Poetin wil de mensen in de bezette gebieden 'redden'
MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin wil de mensen "redden" in de bezette Oekraïense gebieden waar referenda worden gehouden over aansluiting bij Rusland. Op de laatste dag dat de mensen kunnen stemmen, zei Poetin op televisie dat "de hele Russische maatschappij" gefocust is op die redding.
Hij begon de invasie in februari ook al, om de mensen uit de Donbas te beschermen tegen een "genocide", die het Oekraïense bewind zou uitvoeren. Sinds afgelopen vrijdag kunnen de inwoners van de zelfverklaarde volksrepublieken Donetsk en Loehansk, maar ook de mensen in de regio's Cherson en Zaporizja, stemmen of ze willen dat hun gebied zich aansluit bij de Russische Federatie. Als Rusland die gebieden annexeert, heeft het zo'n 20 procent van Oekraïne in handen, inclusief de Krim.
De Oekraïense regering en haar bondgenoten denken dat de volksraadplegingen doorgestoken kaart zijn en dat de uitslag al vaststaat. Als Poetin de regio's annexeert, kan hij iedere Oekraïense beschieting zien als een directe aanval op Russisch grondgebied. De president heeft gedreigd kernwapens te kunnen gebruiken om zijn territorium te verdedigen.
De stembussen in de vier Oekraïense bezette gebieden sluiten dinsdag. Het Britse ministerie van Defensie verwacht dat Poetin vrijdag definitief de annexatie bekend zal maken tijdens een toespraak in het parlement.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat heeft een voorstel aangenomen over de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid. De afgelopen weken kregen door politieke onenigheid over dat departement tienduizenden beveiligers van transportveiligheidsdienst TSA en andere overheidsmedewerkers niet betaald. Door de zogenoemde shutdown ontstond chaos op luchthavens, waar volgens de autoriteiten sprake was van historisch lange wachttijden.
23 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft weer hotels in de Golfstaten bedreigd waar Amerikaanse militairen verblijven. "Als alle Amerikanen in een hotel gaan zitten, dan wordt dat hotel Amerikaans en doelwit", aldus legerwoordvoerder Abolfazl Shekarchi. We kunnen niet enkel toekijken, "we moeten overal toeslaan waar ze zich bevinden", zegt hij.
39 minuten geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul verwacht snel onderhandelingen tussen Iran en de Verenigde Staten. Hij zei dat de twee oorlog voerende landen indirecte gesprekken hebben gevoerd en dat ze van plan zijn snel direct contact te leggen.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft vrijdagochtend de inwoners van de plaats Sajd in Zuid-Libanon opgeroepen om te evacueren. "De activiteiten van Hezbollah dwingen het Israëlische leger om in het dorp krachtig op te treden", aldus de woordvoerder van het leger op X.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt vrijdag raketten en drones te hebben afgevuurd op militaire en energiedoelwitten in Israël en de Golfstaten. Dat meldt het Iraanse persagentschap Fars op basis van een verklaring.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft vrijdagochtend gemeld dat het luchtaanvallen heeft uitgevoerd op de Iraanse hoofdstad Teheran.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft meer militairen nodig voor in Zuid-Libanon, meldde legerwoordvoerder Effie Defrin donderdag in een televisietoespraak. Die zijn volgens hem hard nodig voor de bufferzone die Israël aan het creëren is.
11 uur geleden