Poetin: weer graandeal als beperkingen Rusland worden opgeheven
SOTSJI (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid weer mee te doen aan de graandeal. Daarvoor zouden wel de exportbeperkingen op Russische landbouwproducten moeten worden opgeheven, zei Poetin geflankeerd door zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan na overleg. Erdogan treedt met regelmaat op als bemiddelaar in het conflict in Oekraïne.
De graandeal bestaat uit afspraken die het mogelijk maken Oekraïense landbouwproducten, waaronder graan, te transporteren over de Zwarte Zee. Omdat de export van Russische landbouwproducten volgens Poetin op te veel obstakels stuit door sancties besloot hij in juli uit de graandeal te stappen.
Volgens Erdogan zijn alternatieven voor de graandeal niet toereikend. "Die kunnen niet de duurzaamheid en veiligheid garanderen van de samenwerking tussen de verschillende partijen in de deal rond de Zwarte Zee", aldus Erdogan. De Turkse president stelde dat er "snel een oplossing zal worden gevonden" om de deal nieuw leven in te blazen. Oekraïne zou wel een "zachtere houding" moeten aannemen richting Rusland, aldus Erdogan.
Poetin zei ook dat afspraken over gratis graanleveringen aan zes Afrikaanse landen bijna rond zijn. In juli beloofde de Russische president al tijdens een Russisch-Afrikaanse top dat Rusland een aantal Afrikaanse landen gratis zou voorzien van graan.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse koning Charles heeft in een videoboodschap "goed nieuws" gedeeld over zijn kanker. De vorst zei in een persoonlijk bericht dat zijn behandeling in het nieuwe jaar kan worden afgebouwd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikanen organiseren op 16 december in Doha, de hoofdstad van Qatar, een conferentie met partnerlanden over de geplande internationale stabilisatiemacht (ISF) voor de Palestijnse Gazastrook. Dat hebben twee Amerikaanse functionarissen gemeld. Mogelijk kan een dergelijke vredesmacht volgende maand al worden ingezet.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Europese landen en Oekraïne willen dat de VS eerst veiligheidsgaranties bieden voordat Oekraïne eventueel gebied kan opgeven aan Rusland. De Franse president Emmanuel Macron heeft dat vrijdag laten weten, drie dagen voordat Oekraïne, de Europese bondgenoten van Oekraïne en de top van de EU en van de NAVO bijeenkomen in Berlijn.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben besloten hun opgelaaide strijd over omstreden grensgebied te stoppen. Volgens de bemiddelende Amerikaanse president Trump zijn de Aziatische buurlanden overeengekomen een einde te maken aan de gevechten.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten zijn akkoord met het voorstel de Russische financiële tegoeden in de unie voor onbepaalde tijd te bevriezen. Tot nu toe moest daar elk halfjaar met unanimiteit een nieuw besluit over worden genomen. Op voorstel van de Europese Commissie is een noodbevoegdheid ingezet, waarvoor een gekwalificeerde meerderheid voldoende is. Daarmee wordt een mogelijk veto van Hongarije of andere Poetin-gezinde lidstaten omzeild.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse erfgoedorganisatie wil de bouw van een balzaal aan het Witte Huis voorkomen. National Trust for Historic Preservation heeft een rechtszaak aangespannen om het prestigeproject van de Amerikaanse president Trump te stoppen. De organisatie, die door het parlement is belast met het behoud van historische gebouwen, nam een voormalige advocaat van ex-president Obama in de arm, meldt de krant The Washington Post.
6 uur geledenBERLIJN/KYIV (ANP/DPA/RTR) - De Duitse regering heeft bevestigd dat maandagavond "talrijke" Europese leiders en de top van de NAVO en de EU overleggen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Ook demissionair premier Dick Schoof is erbij. Het spant erom in de onderhandelingen nu de onderhandelaars steeds meer kleur moeten bekennen en tegelijkertijd het ongeduld in Washington groeit.
6 uur geleden