Polen boos over dreigement Duitse grenscontroles
WARSCHAU (ANP/BLOOMBERG) - De Poolse regering beschuldigt Duitsland ervan zich te mengen in de naderende verkiezingen naar aanleiding van een toespraak van bondskanselier Olaf Scholz dit weekend. Scholz riep Warschau op grondig onderzoek te doen naar mediaberichten dat er in het land mogelijk een kwart miljoen mensen uit vooral Afrika en Azië door omkoping een werkvergunning in Polen hebben gekregen. Scholz dreigde met grenscontroles aan de Duits-Poolse grens als er geen duidelijkheid komt.
Er zijn naar aanleiding van dit schandaal zeven mensen in Polen aangehouden. De Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Zbigniew Rau, zegt dat Scholz zich met de verkiezingsstrijd bemoeit en dat schendt de soevereiniteit van Polen. Er zijn 15 oktober parlementsverkiezingen waar beperking van de immigratie een erg belangrijk thema is, vooral voor de regeringspartij Recht en Rechtvaardigheid (PiS) waar ook Rau lid van is. Er is die dag ook een referendum over de acceptatie of afwijzing van een migratieplan van de EU.
Tussen Duitsland en Polen zijn al jaren spanningen. Polen eist onder meer schadevergoedingen voor de verwoestingen van de Tweede Wereldoorlog en in de verkiezingscampagne noemde de PiS-voorzitter de oppositieleider Donald Tusk "een mol van de Duitsers".
De PiS staat er goed voor in peilingen. In een maandag gepubliceerde opiniepeiling zou het de grootste partij blijven en samen met twee kleine coalitiepartners kunnen rekenen op 36,76 procent van de stemmen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - Die Linke heeft de verkiezingen voor het parlement van de Duitse deelstaat Berlijn gewonnen. De partij van lijsttrekker Elif Eralp kreeg 25,7 procent van de stemmen, meldt de kiescommissie. Het is de beste uitslag ooit voor de uiterst linkse partij in de Duitse hoofdstad.
41 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering bereidt sancties voor tegen het Internationaal Strafhof (ICC) als geheel. De maatregelen zijn al uitgewerkt en worden naar verwachting binnenkort aangekondigd, zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters. Het precieze moment is nog onduidelijk.
45 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en China hebben afgesproken opnieuw met elkaar te overleggen over kunstmatige intelligentie (AI). De landen willen onder meer afspraken maken over het uitwisselen van informatie over veiligheidsrisico's. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent na een overleg met de Chinese vicepremier He Lifeng.
2 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Een agent van de Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft zondag in de Texaanse stad Austin een man neergeschoten. Het slachtoffer is met een schotwond in zijn bovenlichaam naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is ernstig maar stabiel, melden lokale autoriteiten.
4 uur geledenSCHWERIN (ANP/DPA) - De Duitse christendemocraten zijn in een verkiezingsprognose voor de deelstaat Mecklenburg-Voor-Pommeren voor het eerst onder de kiesdrempel van 5 procent gezakt. Volgens de zender ARD staat de CDU van bondskanselier Friedrich Merz nu op 4,9 procent, terwijl de laatste prognose van de zender ZDF de partij op 5,0 procent zet.
8 uur geledenKIEV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat hij met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump heeft afgesproken elkaar in New York te ontmoeten. De twee voerden zondag een telefoongesprek.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Met zo'n 14 procent van de stemmen geteld gaat de regeringspartij Verenigd Rusland van president Vladimir Poetin met 57,5 procent van de stemmen ruim aan de leiding in de Russische parlementsverkiezingen. Dat meldt de Centrale Kiescommissie van het land, die een opkomst van ruim 56 procent meldt.
10 uur geleden