Poetin ziet vooruitgang bij overleg over graanexport uit Oekraïne
TEHERAN (ANP/AFP/DPA/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin ziet vooruitgang bij het overleg over de export van graan uit Oekraïne over de Zwarte Zee. Hij bedankte zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan voor diens bemiddeling in het dossier. Mogelijk wordt een deal later deze week al afgerond in het bijzijn van de vertegenwoordigers van Oekraïne en de Verenigde Naties.
Poetin had dinsdag een ontmoeting met Erdogan in de Iraanse hoofdstad Teheran. Dankzij Turkse bemiddeling "zijn we verder gekomen. Nog niet alle problemen zijn opgelost, maar er is beweging en dat is een goede zaak", aldus de Russische leider. De export van graan is een probleem geworden door de Russische invasie in Oekraïne. Door het offensief is de scheepvaart geblokkeerd, wat het risico op een wereldwijde voedselcrisis vergroot.
Poetin en Erdogan waren naar Teheran gekomen voor besprekingen met hun Iraanse tegenhanger Ebrahim Raisi, onder meer ook over de burgeroorlog in Syrië. Raisi gaf aan een diplomatieke oplossing te willen voor dat conflict. Hij vindt het vooral belangrijk de territoriale integriteit van Syrië te waarborgen en de bevolking de kans te geven zelf over haar politieke lot te beslissen.
Optreden tegen terrorisme
Een gemeenschappelijk doel is bovendien om op te treden tegen terrorisme. De drie landen praten al sinds 2017 over de toekomst van Syrië. Rusland en Iran steunen de Syrische machthebber Bashar al-Assad, Turkije heeft banden met de soennitische oppositie, die af wil van Assad.
President Erdogan beschouwt de Koerdische YPG-militie, actief in het noorden van Syrië en indertijd bondgenoot van de Amerikanen in de strijd tegen IS, als terreurorganisatie en verlengstuk van de PKK. Hij dreigt al geruime tijd met militair ingrijpen en herhaalde dat dinsdag. Moskou en Teheran raadden hem dat af en noemde het contraproductief. Poetin, Raisi en Erdogan spraken af door te gaan met hun overleg over Syrië en te werken aan normalisering van de situatie.
Poetin had in Teheran ook een ontmoeting met de hoogste Iraanse leider ayatollah Ali Khamenei. Die riep volgens de staatstelevisie op tot "samenwerking met Rusland en Iran voor de lange termijn" en benadrukte dat beide landen waakzaam moeten blijven tegen "westerse misleiding".
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/AFP) - Rond acties op de internationale Dag van de Arbeid is in Istanbul onrust ontstaan. De Turkse politie vuurde traangas af en er worden honderden arrestaties gemeld.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft via bemiddelaar Pakistan een nieuw vredesvoorstel gedaan aan de Verenigde Staten. Teheran kwam eerder ook al met een plan, maar daar gingen de Amerikanen nog niet mee akkoord.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Op meerdere plekken in Europa is vrijdag gedemonstreerd in het kader van de Dag van de Arbeid. Zo zijn in Frankrijk onder meer in Marseille en Lyon mensen op de been. In Nantes werden daarbij dingen naar de politie gegooid, melden de lokale autoriteiten op X.
3 uur geledenSKAGEN (ANP) - De vrijlating van bultrug Timmy lijkt vertraging op te hebben gelopen. Het schip dat de walvis vervoert, vaart op dit moment rondjes bij het noordelijkste punt van Denemarken, waar het vaartuig de Noordzee op zou moeten varen. De kapitein zei tegen de Duitse regionale omroep NDR dat die omweg nodig is vanwege de slechte weersomstandigheden.
4 uur geledenKRETA (ANP/RTR) - De Global Sumud Flotilla bevestigt op sociale media dat alle door Israël opgepakte activisten zijn vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, met uitzondering van twee mannen. Die personen zijn deel van de organisatie achter de poging om over zee humanitaire hulp naar Gaza te brengen.
4 uur geledenPISA (ANP) - In de Italiaanse regio Toscane zijn 3500 mensen geëvacueerd vanwege een grote bosbrand, meldt persbureau ANSA. Het vuur woedt tussen de steden Pisa en Lucca en bedreigt een dorp.
4 uur geledenKRETA (ANP/AFP) - Israël heeft zeker tientallen opgepakte opvarenden van de schepen van de Global Sumud Flotilla afgezet op Kreta. De activisten wilden humanitaire hulp brengen naar Gaza, maar werden voor de kust van het Griekse eiland tegengehouden door de Israëlische krijgsmacht. Twee van hen moeten voor ondervraging mee naar Israël.
5 uur geleden