Poetin wil net als Peter de Grote 'Russische landen terugwinnen'
SINT-PETERSBURG (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin eerde donderdag tsaar Peter de Grote op diens 350ste geboortedag en trok daarbij een parallel tussen wat hij schetste als hun beider historische doel: "Russische landen terugwinnen".
"Peter de Grote voerde 21 jaar lang de Grote Noordelijke Oorlog", zei Poetin. "Het leek alsof hij in oorlog was met Zweden en hen iets afnam. Hij nam hen niets af. Hij pakte terug wat van Rusland was", zei hij in Sint-Petersburg na een bezoek aan een tentoonstelling over Peter de Grote.
Later op de donderdag vergeleek hij op de Russische televisie de huidige oorlog in Oekraïne met de campagne van Peter de Grote in Zweden. "Blijkbaar is het ook nu aan ons om terug te pakken wat van Rusland is. En als we ervan uitgaan dat deze waarden de basis van ons bestaan vormen, zullen we zeker slagen in onze doelen."
Oekraïne
Peter de Grote, een autocratische vernieuwer die bewonderd wordt door zowel liberale als conservatieve Russen, regeerde 43 jaar (1682-1725) over Rusland en gaf zijn naam aan een nieuwe hoofdstad, Sint-Petersburg. Hij liet de stad, de geboorteplaats van Poetin, bouwen op land dat hij op Zweden had veroverd, voornamelijk moerasgrond aan de Oostzeekust. Het project kostte tienduizenden lijfeigenen het leven, maar bezorgde Peter wel zijn gewenste "venster naar Europa".
Voorafgaand aan Poetins bezoek aan de tentoonstelling zond de staatstelevisie een documentaire uit waarin de president Peter de Grote prees als een harde militaire leider, die het leger moderniseerde en de marine uitbouwde. Zo kon hij het Russische grondgebied uitbreiden ten koste van Zweden en het Ottomaanse rijk.
Het was niet voor het eerst dat Poetin in het openbaar zijn fascinatie voor de Russische geschiedenis de vrije loop liet. Zo publiceerde hij in juli 2021 een essay van bijna 7000 woorden, getiteld: Over de historische eenheid van Russen en Oekraïners. Daarin betoogde hij dat Rusland en Oekraïne één natie zijn, die kunstmatig verdeeld is.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De voormalige Britse premier Gordon Brown vindt dat de ooit prominente Labour-politicus en ex-minister Peter Mandelson "het land heeft verraden". Naar verluidt zou Mandelson vertrouwelijke informatie van de regering hebben gelekt aan de Amerikaanse investeerder en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Mandelson was onder Brown minister van Handel en had goede relaties met de inmiddels overleden Epstein, zowel op persoonlijk als zakelijk vlak. Dat blijkt uit onlangs door de VS geopenbaarde mailwisselingen.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten willen dat er tegen juni een vredesakkoord ligt tussen Rusland en Oekraïne en hebben voorgesteld om komende week nieuwe besprekingen te houden in Miami. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Het is volgens het staatshoofd voor het eerst dat de strijdende partijen elkaar daar zullen treffen. Eerder werd daar al overlegd via de bemiddelende partij, de VS. Kyiv heeft ingestemd met het voorstel.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton en zijn vrouw en oud-minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clinton willen dat hun verklaring over hun banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein niet achter gesloten deuren plaatsvindt. Op X schrijft het voormalige staatshoofd (1993-2001) dat een niet-publieke verklaring, zoals nu het plan is, zou neerkomen op een schijnproces en "pure politiek". "Laten we stoppen met deze spelletjes en dit op de juiste manier doen: middels een publieke verklaring."
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Verenigde Staten trekken Amerikaanse medewerkers terug uit NAVO-kenniscentra in Nederland. De twee zogeheten Centres of Excellence (COE's) in Utrecht en Den Haag maken zich op voor een "herijking" van de Amerikaanse aanwezigheid, meldt een van de centra. Hoeveel Amerikanen er precies vertrekken en welke weerslag dat heeft op de centra kunnen ze nog niet inschatten.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw grootschalige aanvallen uitgevoerd op de Oekraïense energie-infrastructuur, meldt minister van Energie Denys Sjmyhal. Daardoor is in veel regio's van het land de stroom uitgeschakeld, schrijft netbeheerder Ukrenergo op Facebook. Ook zijn de geplande stroomonderbrekingen per regio, bedoeld om te kunnen voldoen aan de stroomvraag, tijdelijk onderbroken.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er begin volgende week verdere gesprekken plaatsvinden tussen vertegenwoordigers van zijn regering en Iran. De gesprekken met de Iraanse delegatie op vrijdag waren "zeer goed", vertelde Trump aan verslaggevers aan boord van Air Force One op weg naar zijn resort Mar-a-Lago in Florida.
11 uur geledenHAVANA (ANP) - De Cubaanse regering heeft een pakket noodmaatregelen aangekondigd op het gebied van onderwijs, werk en transport om de energiecrisis in het land aan te pakken. De communistische regering wil met de maatregelen de essentiële diensten beschermen en brandstof rantsoeneren.
12 uur geleden