Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin wil met Trump praten over Oekraïne

Poetin wil met Trump praten over Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat hij bereid is over Oekraïne te praten met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Poetin zei tegen een Russische verslaggever dat het goed zou zijn om elkaar te ontmoeten, ook om over sancties en de economie te spreken.

De maandag aangetreden Trump wil dat er zo snel mogelijk een einde komt aan de oorlog in Oekraïne. Hij heeft de twee partijen opgeroepen om met elkaar om tafel te gaan en een deal te sluiten. Poetin zei dat het lastig wordt om gesprekken aan te gaan met Kyiv, omdat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in oktober 2022 een decreet heeft getekend waarin hij verklaarde dat het "onmogelijk" was om met Poetin te onderhandelen. Dat deed Zelensky nadat Rusland de Oekraïense regio's Donetsk, Loehansk, Cherson en Zaporizja had geannexeerd. De Oekraïense president sloot niet uit te willen praten als Rusland "een andere president" heeft.

"Wij hebben altijd gezegd, en dat wil ik nog eens benadrukken, dat we klaar zijn voor onderhandelingen", verklaarde Poetin vrijdag. Zelensky wil de oorlog dit jaar beëindigen en laat de afgelopen maanden steeds vaker doorschemeren dat hij openstaat voor onderhandelingen.

Oekraïense crisis

Poetin liet Russische troepen op 24 februari 2022 het buurland Oekraïne binnenvallen. Dat gebeurde na maandenlange spanningen. Rusland stationeerde steeds meer troepen bij de grens en westerse leiders, onder wie de Amerikaan Joe Biden, waarschuwden dat een invasie ophanden was. Volgens de Russische president had "de Oekraïense crisis" mogelijk voorkomen kunnen worden als Trump in 2020 niet van de verkiezingswinst was "beroofd". Trump heeft altijd zonder bewijs volgehouden dat er bij die presidentsverkiezingen is gefraudeerd en dat hij de eigenlijke winnaar was in plaats van Biden. Poetin legde niet uit hoe Trump de invasie had kunnen afwenden.

Trump dreigde afgelopen week met nieuwe sancties voor Rusland als er geen einde komt aan de oorlog. Hij suggereerde bijvoorbeeld druk te kunnen zetten op het Kremlin via lagere olieprijzen. Poetin noemde Trump een "slimme" en "pragmatische" man en gaat er daarom vanuit dat de Verenigde Staten daarop zullen aansturen.

Meer uit Buitenland

Meer dan 1500 doden na noodweer in Zuid- en Zuidoost-Azië

JAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Het dodental blijft oplopen na het noodweer in delen van Zuid- en Zuidoost-Azië. Er zijn sinds eind vorige maand meer dan 1500 doden gevallen en het dodental loopt waarschijnlijk nog op.

1 uur geleden
Kremlin: Poetin accepteert sommige voorstellen VS en sommige niet

MOSKOU (ANP/RTR) - Volgens het Kremlin heeft de Russische president Vladimir Poetin ingestemd met sommige van de Amerikaanse voorstellen voor vrede in Oekraïne. Maar een aantal andere voorstellen zou hij hebben verworpen. Volgens Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov is dit normaal in een onderhandelingsproces en zijn de Russen bereid om zo vaak af te spreken met de Amerikanen als nodig is voor een akkoord.

1 uur geleden
Rutte: aanschaf wapens VS voor Oekraïne moet in 2026 nog omhoog

BRUSSEL (ANP) - De bondgenoten van Oekraïne zullen volgend jaar nog meer Amerikaanse wapens voor het land moeten kopen dan in 2025, waarschuwt NAVO-topman Mark Rutte. De ongeveer 1 miljard dollar per maand die ze daarvoor nu met pijn en moeite bijeenbrengen, schiet volgens hem in 2026 tekort.

1 uur geleden
Macron arriveert in China voor staatsbezoek

BEIJING (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is in China aangekomen voor een driedaags staatsbezoek. Hij heeft in Beijing een ontmoeting met de Chinese president Xi Jinping. Zij gaan naar verwachting praten over onder meer handel en de oorlog in Oekraïne.

1 uur geleden
Oud-buitenlandchef EU opgepakt om fraude EU-opleiding weer vrij

BRUSSEL/BRUGGE (ANP) - Oud-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini, die dinsdag is opgepakt in een onderzoek naar fraude bij een opleiding voor jonge EU-diplomaten, is weer vrij. Dat meldt het Europees openbaar ministerie (EPPO) woensdag. De oud-vicevoorzitter van de Europese Commissie werd aangehouden in haar rol van rector van het Europacollege in Brugge.

2 uur geleden
Ex-president jaar na Koreaanse noodtoestand: actie voor vrijheid

SEOUL (ANP/AFP/RTR) - De afgezette Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol heeft woensdag opgeroepen tot actie voor vrijheid, precies een jaar nadat hij een politieke crisis had veroorzaakt door de militaire noodtoestand af te kondigen.

2 uur geleden
Grensovergang bij Rafah opent 'komende dagen' richting Egypte

RAFAH (ANP) - De grensovergang bij Rafah, die de Gazastrook met Egypte verbindt, gaat ergens in de komende dagen weer open. Dat meldt COGAT, de Israëlische defensieorganisatie die noodhulp in de regio coördineert, in een bericht op X. De organisatie voegt eraan toe dat de grens slechts opent voor burgers die vanuit Gaza naar Egypte willen reizen.

3 uur geleden