Poetin waarschuwt tegen nucleaire bewapening Oekraïne
ASTANA/MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft op bezoek in buurland Kazachstan gedreigd dat Russische strijdkrachten "alle middelen zullen inzetten" als Oekraïne nucleaire wapens krijgt. "Als het land waarmee we nu feitelijk vijandelijkheden voeren een kernmacht wordt, wat moeten we anders doen?", zei Poetin. Rusland heeft volgens Poetin "alle vernietigingsmiddelen tot zijn beschikking" en zal die dan gebruiken. Hij gelooft niet dat Oekraïne zelf een kernwapen kan maken, maar wel een soort 'vuile bom'.
Hij dreigde volgens meldingen van persbureau TASS ook onder meer "centra in Kyiv waar beleidsbesluiten worden genomen" te bestoken met de nieuwe ballistische hypersonische Oresjnik-raket. Die zou voor de westerse luchtafweer moeilijk te onderscheppen zijn. Het Kremlin is deze maand vooral kwaad geworden over het gebruik door Oekraïne van geavanceerde langeafstandsraketten om Russisch grondgebied te treffen.
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky noemde het dreigement van Poetin "chantage" en riep bondgenoten op om met een "krachtige reactie" te komen.
Afgelopen week meldde The New York Times dat "een aantal niet geïdentificeerde westerse functionarissen" bij president Joe Biden het idee had geopperd Oekraïne nucleaire wapens te geven voor het einde van zijn ambtstermijn. De suggestie is door Russische functionarissen "krankzinnig" genoemd en wordt ook in het Westen niet serieus genomen. Bij het opdoeken van de Sovjet-Unie had de Oekraïense Sovjetrepubliek een enorm arsenaal aan kernwapens. Dat is echter ontmanteld na een internationale overeenkomst in 1994.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Rusland heeft na vier jaar oorlog zijn doelen niet bereikt, zegt Volodymyr Zelensky op X. Het is dinsdag precies vier jaar geleden dat Rusland met een grootschalige invasie Oekraïne binnenviel.
9 minuten geledenKASARIA (ANP/AFP/RTR) - Bij het neerstorten van een gecharterde medische vlucht in India zijn zeven mensen om het leven gekomen. Dat melden functionarissen dinsdag. Het vliegtuig stortte neer in het gebied Kasaria in de oostelijke staat Jharkhand.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse politie heeft de voormalige ambassadeur voor de Verenigde Staten Peter Mandelson op borgtocht vrijgelaten in afwachting van verder onderzoek.
4 uur geledenSEOUL (ANP) - De oud-president van Zuid-Korea, Yoon Suk-yeol, gaat in beroep tegen zijn veroordeling tot levenslange gevangenisstraf voor het leiden van een opstand.
5 uur geledenMOSKOU (ANP) - Een explosie bij een treinstation in de Russische hoofdstad Moskou heeft het leven gekost aan een politieagent. Twee anderen raakten gewond. Dat meldt het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken in een verklaring op Telegram.
5 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft een promotie gekregen tijdens een zeldzaam partijcongres, melden staatsmedia dinsdag.
5 uur geledenRAQQA (ANP) - Vier Syrische veiligheidsfunctionarissen zijn maandag gedood in een aanval op een checkpoint ten westen van de stad Raqqa. Volgens het Syrische staatspersbureau zitten strijders van Islamitische Staat (IS) achter de aanval, al heeft de terreurbeweging de aanval nog niet opgeëist.
5 uur geleden