Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin wil met Trump praten over Oekraïne

Poetin wil met Trump praten over Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat hij bereid is over Oekraïne te praten met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Poetin zei tegen een Russische verslaggever dat het goed zou zijn om elkaar te ontmoeten, ook om over sancties en de economie te spreken.

De maandag aangetreden Trump wil dat er zo snel mogelijk een einde komt aan de oorlog in Oekraïne. Hij heeft de twee partijen opgeroepen om met elkaar om tafel te gaan en een deal te sluiten. Poetin zei dat het lastig wordt om gesprekken aan te gaan met Kyiv, omdat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in oktober 2022 een decreet heeft getekend waarin hij verklaarde dat het "onmogelijk" was om met Poetin te onderhandelen. Dat deed Zelensky nadat Rusland de Oekraïense regio's Donetsk, Loehansk, Cherson en Zaporizja had geannexeerd. De Oekraïense president sloot niet uit te willen praten als Rusland "een andere president" heeft.

"Wij hebben altijd gezegd, en dat wil ik nog eens benadrukken, dat we klaar zijn voor onderhandelingen", verklaarde Poetin vrijdag. Zelensky wil de oorlog dit jaar beëindigen en laat de afgelopen maanden steeds vaker doorschemeren dat hij openstaat voor onderhandelingen.

Oekraïense crisis

Poetin liet Russische troepen op 24 februari 2022 het buurland Oekraïne binnenvallen. Dat gebeurde na maandenlange spanningen. Rusland stationeerde steeds meer troepen bij de grens en westerse leiders, onder wie de Amerikaan Joe Biden, waarschuwden dat een invasie ophanden was. Volgens de Russische president had "de Oekraïense crisis" mogelijk voorkomen kunnen worden als Trump in 2020 niet van de verkiezingswinst was "beroofd". Trump heeft altijd zonder bewijs volgehouden dat er bij die presidentsverkiezingen is gefraudeerd en dat hij de eigenlijke winnaar was in plaats van Biden. Poetin legde niet uit hoe Trump de invasie had kunnen afwenden.

Trump dreigde afgelopen week met nieuwe sancties voor Rusland als er geen einde komt aan de oorlog. Hij suggereerde bijvoorbeeld druk te kunnen zetten op het Kremlin via lagere olieprijzen. Poetin noemde Trump een "slimme" en "pragmatische" man en gaat er daarom vanuit dat de Verenigde Staten daarop zullen aansturen.

Meer uit Buitenland

Strijdende partijen in Jemen spreken grote gevangenenruil af

AMMAN (ANP/AFP) - De strijdende partijen in Jemen gaan zeker 1600 gevangenen uitwisselen. De door Iran gesteunde Houthi-rebellen en de door Saudi-Arabië gesteunde internationaal erkende regering kwamen dat overeen op een door de VN georganiseerde bijeenkomst in Jordanië.

1 uur geleden
Warschau erkent voor het eerst huwelijk partners zelfde geslacht

WARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is voor het eerst een huwelijk erkend tussen partners van hetzelfde geslacht dat werd gesloten in een ander EU-land. Jakub Cupriak-Trojan en Mateusz Trojan kregen hun Poolse huwelijksakte van de gemeente Warschau.

4 uur geleden
Von der Leyen: Rusland tart diplomatie met aanvallen

BRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."

6 uur geleden
Paus uit kritiek op Europese herbewapening

ROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.

7 uur geleden
Deense koningin Margrethe in ziekenhuis met pijn op borst

KOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.

7 uur geleden
Britse minister stapt op: vertrouwen in Starmer verloren

LONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.

7 uur geleden
Abbas belooft op partijcongres nieuwe verkiezingen

RAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.

8 uur geleden