Poetin wil 70 procent minder uitstoot broeikasgassen dan in 1990
MOSKOU (ANP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft bevolen dat de uitstoot van broeikasgassen in Rusland ten opzichte van het jaar 1990 met 70 procent moet worden teruggebracht. Dat doel moet uiterlijk in 2030 worden behaald, staat in het decreet dat woensdag door het Kremlin werd uitgevaardigd.
Daarin wordt ook gewag gemaakt van het feit dat de opwarming van het klimaat in Rusland sneller gaat dan in andere delen van de wereld. Wetenschappers maken zich met name zorgen over het ontdooien van de permafrostlaag in de Siberische bodem, waardoor enorme hoeveelheden methaangas vrijkomen.
Poetins decreet werd uitgevaardigd op de dag dat de Verenigde Staten formeel het Klimaatakkoord van Parijs verlieten. Klimaatwetenschappers van over de hele wereld waarschuwen dat er stevige maatregelen nodig zijn om te voorkomen dat de aarde met meer dan 2 graden opwarmt ten opzichte van temperaturen voor de industrialisering.
Rusland, het grootste land ter wereld in oppervlakte, merkt de opwarming van het klimaat niet alleen aan de ontdooiende permafrostlagen, maar ook aan de enorme bosbranden en de recordtemperaturen in de afgelegen Aziatische gebiedsdelen dit jaar.
Poetin heeft zijn regering tevens opgedragen om een strategie te ontwikkelen voor klimaatneutrale sociale en economische ontwikkeling in 2050.
Rusland, dat rijk is aan vele natuurlijke grondstoffen, is erg afhankelijk van gas en aardolie. Het behoort tot de landen met de hoogste uitstoot van koolstofdioxide. Bijna een derde van het landoppervlak is permanent bevroren. Als die bodem ontdooit, heeft dat verstrekkende gevolgen voor de wereldwijde klimaatverandering.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger zegt in Teheran het hoofdkwartier van de Iraanse Revolutionaire Garde, de elitetroepen van het Iraanse regime, te hebben vernietigd. Sinds zaterdagochtend voeren de Verenigde Staten samen met Israël aanvallen uit op Iran om de regering van dat land omver te werpen.
36 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Turkije is bereid te bemiddelen in de strijd in het Midden-Oosten, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie zondagavond op X. Ze verwelkomt die bereidheid, net zoals de insteek van Turkije om een oplossing te vinden via vreedzame middelen. "We zijn het erover eens dat diplomatie de enige haalbare weg voorwaarts is", schrijft de politica.
49 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De gebeurtenissen in Iran mogen niet leiden tot escalatie, stelt EU-buitenlandchef Kaja Kallas zondagavond in een verklaring namens de 27 EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Als dat wel gebeurt, bedreigt dat onder meer het Midden-Oosten en Europa met onvoorspelbare gevolgen, ook op economisch gebied.
50 minuten geledenTEHERAN (ANP/DPA) - De partij van de voormalige Iraanse president Mahmud Ahmadinejad heeft ontkend dat hij dood is. Het Iraanse staatspersbureau ILNA meldde dat hij zaterdag bij een luchtaanval op zijn huis in het oosten van Teheran was omgekomen, maar dat klopt volgens de partij Dolate Bahar niet, aldus hetzelfde persbureau. Ook familieleden zouden hebben gezegd dat de 69-jarige politicus niet om het leven is gekomen.
1 uur geledenKARACHI (ANP/RTR) - Bij pro-Iraanse protesten in verschillende plaatsen in Pakistan zijn volgens plaatselijke media meer dan twintig doden gevallen. Bij het consulaat van de VS in de havenstad Karachi vielen negen doden en tientallen gewonden toen er geschoten werd.
1 uur geledenBEIROET (ANP/DPA/AFP) - Duizenden aanhangers van Hezbollah hielden zondag een mars in de zuidelijke buitenwijken van Beiroet, het bolwerk van de Libanese beweging. Ze rouwden om de dood van de Iraanse leider Ali Khamenei, die zaterdagmorgen omkwam bij een luchtaanval op Teheran.
3 uur geledenWASHINGTON/MUSCAT (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft in een vraaggesprek met het blad The Atlantic gezegd dat de leiders van Iran willen praten en dat hij daarmee akkoord gaat. In het sultanaat Oman werd gemeld dat Iran openstaat voor inspanningen om de toestand te de-escaleren. Oman heeft bemiddeld als tussenpersoon in recente gesprekken tussen Iran en de VS in onder meer Genève.
3 uur geleden