Pogacar wint ook tweede Pyreneeënrit in Tour en leidt riant
PLATEAU DE BEILLE (ANP) - Tadej Pogacar heeft de tweede Pyreneeënrit in de Tour de France benut om verder afstand te nemen van Jonas Vingegaard. De Sloveen van UAE Team Emirates won na de veertiende ook de vijftiende etappe. Vingegaard, winnaar van de afgelopen twee edities van de Tour, kwam net als zaterdag als tweede boven.
Op Pla d'Adet verloor de Deen van Visma - Lease a Bike zaterdag 40 seconden. Op Plateau de Beille breidde Pogacar, die eerder dit jaar al de Giro d'Italia won, zijn voorsprong in het klassement met ruim 1 minuut verder uit. De marge wordt daardoor meer dan 3 minuten.
De Belg Remco Evenepoel, de nummer 3 van het klassement, werd ook derde in de rituitslag op een kleine 3 minuten. Maandag volgt een rustdag.
Start
Vanuit de start moesten de renners de Col de Peyresourde oprijden. Dat was vooral interessant voor de kanshebbers voor het bergklassement. De Fransman David Gaudu kwam als eerste boven en pakte de 10 punten. In de vallei richting Col de Menté ontstond een omvangrijke kopgroep. 21 renners gingen op avontuur, onder hen de Fransman Guillaume Martin, de Australiër Jai Hindley en de Eritreeër Biniam Girmay, die de tussensprint won en daarna snel weer uit de kopgroep verdween. Girmay's moeite was deels voor niets, want hij werd wegens hinderen twee plaatsen teruggezet.
Op de Col de Menté passeerde de Spanjaard Javier Romo als eerste de top. Duidelijk was dat de groep favorieten de vluchters niet veel ruimte gaf. Onder leiding van de renners van Visma - Lease a Bike kwam de marge amper boven de minuut. De Noor Tobias Johannessen passeerde als eerste de op de top getrokken streep, waarna een vlak stuk van ongeveer 60 kilometer volgde richting Col d'Agnes.
Slotklim
Met zeven man bereikten ze de voet van de voorlaatste gecategoriseerde klim. Hindley, de Spanjaard Enric Mas en de Belg Laurens De Plus bleven richting top vooraan over, de Ecuadoraan Richard Carapaz sloot nog aan. In de groep favorieten hield Wilco Kelderman (Visma) het tempo hoog.
Aan de voet van de slotklim was de marge nog ruim 2 minuten. Nu bepaalde de Amerikaan Matteo Jorgenson namens Visma het tempo. Hij bracht het selecte groepje favorieten tot op 40 seconden van de vluchters, waarna Vingegaard met alleen nog Pogacar in zijn wiel naar de kop van de wedstrijd reed. Carapaz probeerde tevergeefs aan te klampen, maar het topduo uit de Tour ging te hard. Vijf kilometer voor de finish kwam de verwachte aanval van Pogacar.
Meer uit Sport
WILLUNGA (ANP) - Ethan Vernon heeft de vierde etappe van de Tour Down Under gewonnen. De 25-jarige Brit was de snelste in een sprint van een ingekorte rit.
32 minuten geledenMELBOURNE (ANP) - Titelverdediger Madison Keys staat in de achtste finales van de Australian Open. De Amerikaanse won in twee sets van de Tsjechische Karolina Pliskova: 6-3 6-3.
1 uur geledenWIJK AAN ZEE (ANP) - Schaker Jorden van Foreest heeft bij het toernooi van Wijk aan Zee zijn eerste nederlaag geleden. De grootmeester verloor met zwart van de Turk Yagiz Kaan Erdogmus, met 14 jaar de jongste deelnemer.
14 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - McLaren heeft deels de rechtszaak tegen de Spaanse autocoureur Álex Palou gewonnen. De viervoudig kampioen in de IndyCar moet wegens contractbreuk ongeveer 12 miljoen dollar (10 miljoen euro) aan schadevergoeding betalen aan het Britse automerk. Het hooggerechtshof in Londen deed vrijdag uitspraak.
19 uur geledenFIORANO (ANP) - Ferrari heeft op het eigen circuit in Fiorano de auto onthuld waarmee het in 2026 nieuwe successen najaagt. Zevenvoudig wereldkampioen Lewis Hamilton was de eerste die een paar ronden reed in de rode SF-26.
20 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Tennisser Alexander Zverev staat in de vierde ronde van de Australian Open. De als derde geplaatste Duitser won in vier sets van de Brit Cameron Norrie: 7-5 4-6 6-3 6-1. Hij maakte de wedstrijd af met zijn zestiende ace. Zijn volgende tegenstander in Melbourne is de Argentijn Francisco Cerúndolo.
20 uur geledenBRIGHTON (ANP) - De organisatie van de Tour Down Under past de voor zaterdag geplande koninginnenrit drastisch aan om de veiligheid van de wielrenners te waarborgen. Er dreigt door de hitte brandgevaar, met name in het gebied waar Willunga Hill ligt. Die beklimming, traditioneel de scherprechter in de Australische etappekoers uit de WorldTour, wordt uit de route gehaald.
21 uur geleden