Poetin zegt dat Westen hele Russische cultuur in de ban wil doen
MOSKOU (ANP/AFP/DPA/RR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft vrijdag gezegd dat het Westen probeert de hele Russische cultuur in de ban te doen. Aanleiding voor Poetins opmerkingen was de afgelasting van een aantal Russische culturele evenementen in de afgelopen weken, die hij vergeleek met de acties van nazi-Duitsland in de jaren dertig.
Het annuleren, of 'cancellen' van de Russische cultuur treft volgens Poetin ook de werken van grote componisten als Pjotr Tsjaikovski, Dmitri Sjostakovitsj en Sergej Rachmaninov. "Dezer dagen proberen ze een hele duizendjarige cultuur te annuleren, ons volk", zei Poetin tijdens een tv-uitzending waarin hij sprak met enkele vooraanstaande culturele figuren. "Ik heb het over de geleidelijke discriminatie van alles wat met Rusland te maken heeft. Een tendens die zich in een aantal westerse landen ontvouwt."
Er zijn de afgelopen weken in het Westen evenementen geannuleerd waarbij Russische culturele figuren betrokken waren die hun steun aan de oorlog hadden uitgesproken. Dat gebeurde bijvoorbeeld met enkele uitvoeringen van klassieke muziek waarbij Valeri Gergiëv, algemeen directeur van het Marinski Theater St. Petersburg, betrokken was, Gergiëv is ook ontslagen als chef-dirigent van de Münchener Philharmoniker en verloor de kans om te dirigeren in La Scala in Milaan, nadat hij de Russische invasie van Oekraïne niet had veroordeeld.
Een ander voorbeeld van een afgelasting vanwege de associatie met Russische culturele figuren is die van het Cardiff Philharmonic Orchestra, dat eerder deze maand Tsjaikovski's Ouverture 1812 annuleerde. En het Spaanse Teatro Real, een van Europa's grootste operahuizen, schrapte onlangs optredens van het Russische Bolsjoj Ballet. Veilinghuizen als Christie's en Sotheby's hebben de verkoop van Russische kunst in Londen opgeschort.
Behalve met nazi-censuur uit de jaren dertig vergeleek Poetin de behandeling van Russische culturele figuren met die van Harry Potter-auteur J.K. Rowling. Zij werd onderwerp van fel publiekelijk debat na haar opmerkingen over transgenderkwesties.
Meer uit Buitenland
BEIROET/TYRUS (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op de Libanese stad Tyrus zijn maandag vier doden en 127 gewonden gevallen. Dit meldt het ministerie van Gezondheid in Libanon. Een getroffen plek was volgens de Libanese autoriteiten het Jabal Amel-ziekenhuis in de stad. Daarbij raakten vier artsen, 27 verplegers en acht andere personeelsleden gewond.
6 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft dinsdag het aantal vermoedelijke ebolagevallen sterk teruggebracht naar 116. Eerder meldde de organisatie meer dan negenhonderd vermoedelijke gevallen. Er zijn 330 bevestigde besmettingen en bijna vijftig doden door het virus.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door zware Russische aanvallen op Oekraïne is opgelopen tot zeker 22. Meer dan honderd mensen raakten gewond, melden de Oekraïense autoriteiten.
7 uur geledenBEIROET (ANP/DPA/AFP) - Israël en de Libanese beweging Hezbollah zijn doorgegaan met aanvallen op elkaar, ondanks een mededeling van president Donald Trump dat ze de wapens tijdelijk en onder voorwaarden neerleggen.
7 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan naar de NAVO-top in Ankara te komen, zegt gastland Turkije. Dat zou hij meermaals hebben aangegeven.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische geheime dienst FSB zegt een grootschalige operatie van buitenlandse inlichtingendiensten te hebben ontdekt, waarbij spyware was geïnstalleerd op de telefoons van hoge functionarissen. Hierdoor kon volgens de FSB in het geheim informatie worden verzameld.
9 uur geledenNANYUKI (ANP/RTR) - Bij een betoging tegen de oprichting van een Amerikaanse quarantainefaciliteit in de Keniaanse plaats Nanyuki zijn volgens waarnemers twee betogers door politiekogels gedood. Honderden mensen demonstreren bij de luchtmachtbasis bij de stad tegen het plan daar een Amerikaans opvangcentrum te zetten voor Amerikanen die in contact kunnen zijn geweest met het ebolavirus en daarom nog niet naar de VS mogen reizen.
10 uur geleden