Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin wil met Trump praten over Oekraïne

Poetin wil met Trump praten over Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat hij bereid is over Oekraïne te praten met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Poetin zei tegen een Russische verslaggever dat het goed zou zijn om elkaar te ontmoeten, ook om over sancties en de economie te spreken.

De maandag aangetreden Trump wil dat er zo snel mogelijk een einde komt aan de oorlog in Oekraïne. Hij heeft de twee partijen opgeroepen om met elkaar om tafel te gaan en een deal te sluiten. Poetin zei dat het lastig wordt om gesprekken aan te gaan met Kyiv, omdat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in oktober 2022 een decreet heeft getekend waarin hij verklaarde dat het "onmogelijk" was om met Poetin te onderhandelen. Dat deed Zelensky nadat Rusland de Oekraïense regio's Donetsk, Loehansk, Cherson en Zaporizja had geannexeerd. De Oekraïense president sloot niet uit te willen praten als Rusland "een andere president" heeft.

"Wij hebben altijd gezegd, en dat wil ik nog eens benadrukken, dat we klaar zijn voor onderhandelingen", verklaarde Poetin vrijdag. Zelensky wil de oorlog dit jaar beëindigen en laat de afgelopen maanden steeds vaker doorschemeren dat hij openstaat voor onderhandelingen.

Oekraïense crisis

Poetin liet Russische troepen op 24 februari 2022 het buurland Oekraïne binnenvallen. Dat gebeurde na maandenlange spanningen. Rusland stationeerde steeds meer troepen bij de grens en westerse leiders, onder wie de Amerikaan Joe Biden, waarschuwden dat een invasie ophanden was. Volgens de Russische president had "de Oekraïense crisis" mogelijk voorkomen kunnen worden als Trump in 2020 niet van de verkiezingswinst was "beroofd". Trump heeft altijd zonder bewijs volgehouden dat er bij die presidentsverkiezingen is gefraudeerd en dat hij de eigenlijke winnaar was in plaats van Biden. Poetin legde niet uit hoe Trump de invasie had kunnen afwenden.

Trump dreigde afgelopen week met nieuwe sancties voor Rusland als er geen einde komt aan de oorlog. Hij suggereerde bijvoorbeeld druk te kunnen zetten op het Kremlin via lagere olieprijzen. Poetin noemde Trump een "slimme" en "pragmatische" man en gaat er daarom vanuit dat de Verenigde Staten daarop zullen aansturen.

Meer uit Buitenland

Rusland claimt verovering van Oost-Oekraïense stad Pokrovsk

POKROVSK (ANP/DPA/RTR) - Rusland zegt de Oost-Oekraïense stad Pokrovsk te hebben veroverd. Die strategisch belangrijke stad werd al meer dan een jaar belegerd. Oekraïne heeft de inname niet bevestigd.

3 uur geleden
Turkse president ziet aanvallen op Zwarte Zee als escalatie

ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de aanvallen met zeedrones op twee olieschepen op de Zwarte Zee een "zorgwekkende escalatie" genoemd. Die aanvallen van afgelopen vrijdag werden opgeëist door een anonieme Oekraïense veiligheidsbron, die zei dat de schepen ondanks Europese sancties Russische olie vervoerden.

5 uur geleden
Jamaica krijgt 6,7 miljard internationale steun na orkaan Melissa

KINGSTON (ANP/RTR/AFP) - Jamaica krijgt 6,7 miljard dollar aan steun nadat orkaan Melissa in oktober over het eiland was geraasd. Het geld van internationale instanties is bedoeld om de wederopbouw de komende drie jaar te financieren.

6 uur geleden
Jafar Panahi bij verstek veroordeeld tot een jaar cel

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse filmmaker Jafar Panahi is bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar wegens "propaganda-activiteiten" tegen de staat, meldt zijn advocaat. De advocaat laat weten dat Panahi in beroep gaat tegen de veroordeling. In mei won Panahi een prestigieuze Gouden Palm tijdens het Filmfestival van Cannes voor de film It Was Just an Accident.

6 uur geleden
Meer beveiliging kerststal Brussel na diefstal hoofd kindje Jezus

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Brussel heeft extra veiligheidsmaatregelen genomen om de kerststal op de Grote Markt beter te beschermen. Directe aanleiding is de diefstal van het hoofd van het kindje Jezus uit de kerststal het afgelopen weekend.

8 uur geleden
Weer tientallen mensen ontvoerd door gewapende groepen in Nigeria

ABUJA (ANP/AFP) - Afgelopen weekend zijn in Nigeria meer dan dertig mensen ontvoerd door gewapende groepen. De ontvoeringen vonden onder andere plaats in de noordelijke regio Kano, waar deze tot nu toe nauwelijks voorkwamen.

8 uur geleden
Zelensky en Macron spreken Witkoff en Europese leiders

PARIJS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft tijdens zijn bezoek aan zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron ook gesproken met andere Europese leiders en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff. De gesprekken volgen op nieuw topoverleg tussen Kyiv en Washington over vrede in Oekraïne.

8 uur geleden