Poetin-vertrouweling stap dichter bij overstap naar Yandex
MOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een bekende vertrouweling van de Russische president Vladimir Poetin heeft zijn voorzitterschap bij de rekenkamer van de Russische regering neergelegd. Daarmee wordt het steeds waarschijnlijker dat hij overstapt naar techbedrijf Yandex. Aleksej Koedrin, die eerder ook minister van Financiën was, wil zich naar eigen zeggen concentreren op particuliere initiatieven. De verwachting is dat hij een grote rol krijgt bij de reorganisatie van Yandex, dat ook wel bekendstaat als de Russische tegenhanger van Google.
De formeel in Nederland gevestigde houdstermaatschappij achter Yandex maakte eerder bekend een groot deel van zijn activiteiten af te willen stoten. Die zouden dan onder sterkere Russische controle komen. Het gaat bijvoorbeeld om de in Rusland veel gebruikte zoekmachine van het bedrijf, de divisie voor advertenties, een taxidienst en de tak voor webwinkelen. Internationale activiteiten, zoals de ontwikkeling van zelfrijdende auto's en de ontwikkeling van cloudsoftware, worden juist buiten Rusland gehouden.
Koedrin, die gedurende zijn hele carrière werd gezien als een pro-westerse economische liberaal en een nauwe bondgenoot van Poetin, zou de meest prominente regeringsfunctionaris worden die een functie verlaat sinds Rusland in februari Oekraïne binnenviel. "In totaal heb ik ongeveer 25 jaar in de publieke sector gewerkt", schreef Koedrin op zijn Telegram-kanaal. "Nu wil ik me concentreren op grote projecten, die verband houden met de ontwikkeling van breed opgezette particuliere initiatieven, maar die ook een grote impact hebben op mensen."
Voorstel
Persbureau RIA meldde dat het hogerhuis van het Russische parlement het voorstel woensdag in een zitting zou behandelen. Het Kremlin had eerder een document gestuurd met het verzoek om Koedrin uit zijn functie te ontheffen.
Yandex kampt op de Russische thuismarkt met toenemende druk om censuur toe te passen op zijn sites. Onwelgevallige berichtgeving over de Russische inval in Oekraïne is verboden en de oorlog heet officieel nog altijd een "speciale militaire operatie". In het Westen ligt Yandex onder vuur omdat het bedrijf zich naar de wensen van het Kremlin zou voegen. Oprichter Arkadi Volozj stapte in juni op als topman van het bedrijf nadat hij op de sanctielijst van de Europese Unie was terechtgekomen wegens vermeende propaganda door Yandex.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt tot en met donderdag 5 maart niet op Dubai, Riyad en Dammam vanwege de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land. Daardoor blijven veel reizigers voorlopig dus vastzitten in het Midden-Oosten. Volgens KLM heeft veiligheid de hoogste prioriteit. Voorlopig betaalt KLM de hotelkosten van de gedupeerde passagiers, laat de maatschappij zondag weten.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie voorziet hogere gasprijzen omdat de Straat van Hormuz vrijwel afgesloten lijkt voor grote schepen. Deze zeestraat is een heel belangrijke doorvoerroute voor de aanvoer en doorvoer van olie en gas, maar door de aanvallen rond Iran varen veel schepen er niet meer doorheen. Daardoor kunnen ladingen vloeibaar gas (lng) uit Qatar bijvoorbeeld tijdelijk niet naar Europa worden verscheept.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Enkele grote scheepvaartconcerns mijden om de onrust in het Midden-Oosten niet alleen de Straat van Hormuz, maar hebben ook besloten om niet meer door het Suezkanaal te varen. Zondag kondigde onder meer het Deense Maersk aan tot nader order alle schepen tussen Europa en Azië weer om Afrika te laten gaan. Daardoor kunnen de levertijden van allerlei producten oplopen, want de reis via Kaap de Goede Hoop kan tot wel twee weken langer duren.
9 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten herstelden zondag in waarde, na de uitverkoop zaterdag toen het eerste nieuws over de aanvallen op Iran bekend werd. Deskundigen zien hierin een teken dat de cryptomarkten verder kijken dan de onrust in Iran en zich weer meer laten leiden door het grotere economische plaatje.
9 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/AFP/AFP/BELGA) - De olielanden van oliekartel OPEC+ gaan de oliekraan volgende maand extra opendraaien, nu de olieprijzen flink dreigen op te lopen door de aanvallen op Iran. Dat hebben de landen zondag besloten. Toch voorkomt deze stap waarschijnlijk niet dat olie komende dagen duurder wordt. Automobilisten moeten aan de pomp rekening houden met een prijsstijging van benzine van meerdere centen, denkt econoom Rico Luman van ING.
10 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorige maand bijna een vijfde minder nieuwe personenauto's verkocht dan een jaar eerder. Daarmee houdt de dalende lijn in de autoverkopen van januari aan, constateren brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
11 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - Het wereldwijde luchtverkeer wordt zondag opnieuw zwaar verstoord omdat grote luchthavens in het Midden-Oosten, waaronder Dubai, door aanhoudende luchtaanvallen gesloten blijven. Vluchtenwebsite FlightAware meldde dat zondagochtend rond 11.00 uur Nederlandse tijd wereldwijd meer dan 6700 vluchten waren vertraagd en 1900 geannuleerd. Zaterdag ging het ook al om vele duizenden vertragingen en annuleringen.
12 uur geleden