Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Polen: Duitsland wil EU veranderen in Vierde Rijk

Polen: Duitsland wil EU veranderen in Vierde Rijk

WARSCHAU (ANP/AFP) - Jaroslaw Kaczynski, de leider van de Poolse regeringspartij Recht en Rechtvaardigheid (PiS), heeft in een kranteninterview Duitsland ervan beschuldigd van de EU een federaal "Duits Vierde Rijk" te willen maken. Hij maakt daarmee een directe verwijzing naar het naziregime onder Adolf Hitler dat bekendstond als het Derde Rijk.

In een gesprek met het extreemrechtse dagblad GPC zei Kaczynski dat sommige landen "niet enthousiast zijn over het vooruitzicht dat een Duits Vierde Rijk wordt gebouwd op het fundament van de EU. Als wij Polen het eens waren met dit soort moderne onderwerping, zouden we op verschillende manieren worden gedegradeerd", aldus de PiS-leider. Hij voegde eraan toe dat het Europese Hof van Justitie wordt gebruikt als "instrument" voor federalistische ideeën.

Polen en de EU liggen al geruime tijd met elkaar overhoop, met name over ingrepen die de PiS deed in het rechtssysteem. De EU vreest dat hierdoor de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht is aangetast. Het Poolse Constitutioneel Tribunaal sprak eerder dit jaar bovendien tot tweemaal toe uit dat de Poolse grondwet soms boven het Europees recht gaat. Reden voor de EU een nieuwe strafprocedure tegen het land te beginnen. Die kan uiteindelijk leiden tot boetes en dwangsommen.

Tijdens het bezoek van de Duitse bondskanselier Olaf Scholz aan Warschau eerder deze maand, zei de Poolse premier Mateusz Morawiecki dat de steun van de huidige Duitse regering voor het EU-federalisme "utopisch en daarom gevaarlijk" is.

Meer uit Buitenland

Media: agenten betrokken bij schietpartij Alex Pretti op verlof

MINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De Amerikaanse federale agenten die zaterdag betrokken waren bij de schietpartij in Minneapolis, zijn op verlof gestuurd, melden Amerikaanse media, waaronder The New York Times. De Amerikaan Alex Pretti kwam bij dat vuurwapenincident om het leven.

3 minuten geleden
Storm Kristin eist levens in Portugal

LISSABON (ANP/AFP) - In Portugal heeft storm Kristin in de nacht van dinsdag op woensdag aan minstens vier mensen het leven gekost, meldden autoriteiten woensdag. De storm zorgde daarnaast voor stroomuitval in meer dan 850.000 huishoudens en veroorzaakte veel schade aan wegen en spoorlijnen.

5 minuten geleden
Ook Zwitserland wil herbewapenen en dat betalen uit hogere btw

BERN (ANP) - Net als de NAVO-landen die het omringen, gaat ook Zwitserland zich herbewapenen. Het Alpenland betaalt dat uit een verhoging van de btw.

55 minuten geleden
Buitenlandminister VS: we komen er wel uit, in de NAVO

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en de Europese NAVO-landen kunnen de Groenland-ruzie uiteindelijk wel achter zich laten, meent de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio. Ook al klinkt het in Europa dat het vertrouwen in de VS is geschaad en haasten Europese landen zich om zich voor te bereiden op een toekomst zonder de grote beschermheer.

1 uur geleden
Rubio over Venezuela: eerst stabiliteit, dan democratie

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen in Venezuela ook politieke hervormingen zien. Dat maakte de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio duidelijk in de Senaat, waar hij een toelichting gaf op de Amerikaanse plannen voor Venezuela na de gevangenneming van president Nicolás Maduro.

1 uur geleden
Burgemeester Boedapest aangeklaagd voor organiseren pridemars

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De burgemeester van Boedapest is aangeklaagd voor het mede-organiseren van een pridemars afgelopen juni. Het evenement in de Hongaarse hoofdstad trok ondanks een politieverbod veel deelnemers, onder wie buitenlandse politici zoals de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema.

2 uur geleden
Poetin prijst Syrische ambtgenoot om herenigen van Syrië

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft bij de ontvangst van de Syrische president Ahmed al-Sharaa in Moskou diens werk geprezen om Syrië weer te herenigen. Al-Sharaa's troepen zijn bezig met het innemen van stukken van het noorden en noordoosten die jarenlang in handen waren van Koerdische milities.

3 uur geleden