Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin wil met Trump praten over Oekraïne

Poetin wil met Trump praten over Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat hij bereid is over Oekraïne te praten met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Poetin zei tegen een Russische verslaggever dat het goed zou zijn om elkaar te ontmoeten, ook om over sancties en de economie te spreken.

De maandag aangetreden Trump wil dat er zo snel mogelijk een einde komt aan de oorlog in Oekraïne. Hij heeft de twee partijen opgeroepen om met elkaar om tafel te gaan en een deal te sluiten. Poetin zei dat het lastig wordt om gesprekken aan te gaan met Kyiv, omdat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in oktober 2022 een decreet heeft getekend waarin hij verklaarde dat het "onmogelijk" was om met Poetin te onderhandelen. Dat deed Zelensky nadat Rusland de Oekraïense regio's Donetsk, Loehansk, Cherson en Zaporizja had geannexeerd. De Oekraïense president sloot niet uit te willen praten als Rusland "een andere president" heeft.

"Wij hebben altijd gezegd, en dat wil ik nog eens benadrukken, dat we klaar zijn voor onderhandelingen", verklaarde Poetin vrijdag. Zelensky wil de oorlog dit jaar beëindigen en laat de afgelopen maanden steeds vaker doorschemeren dat hij openstaat voor onderhandelingen.

Oekraïense crisis

Poetin liet Russische troepen op 24 februari 2022 het buurland Oekraïne binnenvallen. Dat gebeurde na maandenlange spanningen. Rusland stationeerde steeds meer troepen bij de grens en westerse leiders, onder wie de Amerikaan Joe Biden, waarschuwden dat een invasie ophanden was. Volgens de Russische president had "de Oekraïense crisis" mogelijk voorkomen kunnen worden als Trump in 2020 niet van de verkiezingswinst was "beroofd". Trump heeft altijd zonder bewijs volgehouden dat er bij die presidentsverkiezingen is gefraudeerd en dat hij de eigenlijke winnaar was in plaats van Biden. Poetin legde niet uit hoe Trump de invasie had kunnen afwenden.

Trump dreigde afgelopen week met nieuwe sancties voor Rusland als er geen einde komt aan de oorlog. Hij suggereerde bijvoorbeeld druk te kunnen zetten op het Kremlin via lagere olieprijzen. Poetin noemde Trump een "slimme" en "pragmatische" man en gaat er daarom vanuit dat de Verenigde Staten daarop zullen aansturen.

Meer uit Buitenland

Washington klaagt LA aan om immigratieaanpak

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft Los Angeles aangeklaagd omdat de stad samenwerking met de federale immigratiedienst ICE zou hebben gedwarsboomd. Als gevolg daarvan ontstonden rellen in de stad, stelt het ministerie van Justitie in de aanklacht.

4 uur geleden
Amerikaans visum Bob Vylan ingetrokken na uitspraken Glastonbury

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse visum van het Britse rapduo Bob Vylan is ingetrokken. Op X deelt de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Christopher Landau, dat de Britten het land niet meer in mogen.

6 uur geleden
Israël erkent dat burgers gewond raakten bij hulpacties in Gaza

TEL AVIV (ANP/RTR) - Israël geeft toe dat Palestijnse burgers gewond zijn geraakt bij hulpdistributiecentra in Gaza. Het leger zegt instructies te hebben gestuurd naar de troepen naar aanleiding van "geleerde lessen".

7 uur geleden
'Geavanceerde' cyberaanval op Internationaal Strafhof

DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag is eind vorige week getroffen door een "geavanceerde" en gerichte cyberaanval. Het gevaar is inmiddels geneutraliseerd, meldt het hof.

7 uur geleden
Iran meldt ruim 900 doden door oorlog met Israël

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Door de twaalf dagen van oorlog met Israël zijn in Iran zeker 935 mensen omgekomen. Onder hen zouden 132 vrouwen en 38 kinderen zijn, meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA op basis van een woordvoerder van het ministerie van Justitie. Het dodental kan verder oplopen, want dit zijn alleen de geïdentificeerde slachtoffers.

11 uur geleden
Hof VK verwerpt zaak tegen levering F-35-onderdelen aan Israël

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Een Palestijnse mensenrechtenorganisatie heeft tevergeefs geprobeerd in het Verenigd Koninkrijk een verbod af te dwingen op de levering van F-35-onderdelen aan Israël. Een gerechtshof in Londen verwierp de zaak, die volgens de rechters draaide om de politieke vraag of het land zich moet terugtrekken uit het F-35-programma.

12 uur geleden
Celstraffen in Frankrijk na dood migranten door kapseizen boot

LILLE (ANP/AFP) - Een rechtbank in het Franse Lille heeft celstraffen opgelegd na het vergaan van een boot met migranten. Zeven Afghanen en twee Iraakse Koerden kregen straffen van zeven of acht jaar.

13 uur geleden