekraïense autoriteiten". Dat schrijft het Poolse ministerie voor Buitenlandse Zaken op X, het voormalige Twitter. In het bericht staat niet over welke uitspraken het precies gaat. Eerder dinsdag moest de Poolse ambassadeur zich in Oekraïne al verantwoorden vanwege Poolse uitspraken. De Poolse premier spreekt online schande van die Oekraïense actie.
De spanning tussen de landen is opvallend omdat Polen een van de grootste bondgenoten van Oekraïne is tijdens de oorlog met Rusland.
Een adviseur van de Poolse president had maandag op tv gezegd dat Oekraïne "dankbaar" moet zijn voor de steun die het land krijgt. Dat was volgens de Oekraïners "onacceptabel". De Poolse adviseur deed de uitspraak toen hij een ouder besluit verdedigde om geen Oekraïens graan te importeren. Polen wil zo de eigen boeren beschermen, zei de adviseur. Een mogelijke verlenging van die importban ligt momenteel op tafel.
"Het ontbieden van de Poolse ambassadeur, de vertegenwoordiger van het land dat op de dag van de Russische invasie van Oekraïne als enige in Kyiv bleef, had nooit mogen plaatsvinden," schrijft de Poolse premier Mateusz Morawiecki op X. "In het licht van de aanhoudende oorlog en rekening houdend met de enorme steun die Polen Oekraïne heeft gegeven, zouden dergelijke fouten niet mogen gebeuren."
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas laat de Amerikaans-Israëlische gijzelaar Edan Alexander deze maandag vrij. Dat maakte een woordvoerder van de gewapende tak van Hamas bekend.
33 minuten geledenANKARA (ANP/RTR) - De Turkse regeringspartij AK verwelkomt het besluit van de Koerdische groepering PKK om te ontbinden. Een woordvoerder spreekt van een belangrijke stap richting een "terreurvrij Turkije".
46 minuten geledenANKARA (ANP/RTR/AFP) - De Koerdische militante beweging PKK heeft besloten zichzelf op te heffen. Dat meldt persbureau ANF, dat banden met de groepering heeft. PKK-leider Abdullah Öcalan had eerder opgeroepen tot het ontbinden van de organisatie.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De vrijlating van de Israëlisch-Amerikaanse gijzelaar Edan Alexander door Hamas zal niet leiden tot een wapenstilstand of vrijlating van Palestijnse gevangenen. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt dat zijn land alleen zal zorgen voor veilige omstandigheden rond de vrijlating.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Afgelopen nacht waren er geen incidenten aan de grens tussen India en Pakistan. Het Indiase leger meldt maandag "de eerste kalme nacht in lange tijd", na de invoering van een staakt-het-vuren afgelopen zaterdag. "De nacht bleef grotendeels rustig in Kasjmir en andere gebieden langs de internationale grens", aldus het Indiase leger.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump ondertekent maandag een decreet om de prijzen van geneesmiddelen flink te verlagen. De Verenigde Staten zouden voortaan niet meer betalen dan andere rijke landen, wat volgens Trump tot 80 procent goedkoper kan uitpakken. Dat heeft Trump zondag bekendgemaakt.
8 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Hamas gaat de Israëlisch-Amerikaanse gijzelaar Edan Alexander vrijlaten die in Gaza vastzit, zo meldt de Palestijnse beweging. Met de vrijlating van Alexander hoopt Hamas te bereiken dat een staakt-het-vuren tot stand komt en dat humanitaire hulp wordt toegelaten tot de belegerde kuststrook, vertelde een hoge Hamas-functionaris aan persbureau Reuters.
13 uur geleden