Poging om Zuid-Koreaanse president te arresteren gestaakt
SEOEL (ANP/AFP/RTR) - Een arrestatieteam dat de afgezette Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol wilde meenemen voor verhoor, heeft de aanhoudingspoging voorlopig gestaakt. Doordat de persoonlijke beveiligers van de president hem bleven beschermen, werd de situatie volgens het team te gevaarlijk.
"Bezorgdheid over de veiligheid van het personeel ter plaatse leidde tot het besluit om de werkzaamheden te staken", zei de anti-corruptiedienst (CIO) in een verklaring. Het CIO onderzoekt Yoon nadat hij begin december de militaire noodtoestand had uitgeroepen.
De arrestatiepoging bij het presidentiële paleis duurde meer dan zes uur. Meer dan tweehonderd agenten en soldaten die deel uitmaken van de presidentiële beveiliging blokkeerden de toegang tot Yoon, zei een vertegenwoordiger van de CIO. Het arrestatieteam bestond uit veel minder mensen.
Aanhoudingsbevel
Eerder probeerden ook aanhangers van de president zijn arrestatie te voorkomen door de ingang van het presidentiële paleis te blokkeren. Sommigen van hen gingen op straat liggen en weigerden te vertrekken.
Op 31 december vaardigde een rechter in Zuid-Korea een aanhoudingsbevel uit voor Yoon. Op basis van dat arrestatiebevel kan de president maximaal 48 uur worden vastgehouden. Eerder was de president drie keer niet komen opdagen na een dagvaarding van het onderzoeksbureau. De partij van Yoon wil dat het verhoor kan plaatsvinden zonder dat de president daarbij moet worden gearresteerd.
Yoon werd in december door het parlement afgezet. Terwijl hij op non-actief staat, moet het grondwettelijk hof beslissen of hij kan aanblijven. Als Yoon gearresteerd wordt, zou het de eerste keer ooit zijn dat dat bij een zittende Zuid-Koreaanse president gebeurt.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De dierentuin in Berlijn heeft maandag de 69e verjaardag van de gorilla Fatou gevierd, een uitzonderlijk hoge leeftijd voor de apensoort. Ze is vermoedelijk de oudste gorilla ter wereld. In het wild worden de dieren tussen de 35 en 40 jaar oud.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een AI-gegenereerde afbeelding van Donald Trump als Jezus is de Amerikaanse president op veel kritiek komen te staan. De afbeelding die Trump zondag op zijn Truth Social-account plaatste, is inmiddels verwijderd.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Volgens het Iraanse ministerie van Defensie dreigt de energiecrisis in de wereld te escaleren door de Amerikaanse blokkade van de zeeën rond Iran. Een woordvoerder stelt dat de Amerikaanse president Donald Trump de energiemarkten nog minder stabiel maakt dan die al waren.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - Volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif zijn er nog steeds pogingen om tot een akkoord te komen tussen de VS en Iran. De onderhandelingen in Islamabad afgelopen zaterdag liepen op niks uit. "Op dit moment wordt er alles aan gedaan om de openstaande kwesties op te lossen", aldus Sharif in een tv-toespraak.
1 uur geledenOSLO (ANP/DPA/RTR) - De Noorse regering heeft na vijftien jaar weer de eerste gebouwen in gebruik genomen die werden beschadigd bij de bomaanslag van Anders Breivik. Premier Jonas Gahr Støre heeft de gebouwen in het Regjeringskvartalet (het regeringskwartier) van Oslo officieel geopend.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd met aanvallen op Iraanse "snelle aanvalsschepen", als die de blokkade van de Golf van Oman negeren. "Als een van deze schepen ook maar in de buurt komt van onze blokkade, zal het onmiddellijk worden uitgeschakeld", schrijft Trump op Truth Social.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije zal onder nieuw bewind de EU-miljardenlening aan Oekraïne niet langer blokkeren. Die verkiezingsbelofte herhaalde premier-in-spé Péter Magyar daags na zijn verkiezingsoverwinning tijdens een persconferentie in Boedapest. Wel voegde hij eraan toe dat Hongarije, gezien de economische situatie in het land, niet kan bijdragen aan die financiële handreiking van de EU aan Kyiv.
3 uur geleden