Poetin ziet vooruitgang bij overleg over graanexport uit Oekraïne
TEHERAN (ANP/AFP/DPA/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin ziet vooruitgang bij het overleg over de export van graan uit Oekraïne over de Zwarte Zee. Hij bedankte zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan voor diens bemiddeling in het dossier. Mogelijk wordt een deal later deze week al afgerond in het bijzijn van de vertegenwoordigers van Oekraïne en de Verenigde Naties.
Poetin had dinsdag een ontmoeting met Erdogan in de Iraanse hoofdstad Teheran. Dankzij Turkse bemiddeling "zijn we verder gekomen. Nog niet alle problemen zijn opgelost, maar er is beweging en dat is een goede zaak", aldus de Russische leider. De export van graan is een probleem geworden door de Russische invasie in Oekraïne. Door het offensief is de scheepvaart geblokkeerd, wat het risico op een wereldwijde voedselcrisis vergroot.
Poetin en Erdogan waren naar Teheran gekomen voor besprekingen met hun Iraanse tegenhanger Ebrahim Raisi, onder meer ook over de burgeroorlog in Syrië. Raisi gaf aan een diplomatieke oplossing te willen voor dat conflict. Hij vindt het vooral belangrijk de territoriale integriteit van Syrië te waarborgen en de bevolking de kans te geven zelf over haar politieke lot te beslissen.
Optreden tegen terrorisme
Een gemeenschappelijk doel is bovendien om op te treden tegen terrorisme. De drie landen praten al sinds 2017 over de toekomst van Syrië. Rusland en Iran steunen de Syrische machthebber Bashar al-Assad, Turkije heeft banden met de soennitische oppositie, die af wil van Assad.
President Erdogan beschouwt de Koerdische YPG-militie, actief in het noorden van Syrië en indertijd bondgenoot van de Amerikanen in de strijd tegen IS, als terreurorganisatie en verlengstuk van de PKK. Hij dreigt al geruime tijd met militair ingrijpen en herhaalde dat dinsdag. Moskou en Teheran raadden hem dat af en noemde het contraproductief. Poetin, Raisi en Erdogan spraken af door te gaan met hun overleg over Syrië en te werken aan normalisering van de situatie.
Poetin had in Teheran ook een ontmoeting met de hoogste Iraanse leider ayatollah Ali Khamenei. Die riep volgens de staatstelevisie op tot "samenwerking met Rusland en Iran voor de lange termijn" en benadrukte dat beide landen waakzaam moeten blijven tegen "westerse misleiding".
Meer uit Buitenland
WENEN (ANP) - Vier mensen die het optreden van Israël in de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival verstoorden zijn daarna uit de zaal verwijderd. Dat bevestigen de Oostenrijkse omroep ORF en songfestivalorganisator European Broadcasting Union desgevraagd aan het ANP.
50 minuten geledenWENEN (ANP) - Israël heeft zich dinsdag in Wenen zoals verwacht geplaatst voor de finale van het Eurovisie Songfestival. Het omstreden land, dat meedoet met zanger Noam Bettan, kreeg in de eerste halve finale genoeg punten van jury en publiek.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Golden Dome-project van de Amerikaanse president Donald Trump gaat 1,2 biljoen dollar kosten (ongeveer 1 biljoen euro). Dat heeft de rekenkamer van het Amerikaanse Congres, de Congressional Budget Office (CBO), berekend. Het bedrag moet over de komende twintig jaar worden uitgegeven.
2 uur geledenCANNES (ANP) - Regisseur Peter Jackson heeft dinsdagavond op het Filmfestival van Cannes een ere-Palm gekregen voor zijn grote bijdrage aan de filmwereld. Jackson kreeg de prijs uit handen van acteur Elijah Wood, die in de Lord of the Rings-films die Jackson maakte de rol van Frodo speelde.
2 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft eind maart meerdere aanvallen uitgevoerd op Iran, meldt persbureau Reuters op basis van westerse en Iraanse functionarissen. Dat is voor zover bekend nog niet eerder gebeurd. De aanvallen zouden vergeldingen zijn voor eerdere Iraanse aanvallen.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil met mijnbestrijdingsdrones, gevechtsvliegtuigen en droneafweersystemen helpen de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. Een Britse torpedobootjager is al op weg naar de door Iran geblokkeerde zeestraat, zegt defensieminister John Healey na overleg met gelijkgezinde landen, waaronder Nederland.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne ontvangt in juni het eerste deel van de EU-lening van 90 miljard euro, heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bekendgemaakt. Het geld gaat Oekraïne aan drones besteden. "Die vormen momenteel de belangrijkste capaciteit om de Russische troepen terug te dringen", zei Kallas na afloop van de vergadering van EU-ministers van Defensie in Brussel.
5 uur geleden