Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Polen: Duitsland wil EU veranderen in Vierde Rijk

Polen: Duitsland wil EU veranderen in Vierde Rijk

WARSCHAU (ANP/AFP) - Jaroslaw Kaczynski, de leider van de Poolse regeringspartij Recht en Rechtvaardigheid (PiS), heeft in een kranteninterview Duitsland ervan beschuldigd van de EU een federaal "Duits Vierde Rijk" te willen maken. Hij maakt daarmee een directe verwijzing naar het naziregime onder Adolf Hitler dat bekendstond als het Derde Rijk.

In een gesprek met het extreemrechtse dagblad GPC zei Kaczynski dat sommige landen "niet enthousiast zijn over het vooruitzicht dat een Duits Vierde Rijk wordt gebouwd op het fundament van de EU. Als wij Polen het eens waren met dit soort moderne onderwerping, zouden we op verschillende manieren worden gedegradeerd", aldus de PiS-leider. Hij voegde eraan toe dat het Europese Hof van Justitie wordt gebruikt als "instrument" voor federalistische ideeën.

Polen en de EU liggen al geruime tijd met elkaar overhoop, met name over ingrepen die de PiS deed in het rechtssysteem. De EU vreest dat hierdoor de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht is aangetast. Het Poolse Constitutioneel Tribunaal sprak eerder dit jaar bovendien tot tweemaal toe uit dat de Poolse grondwet soms boven het Europees recht gaat. Reden voor de EU een nieuwe strafprocedure tegen het land te beginnen. Die kan uiteindelijk leiden tot boetes en dwangsommen.

Tijdens het bezoek van de Duitse bondskanselier Olaf Scholz aan Warschau eerder deze maand, zei de Poolse premier Mateusz Morawiecki dat de steun van de huidige Duitse regering voor het EU-federalisme "utopisch en daarom gevaarlijk" is.

Meer uit Buitenland

Vlaamse dichter Leonard Nolens overleden

ANTWERPEN (ANP) - De Vlaamse dichter, vertaler en dagboekschrijver Leonard Nolens is op 78-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie gemeld aan persbureau Belga. De dichter was al een tijdje ziek.

1 uur geleden
Oekraïne: een derde van Kyiv zonder verwarming na aanval Rusland

KYIV (ANP) - Ongeveer een derde van de Oekraïense hoofdstad Kyiv zit zonder verwarming na Russische aanvallen in de nacht van vrijdag op zaterdag, aldus minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha. Ook in de regio rondom de stad zijn dergelijke problemen ontstaan.

3 uur geleden
Saudi-Arabië roept separatisten in Jemen op tot terugtrekking

RIYAD (ANP/AFP) - Saudi-Arabië heeft een separatistische beweging in buurland Jemen opgeroepen de wapens neer te leggen en recent veroverd gebied terug te geven aan de door Riyad gesteunde regering. Defensieminister Khalid bin Salman heeft een verklaring hierover gedeeld op sociale media.

4 uur geleden
Thailand en Cambodja ondertekenen 'onmiddellijk' staakt-het-vuren

PHNOM PENH (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben een staakt-het-vuren ondertekend na bijna drie weken van hevige gevechten aan de grens. Ze hebben drie dagen onderhandeld over het stoppen van het dodelijke grensconflict.

6 uur geleden
Rusland voert raketaanval uit op Kyiv

WARSCHAU (ANP/TR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag Kyiv en andere regio's in Oekraïne aangevallen met onder meer raketten en drones. In de hoofdstad klonken explosies en het leger meldde op Telegram dat er raketten werden ingezet.

6 uur geleden
Trump tegen erkenning van Somaliland

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met de New York Post aangegeven dat hij tegen de erkenning van Somaliland door de Verenigde Staten is. Somaliland is een zelfverklaarde republiek die zich heeft afgescheiden van Somalië en die eerder op vrijdag werd erkend door Israël, een bondgenoot van Washington.

9 uur geleden
Afrikaanse Unie wijst 'elke erkenning van Somaliland' af

ADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.

14 uur geleden