Poetin zegt niet uit te zijn op capitulatie Oekraïne
SINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat hij niet uit is op de volledige overgave van Oekraïne. Hij zou de soevereiniteit van het buurland niet ontkennen, maar alleen willen dat de regering in Kyiv "de realiteit op de grond erkent".
Rusland viel in februari 2022 Oekraïne binnen, nadat het acht jaar eerder al het schiereiland de Krim had geannexeerd. Pro-Russische separatisten in de Donbas voerden sinds 2014 oorlog met het Oekraïense leger en Poetin zei bij zijn invasie dat hij de Russischsprekende bevolking wilde "beschermen". Een groot deel van de internationale gemeenschap heeft de invasie veroordeeld als een ongeprovoceerde aanval.
Internationale media schreven destijds dat Poetin verwachtte dat hij Oekraïne snel op de knieën kon dwingen, maar dat viel tegen. Het Oekraïense leger verzette zich krachtiger dan verwacht. De laatste maanden neemt Rusland nog af en toe kleine dorpen in, maar de frontlijn verschuift zeer minimaal.
Eén volk
Poetin sprak vrijdag een economisch forum in Sint-Petersburg toe en zei daar dat hij de Russen en de Oekraïners als één volk ziet. "En in die zin is heel Oekraïne van ons", zei hij. "Wij hebben een gezegde: overal waar de voeten van een Russische soldaat stappen, is van ons."
Op dit moment bezetten de Russen een deel van de Oekraïense grensregio Soemy. Daar zouden ze volgens Poetin een "bufferzone" creëren, omdat de Oekraïners eerder vanuit dat gebied de grens zijn overgestoken naar het Russische Koersk. De Russische president sluit niet uit dat de Russen ook nog gaan proberen om de stad Soemy in te nemen.
De Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha zei dat uit de uitspraken van Poetin blijkt dat hij helemaal geen einde aan de oorlog wil. "Terwijl de Verenigde Staten en de rest van de wereld hebben opgeroepen om het moorden onmiddellijk te stoppen, praat Ruslands topoorlogsmisdadiger over plannen om meer Oekraïens gebied in te nemen en meer Oekraïners te vermoorden", schrijft hij op X.
Meer uit Buitenland
SANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi-rebellen hebben Saudische troepen en wapendepots aangevallen in Mokka, een havenstad in Jemen aan de Rode Zee. Bij de aanvallen werd "een groot aantal ballistische raketten en drones" ingezet, meldt een woordvoerder van de Houthi's. De aangevallen zone wordt gecontroleerd door de Jemenitische regering, die gesteund wordt door Saudi-Arabië.
3 uur geledenSEVILLA (ANP) - De natuurbrand bij de Zuid-Spaanse plaats Niebla heeft zo'n 8000 hectare getroffen en rukt op richting Sevilla, zei zondag Antonio Sanz, de minister van Volksgezondheid en Noodsituaties van de regio Andalusië. Dat meldt onder meer de nieuwssite Sevilla Actualidad.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - Israël verwerpt het vredesplan voor Gaza dat onder leiding van de VS werd opgesteld. Zolang Hamas niet volledig ontwapend is, trekt de Israëlische krijgsmacht (IDF) zich ook niet terug, heeft premier Benjamin Netanyahu gezegd. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde vorige maand aan dat er een doorbraak was en dat zowel Israël als Hamas daarmee had ingestemd.
4 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Ierse topcrimineel Daniel Kinahan (49) wordt zondag vanuit de Verenigde Arabische Emiraten teruggebracht naar Ierland, meldt onder meer de Ierse publieke omroep RTÉ. Hij is in een Iers regeringsvliegtuig onderweg naar Dublin, waar hij zal worden voorgeleid voor het Speciale Strafhof. Hij staat terecht voor het leiden van een misdaadorganisatie.
4 uur geledenODESA (ANP/RTR) - De haven van de Oekraïense stad Odesa is beschadigd geraakt bij Russische aanvallen, meldt president Volodymyr Zelensky. Acht mensen raakten gewond. Aanvallen op Charkiv kostten twee levens. In Rusland kwamen drie mensen om door een Oekraïense droneaanval.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een 27-jarige vrouw en een vijf maanden oude baby zijn omgekomen nadat een boot zaterdagavond was omgeslagen in de haven van de Amerikaanse stad New York. Dat melden Amerikaanse media, waaronder CNN. Het incident gebeurde nabij Liberty Island, waar het Vrijheidsbeeld staat.
5 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Spanje heeft op de eerste dag van grenscontroles 199 reizigers vanuit Italië gecontroleerd, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. De controles volgen na een aanvaring met de Italiaanse regering over de komst van tienduizenden migranten naar de Spaanse exclave Ceuta, eind juli.
6 uur geleden