Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin waarschuwt tegen nucleaire bewapening Oekraïne

Poetin waarschuwt tegen nucleaire bewapening Oekraïne

ASTANA/MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft op bezoek in buurland Kazachstan gedreigd dat Russische strijdkrachten "alle middelen zullen inzetten" als Oekraïne nucleaire wapens krijgt. "Als het land waarmee we nu feitelijk vijandelijkheden voeren een kernmacht wordt, wat moeten we anders doen?", zei Poetin. Rusland heeft volgens Poetin "alle vernietigingsmiddelen tot zijn beschikking" en zal die dan gebruiken. Hij gelooft niet dat Oekraïne zelf een kernwapen kan maken, maar wel een soort 'vuile bom'.

Hij dreigde volgens meldingen van persbureau TASS ook onder meer "centra in Kyiv waar beleidsbesluiten worden genomen" te bestoken met de nieuwe ballistische hypersonische Oresjnik-raket. Die zou voor de westerse luchtafweer moeilijk te onderscheppen zijn. Het Kremlin is deze maand vooral kwaad geworden over het gebruik door Oekraïne van geavanceerde langeafstandsraketten om Russisch grondgebied te treffen.

De Oekraïense president Volodymyr Zelensky noemde het dreigement van Poetin "chantage" en riep bondgenoten op om met een "krachtige reactie" te komen.

Afgelopen week meldde The New York Times dat "een aantal niet geïdentificeerde westerse functionarissen" bij president Joe Biden het idee had geopperd Oekraïne nucleaire wapens te geven voor het einde van zijn ambtstermijn. De suggestie is door Russische functionarissen "krankzinnig" genoemd en wordt ook in het Westen niet serieus genomen. Bij het opdoeken van de Sovjet-Unie had de Oekraïense Sovjetrepubliek een enorm arsenaal aan kernwapens. Dat is echter ontmanteld na een internationale overeenkomst in 1994.

Meer uit Buitenland

Trump stuurt gezant naar Poetin voor overleg over vredesplan

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Trump stuurt speciaal gezant Steve Witkoff naar de Russische president Poetin voor overleg over het door het Witte Huis opgestelde vredesplan tussen Moskou en Oekraïne. Het is niet de eerste keer dat Witkoff met Poetin gaat praten in een poging een einde te maken aan de strijd.

13 minuten geleden
Bolsonaro begint aan straf voor beramen van staatsgreep

BRASILIA (ANP/AFP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeelde oud-president Jair Bolsonaro kan beginnen aan zijn straf. Hij moet 27 jaar en drie maanden uitzitten voor het beramen van een staatsgreep.

1 uur geleden
Von der Leyen: samenwerking met VS belangrijk voor vrede Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Een sterke transatlantische samenwerking is nodig om tot vrede in Oekraïne te komen, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. Dat zei ze dinsdag na een videoconferentie met de zogenoemde coalitie van bereidwilligen, waar ook de Amerikaanse minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) aan meedeed.

1 uur geleden
Trump: heel dicht bij vredesdeal Oekraïne

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zijn "heel dicht" bij een deal met Oekraïne en Rusland over het beëindigen van hun oorlog, zei president Donald Trump tijdens een evenement in het Witte Huis. "We gaan er komen."

2 uur geleden
Veroordeelde Braziliaanse ex-president kan niet meer in beroep

BRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeling van oud-president Jair Bolsonaro definitief is. Dat betekent dat Bolsonaro niet meer in beroep kan tegen zijn straf voor het beramen van een coup.

2 uur geleden
Zelensky wil met Europese bondgenoten naar Trump

LONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil met meerdere Europese leiders naar de Amerikaanse president Donald Trump voor overleg over het Amerikaanse vredesplan met Rusland. Volgens de Oekraïense leider is zijn regering klaar om verder te gaan met het voorgestelde akkoord, dat na onderling overleg is aangepast. Hij wil de openstaande gevoelige punten bespreken met Trump, waarbij volgens hem ook Europese bondgenoten aanwezig moeten zijn.

2 uur geleden
VK 'klaar' om met EU bevroren Russische tegoeden aan te spreken

LONDEN/PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk wil meedoen met de Europese Unie als die bevroren Russische tegoeden aanspreekt voor financiële steun aan Oekraïne. Het VK staat "klaar om in beweging te komen", zei de Britse premier Keir Starmer in een vergadering van Oekraïne-bondgenoten.

3 uur geleden