Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin ziet vooruitgang bij overleg over graanexport uit Oekraïne

Poetin ziet vooruitgang bij overleg over graanexport uit Oekraïne

TEHERAN (ANP/AFP/DPA/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin ziet vooruitgang bij het overleg over de export van graan uit Oekraïne over de Zwarte Zee. Hij bedankte zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan voor diens bemiddeling in het dossier. Mogelijk wordt een deal later deze week al afgerond in het bijzijn van de vertegenwoordigers van Oekraïne en de Verenigde Naties.

Poetin had dinsdag een ontmoeting met Erdogan in de Iraanse hoofdstad Teheran. Dankzij Turkse bemiddeling "zijn we verder gekomen. Nog niet alle problemen zijn opgelost, maar er is beweging en dat is een goede zaak", aldus de Russische leider. De export van graan is een probleem geworden door de Russische invasie in Oekraïne. Door het offensief is de scheepvaart geblokkeerd, wat het risico op een wereldwijde voedselcrisis vergroot.

Poetin en Erdogan waren naar Teheran gekomen voor besprekingen met hun Iraanse tegenhanger Ebrahim Raisi, onder meer ook over de burgeroorlog in Syrië. Raisi gaf aan een diplomatieke oplossing te willen voor dat conflict. Hij vindt het vooral belangrijk de territoriale integriteit van Syrië te waarborgen en de bevolking de kans te geven zelf over haar politieke lot te beslissen.

Optreden tegen terrorisme

Een gemeenschappelijk doel is bovendien om op te treden tegen terrorisme. De drie landen praten al sinds 2017 over de toekomst van Syrië. Rusland en Iran steunen de Syrische machthebber Bashar al-Assad, Turkije heeft banden met de soennitische oppositie, die af wil van Assad.

President Erdogan beschouwt de Koerdische YPG-militie, actief in het noorden van Syrië en indertijd bondgenoot van de Amerikanen in de strijd tegen IS, als terreurorganisatie en verlengstuk van de PKK. Hij dreigt al geruime tijd met militair ingrijpen en herhaalde dat dinsdag. Moskou en Teheran raadden hem dat af en noemde het contraproductief. Poetin, Raisi en Erdogan spraken af door te gaan met hun overleg over Syrië en te werken aan normalisering van de situatie.

Poetin had in Teheran ook een ontmoeting met de hoogste Iraanse leider ayatollah Ali Khamenei. Die riep volgens de staatstelevisie op tot "samenwerking met Rusland en Iran voor de lange termijn" en benadrukte dat beide landen waakzaam moeten blijven tegen "westerse misleiding".

Meer uit Buitenland

Slachtoffers bij aanval Israël op onder meer ziekenhuis in Tyrus

BEIROET/TYRUS (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op de Libanese stad Tyrus zijn maandag vier doden en 127 gewonden gevallen. Dit meldt het ministerie van Gezondheid in Libanon. Een getroffen plek was volgens de Libanese autoriteiten het Jabal Amel-ziekenhuis in de stad. Daarbij raakten vier artsen, 27 verplegers en acht andere personeelsleden gewond.

10 uur geleden
WHO meldt forse daling vermoedelijke ebolagevallen

GENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft dinsdag het aantal vermoedelijke ebolagevallen sterk teruggebracht naar 116. Eerder meldde de organisatie meer dan negenhonderd vermoedelijke gevallen. Er zijn 330 bevestigde besmettingen en bijna vijftig doden door het virus.

10 uur geleden
Dodental door Russische aanvallen in Oekraïne loopt op

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door zware Russische aanvallen op Oekraïne is opgelopen tot zeker 22. Meer dan honderd mensen raakten gewond, melden de Oekraïense autoriteiten.

11 uur geleden
Israël en Hezbollah blijven aanvallen ondanks Trumps bestand

BEIROET (ANP/DPA/AFP) - Israël en de Libanese beweging Hezbollah zijn doorgegaan met aanvallen op elkaar, ondanks een mededeling van president Donald Trump dat ze de wapens tijdelijk en onder voorwaarden neerleggen.

11 uur geleden
Turkije rekent op komst Trump naar NAVO-top in Ankara

ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan naar de NAVO-top in Ankara te komen, zegt gastland Turkije. Dat zou hij meermaals hebben aangegeven.

11 uur geleden
Russische geheime dienst ontdekt spyware op telefoons topfiguren

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische geheime dienst FSB zegt een grootschalige operatie van buitenlandse inlichtingendiensten te hebben ontdekt, waarbij spyware was geïnstalleerd op de telefoons van hoge functionarissen. Hierdoor kon volgens de FSB in het geheim informatie worden verzameld.

13 uur geleden
Doden bij protest in Kenia tegen quarantainefaciliteit VS

NANYUKI (ANP/RTR) - Bij een betoging tegen de oprichting van een Amerikaanse quarantainefaciliteit in de Keniaanse plaats Nanyuki zijn volgens waarnemers twee betogers door politiekogels gedood. Honderden mensen demonstreren bij de luchtmachtbasis bij de stad tegen het plan daar een Amerikaans opvangcentrum te zetten voor Amerikanen die in contact kunnen zijn geweest met het ebolavirus en daarom nog niet naar de VS mogen reizen.

14 uur geleden