Poetin viert zeventigste verjaardag tijdens Oekraïne-oorlog
SINT PETERSBURG (ANP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin houdt vrijdag een "informele bijeenkomst" om zijn zeventigste verjaardag te vieren, ruim zeven maanden na de Russische invasie in Oekraïne. Volgens het Kremlin zijn de leiders van voormalige Sovjetlanden in Sint-Petersburg uitgenodigd voor het jubileum, maar het is nog niet duidelijk wie er op komen dagen. Bovendien zal Poetin gewoon doorwerken op zijn verjaardag.
Het is door de oorlog sowieso de vraag of Poetin iets te vieren heeft. Zijn leger verliest steeds meer terrein op het Oekraïense leger en door de gedeeltelijke mobilisatie is de onrust in zijn eigen land toegenomen.
Een Kremlinwoordvoerder kon niet zeggen wie er precies op de gastenlijst staan van de bijeenkomst in het Konstantinovsky Paleis, maar had het over de leiders van het Gemenebest van Onafhankelijke Landen. Dat is een los verband van Sovjetstaten dat ontstond na de val van de Sovjet-Unie in 1991. Onder andere Belarus, Armenië en Azerbeidzjan maken deel uit van deze groep landen.
Georgië en Oekraïne waren ook lid, maar trokken zich in respectievelijk 2008 en 2018 definitief terug door de conflicten met Rusland. Kazachstan vormt wel nog deel van het Gemenebest, maar president Kassim-Jomart Tokajev neemt de laatste tijd steeds meer afstand van het Russische beleid in Oekraïne. Volgende week staat er desondanks een top met het Gemenebest in Kazachstan op het programma.
Meer uit Buitenland
KIEL (ANP) - De extra militaire steun van Europese landen voor Oekraïne is vooralsnog lang niet genoeg om het wegvallen van Amerikaanse steun goed te maken, zegt het Duitse Kiel Institute dat daarover cijfers bijhoudt. De eerste helft van dit jaar werd een recordhoeveelheid beloofd, maar na de zomer is de steun enorm afgenomen. De verschillen tussen Europese landen worden groter.
39 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP) - Een Deense spermadonor met een ernstige genetische mutatie heeft bijna drie keer zoveel kinderen verwekt als bekend, volgt uit onderzoek van veertien Europese omroepen, waaronder de NOS en Nieuwsuur. Het gaat niet om 67 maar om 197 kinderen. Mogelijk ligt het werkelijke aantal hoger.
1 uur geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse oppositiepolitica María Corina Machado is niet aanwezig bij de uitreiking van haar Nobelprijs voor de Vrede, later woensdag in Oslo. Het Nobelinstituut zegt tegen de Noorse publieke omroep NRK niet te weten waar zij is, maar dat ze in ieder geval niet in Noorwegen is.
1 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Meer dan honderdduizend Cambodjanen zijn geëvacueerd uit het grensgebied tussen Cambodja en Thailand. Ruim twintigduizend families zijn ondergebracht in schuilplekken of bij familieleden thuis, meldt het ministerie van Defensie. Aan de Thaise kant zijn 400.000 mensen geëvacueerd, aldus het Thaise ministerie van Defensie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De humanitaire situatie voor kinderen wereldwijd is in "een vrije val" terechtgekomen, waarschuwt UNICEF in zijn jaarrapport. Volgens de kinderrechtenorganisatie is de nood extremer dan in tientallen jaren en zullen in 2026 meer dan 200 miljoen kinderen humanitaire hulp nodig hebben.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het opgelaaide geweld in Congo leidt tot groeiende internationale bezorgdheid. Westerse landen, waaronder Nederland, roepen de rebellen van M23 en hun Rwandese bondgenoten in een gezamenlijke verklaring op hun opmars te staken.
10 uur geledenBRADFORD (ANP/RTR/AFP) - Kunstenares Nnena Kalu heeft de Britse Turner Prize gewonnen. De jury prees onder meer de hangende sculpturen die ze maakt van allerlei materialen. "Gedurfd en pakkend", luidt het oordeel over haar werk.
10 uur geleden