Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poging om Zuid-Koreaanse president te arresteren gestaakt

Poging om Zuid-Koreaanse president te arresteren gestaakt

SEOEL (ANP/AFP/RTR) - Een arrestatieteam dat de afgezette Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol wilde meenemen voor verhoor, heeft de aanhoudingspoging voorlopig gestaakt. Doordat de persoonlijke beveiligers van de president hem bleven beschermen, werd de situatie volgens het team te gevaarlijk.

"Bezorgdheid over de veiligheid van het personeel ter plaatse leidde tot het besluit om de werkzaamheden te staken", zei de anti-corruptiedienst (CIO) in een verklaring. Het CIO onderzoekt Yoon nadat hij begin december de militaire noodtoestand had uitgeroepen.

De arrestatiepoging bij het presidentiële paleis duurde meer dan zes uur. Meer dan tweehonderd agenten en soldaten die deel uitmaken van de presidentiële beveiliging blokkeerden de toegang tot Yoon, zei een vertegenwoordiger van de CIO. Het arrestatieteam bestond uit veel minder mensen.

Aanhoudingsbevel

Eerder probeerden ook aanhangers van de president zijn arrestatie te voorkomen door de ingang van het presidentiële paleis te blokkeren. Sommigen van hen gingen op straat liggen en weigerden te vertrekken.

Op 31 december vaardigde een rechter in Zuid-Korea een aanhoudingsbevel uit voor Yoon. Op basis van dat arrestatiebevel kan de president maximaal 48 uur worden vastgehouden. Eerder was de president drie keer niet komen opdagen na een dagvaarding van het onderzoeksbureau. De partij van Yoon wil dat het verhoor kan plaatsvinden zonder dat de president daarbij moet worden gearresteerd.

Yoon werd in december door het parlement afgezet. Terwijl hij op non-actief staat, moet het grondwettelijk hof beslissen of hij kan aanblijven. Als Yoon gearresteerd wordt, zou het de eerste keer ooit zijn dat dat bij een zittende Zuid-Koreaanse president gebeurt.

Meer uit Buitenland

Europarlementariërs: strafmaatregelen Hongarije nog niet opheffen

BRUSSEL (ANP) - Het is nog veel te vroeg om de strafmaatregelen die de EU tegen Hongarije heeft opgelegd in te trekken, vinden de rapporteurs van het Europees Parlement die de situatie in Hongarije nauwlettend volgen. Een nieuwe Hongaarse regering moet eerst concrete maatregelen nemen om de democratie, grondrechten, vrijheid van meningsuiting en rechtszekerheid te herstellen, vinden zowel de Nederlandse Europarlementariër Tineke Strik (GroenLinks-PvdA) als de Duitse Europarlementariër Daniel Freund (Groenen).

7 minuten geleden
China veroordeelt 'gevaarlijke' Amerikaanse blokkade Iran

BEIJING (ANP/AFP) - China heeft de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens scherp veroordeeld. "Dit is gevaarlijk en onverantwoordelijk gedrag", reageerde een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken.

1 uur geleden
Mogelijk nieuw overleg Iran - VS in Islamabad

ISLAMABAD (ANP/RTR) - Onderhandelaars uit Iran en de VS zouden later deze week terug kunnen keren naar de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor hervatting van hun overleg. Het persbureau Reuters meldt dit van verschillende bronnen te hebben gehoord.

2 uur geleden
CNN: Rubio neemt deel aan gesprek tussen Israël en Libanon

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, is dinsdag bij het gesprek tussen Libanon en Israël. CNN meldt dat op basis van een bron binnen het ministerie. De Israëlische ambassadeur in de VS, Yechiel Leiter, ontmoet dan in Washington de Libanese ambassadeur in de VS, Nada Hamadeh.

4 uur geleden
Xi spreekt tegen Spaanse premier van 'afbrokkelende wereldorde'

BEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping wil de banden met Spanje aanhalen, zei hij dinsdag tijdens een bezoek van de Spaanse premier Pedro Sánchez aan Beijing. Volgens Chinese staatsmedia beloofden beide leiders de samenwerking tussen de landen te verdiepen, te midden van wat Xi een "afbrokkelende wereldorde" noemde.

4 uur geleden
Volgens Vance is Iran aan zet in onderhandelingen met VS

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance zegt tegen Fox News dat Iran aan zet is in de onderhandelingen met de Verenigde Staten. Vance leidde afgelopen weekend in Pakistan de Amerikaanse delegatie die met Iran onderhandelde. Dat overleg eindigde in een patstelling.

8 uur geleden
Vance betreurt verkiezingsuitslag Hongarije

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance is "verdrietig" over de uitslag van de Hongaarse verkiezingen, zei hij maandagavond tegen Fox News. Hij voegde daaraan toe dat hij niet verbaasd was dat Viktor Orbán er niet in slaagde de verkiezingen te winnen. De opmerking is de eerste erkenning van het Witte Huis dat niet Orbán, maar Péter Magyar van de Tisza-partij de parlementsverkiezingen in het Europese land won.

9 uur geleden