Pogacar wint eerste bergrit in Tour en herovert gele trui
VALLOIRE (ANP) - De Sloveen Tadej Pogacar heeft een eerste tik uitgedeeld aan zijn concurrenten in de Tour de France. De Sloveen van UAE Team Emirates ging er in de eerste bergrit kort voor de top van de Galibier vandoor en nam in de afdaling naar finishplaats Valloire nog meer voorsprong. Pogacar nam na zijn ritzege de gele trui weer over van de Ecuadoraan Richard Carapaz.
Op ruim een halve minuut finishte de Belg Remco Evenepoel als tweede, net voor de Spanjaard Juan Ayuso. Ook de Deen Jonas Vingegaard, de winnaar van de afgelopen twee edities van de Tour, finishte in dat groepje. Na de eerste Alpencols is het woensdag weer een dag voor de sprinters met een grotendeels vlakke rit van Saint-Jean-de-Maurienne naar Saint Vulbas.
De rit begon met tal van aanvallen, maar het was duidelijk dat de sprintploegen met het oog op de tussensprint na 18 kilometer niemand lieten wegrijden. Mads Pedersen was een van de eerste renners die een poging deed. De Deen kreeg geen marge, maar won vervolgens wel het sprintje in Castel del Bosco. In de 30 kilometer lange klim naar Sestrières ontstond een kopgroep van zeventien renners met daarbij Mathieu van der Poel als enige Nederlander en de Noor Odd Christian Eiking als hoogst geklasseerde renner.
Voorsprong
De Brit Stephen Williams kwam als eerste boven. Op de Col de Montgenèvre, kort na het passeren van de Frans/Italiaanse grens, deed hij dat opnieuw. Aan de voet van de Galibier had de kopgroep nog een voorsprong van een kleine twee minuten.
Op weg naar de op 2642 meter gelegen top - een klim over een kleine 23 kilometer - dunde de kopgroep steeds verder uit. Het peloton kwam langzaam dichterbij en passeerde onder anderen Van der Poel, die logischerwijs vooraan afhaakte. De Spanjaard Oier Lazkano was de laatste vluchter die door de groep favorieten werd bijgehaald. Dat gebeurde 7 kilometer onder de top. Niet veel later moest ook geletruidrager Carapaz de elitegroep laten gaan.
Vooraan bleven acht renners over. Pogacar had met Ayuso en de Portugees João Almeida nog twee helpers bij zich. Zijn concurrenten Vingegaard, Evenepoel en Primoz Roglic bleven in hun spoor. Kort onder de top versnelde Pogacar, alleen Vingegaard volgde, maar verloor even de aansluiting. Met tien seconden voorsprong begon Pogacar aan de 20 kilometer lange afdaling. Achter hem ontstond een groepje met ook de Sloveen Roglic, ze zagen Pogacar alleen maar verder uitlopen.
Meer uit Sport
ASSEN (ANP) - Zonta van den Goorbergh en Collin Veijer hebben zich in de kwalificaties voor de Moto2 bij de TT van Assen niet kunnen onderscheiden. Van den Goorbergh reed de veertiende tijd en Veijer de vijftiende. Beide Nederlanders waren meer dan een halve seconde langzamer dan de Colombiaan David Alonso, die poleposition bemachtigde in een tijd van 1.35,236. De klasseringen van Van den Goorbergh en Veijer betekenen een startplek op de vijfde rij in de race op zondag.
25 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - Tennisser Jannik Sinner is een maand na zijn vroegtijdige uitschakeling in de tweede ronde van Roland Garros klaar om komende weken zijn Wimbledon-titel te verdedigen. Dat zei de Italiaanse nummer 1 van de wereld daags voor de start van het grandslamtoernooi in Londen.
41 minuten geledenEASTBOURNE (ANP) - Tennisster Madison Keys begint aan Wimbledon met de zege van het WTA-toernooi van Eastbourne op zak. De 31-jarige Amerikaanse versloeg in de finale van het Britse grastoernooi Tatjana Maria uit Duitsland in twee sets: 7-5 6-4.
42 minuten geledenSPIELBERG (ANP) - Max Verstappen heeft bij de derde vrije training van de Grote Prijs van Oostenrijk de zesde tijd neergezet. Op de Red Bull Ring in Spielberg moest de Nederlander 0,273 seconde toegeven op de Brit George Russell in de Mercedes. Die was met 1.07,096 net iets sneller dan zijn Italiaanse teamgenoot Kimi Antonelli (0,038 seconde).
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Botic van de Zandschulp komt maandag als eerste Nederlandse tennisser in actie op Wimbledon. De nummer 52 van de wereldranglijst speelt tegen de Amerikaan Aleksandar Kovacevic de eerste partij op baan 7. De wedstrijd begint om 11.00 uur plaatselijke tijd, dus 12.00 uur Nederlandse tijd.
2 uur geledenRALEIGH (ANP) - De Amerikaanse oud-atlete Jenny Simpson heeft vrijdag het ziekenhuis mogen verlaten. De voormalige wereldkampioene op de 1500 meter moest anderhalve week geleden gereanimeerd worden nadat ze bij een atletiekevenement in Raleigh (North Carolina) onwel was geworden.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Schaatsster Antoinette Rijpma-de Jong wil op de Zomerspelen van 2028 in Los Angeles uitkomen als baanwielrenster. De olympisch kampioene van Milaan 2026 op de 1500 meter wil op de Spelen in LA meedoen aan de ploegenachtervolging, zo zegt ze tegen de NOS.
5 uur geleden