Poetin: weer graandeal als beperkingen Rusland worden opgeheven
SOTSJI (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid weer mee te doen aan de graandeal. Daarvoor zouden wel de exportbeperkingen op Russische landbouwproducten moeten worden opgeheven, zei Poetin geflankeerd door zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan na overleg. Erdogan treedt met regelmaat op als bemiddelaar in het conflict in Oekraïne.
De graandeal bestaat uit afspraken die het mogelijk maken Oekraïense landbouwproducten, waaronder graan, te transporteren over de Zwarte Zee. Omdat de export van Russische landbouwproducten volgens Poetin op te veel obstakels stuit door sancties besloot hij in juli uit de graandeal te stappen.
Volgens Erdogan zijn alternatieven voor de graandeal niet toereikend. "Die kunnen niet de duurzaamheid en veiligheid garanderen van de samenwerking tussen de verschillende partijen in de deal rond de Zwarte Zee", aldus Erdogan. De Turkse president stelde dat er "snel een oplossing zal worden gevonden" om de deal nieuw leven in te blazen. Oekraïne zou wel een "zachtere houding" moeten aannemen richting Rusland, aldus Erdogan.
Poetin zei ook dat afspraken over gratis graanleveringen aan zes Afrikaanse landen bijna rond zijn. In juli beloofde de Russische president al tijdens een Russisch-Afrikaanse top dat Rusland een aantal Afrikaanse landen gratis zou voorzien van graan.
Meer uit Buitenland
ABU DHABI (ANP) - Het overleg tussen Oekraïne, Rusland en de Verenigde Staten heeft een nieuwe gevangenenruil tussen de twee landen in oorlog opgeleverd, meldt de Amerikaanse gezant Steve Witkoff op X. Het gaat volgens hem om 314 gevangenen en de eerste ruil in vijf maanden.
4 minuten geledenMILAAN (ANP/DPA) - De Italiaanse politie doet onderzoek naar mogelijke sabotage van badkamers in het olympisch dorp in Milaan, schrijft de krant Corriere della Sera. Tussen half december en half januari zijn zeventig douches beschadigd en dus wordt onderzocht of de veiligheid van het dorp wel op orde is.
6 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering gaat samen met Microsoft, academici en experts een systeem ontwikkelen waarmee deepfake-materiaal online kan worden opgespoord. Dit moet uiteindelijk misbruik van AI en schadelijke deepfakes tegengaan.
15 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin noemt het tijdverspilling om in te gaan op onbewezen berichten dat Jeffrey Epstein banden zou hebben gehad met de Russische inlichtingendiensten. Polen kondigde deze week aan daar een onderzoek naar in te stellen.
48 minuten geledenLUXEMBURG (ANP/AFP) - Het Europees Parlement had de immuniteit van de Catalaanse politicus Carles Puigdemont niet mogen intrekken, oordeelt het Europese Hof van Justitie. Dat geldt ook voor zijn Catalaanse collega's Antoni Comín en Clara Ponsatí.
51 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - In China zijn drie parlementariërs die banden hebben met de defensiesector uit hun ambt gezet. Dat berichten staatsmedia nadat eerder al een onderzoek was ingesteld naar de hoogste generaal van het land, Zhang Youxia.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China zegt "op dit moment" niet deel te willen nemen aan eventuele onderhandelingen over een nieuw kernwapenverdrag. Donderdag is het Russisch-Amerikaanse verdrag New START verlopen en de Amerikanen zeggen alleen nieuwe afspraken te willen maken als China ook meedoet.
2 uur geleden