Poetin wil 70 procent minder uitstoot broeikasgassen dan in 1990
MOSKOU (ANP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft bevolen dat de uitstoot van broeikasgassen in Rusland ten opzichte van het jaar 1990 met 70 procent moet worden teruggebracht. Dat doel moet uiterlijk in 2030 worden behaald, staat in het decreet dat woensdag door het Kremlin werd uitgevaardigd.
Daarin wordt ook gewag gemaakt van het feit dat de opwarming van het klimaat in Rusland sneller gaat dan in andere delen van de wereld. Wetenschappers maken zich met name zorgen over het ontdooien van de permafrostlaag in de Siberische bodem, waardoor enorme hoeveelheden methaangas vrijkomen.
Poetins decreet werd uitgevaardigd op de dag dat de Verenigde Staten formeel het Klimaatakkoord van Parijs verlieten. Klimaatwetenschappers van over de hele wereld waarschuwen dat er stevige maatregelen nodig zijn om te voorkomen dat de aarde met meer dan 2 graden opwarmt ten opzichte van temperaturen voor de industrialisering.
Rusland, het grootste land ter wereld in oppervlakte, merkt de opwarming van het klimaat niet alleen aan de ontdooiende permafrostlagen, maar ook aan de enorme bosbranden en de recordtemperaturen in de afgelegen Aziatische gebiedsdelen dit jaar.
Poetin heeft zijn regering tevens opgedragen om een strategie te ontwikkelen voor klimaatneutrale sociale en economische ontwikkeling in 2050.
Rusland, dat rijk is aan vele natuurlijke grondstoffen, is erg afhankelijk van gas en aardolie. Het behoort tot de landen met de hoogste uitstoot van koolstofdioxide. Bijna een derde van het landoppervlak is permanent bevroren. Als die bodem ontdooit, heeft dat verstrekkende gevolgen voor de wereldwijde klimaatverandering.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Israël moet de gearresteerde opvarenden van de hulpvloot voor Gaza, de Global Sumud Flotilla, "onmiddellijk en onvoorwaardelijk" vrijlaten, vindt het VN-mensenrechtenkantoor. Een woordvoerder noemt het geen misdaad om je solidair te verklaren met het lot van de Palestijnen. Ook moeten signalen dat de twee in gevangenschap zouden zijn mishandeld, worden onderzocht.
35 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Londense politie heeft een speciaal team opgericht voor de bescherming van de Joodse gemeenschap. Het bestaat uit honderd agenten, inclusief antiterrorismespecialisten. In de Britse hoofdstad heeft een reeks antisemitische aanvallen plaatsgevonden.
36 minuten geledenKYIV (ANP) - Rusland heeft het door Oekraïne afgekondigde staakt-het-vuren geschonden, zegt de Oekraïnse buitenlandminister Andri Sybiha op X. Oekraïne kondigde eerder een bestand met open einde af, dat per woensdag zou ingaan.
2 uur geledenSEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft in een grondwetswijziging referenties naar een verenigd Korea verwijderd. Dat meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. In een nieuwe grondwetsdefinitie van het Noord-Koreaanse grondgebied wordt niet langer gesproken van bijvoorbeeld "de noordelijke helft" van het eiland. Ook wordt erkend dat het land in het zuiden aan Zuid-Korea grenst.
2 uur geledenWASHINGTON/MOSKOU (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en zijn Russische collega Sergej Lavrov hebben met elkaar gebeld. Het was een "constructief en pragmatisch" gesprek, aldus het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Ze zouden de internationale politiek en de Russisch-Amerikaanse betrekkingen hebben besproken, evenals toekomstige bilaterale contacten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.
9 uur geleden