Poetin-vertrouweling stap dichter bij overstap naar Yandex
MOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een bekende vertrouweling van de Russische president Vladimir Poetin heeft zijn voorzitterschap bij de rekenkamer van de Russische regering neergelegd. Daarmee wordt het steeds waarschijnlijker dat hij overstapt naar techbedrijf Yandex. Aleksej Koedrin, die eerder ook minister van Financiën was, wil zich naar eigen zeggen concentreren op particuliere initiatieven. De verwachting is dat hij een grote rol krijgt bij de reorganisatie van Yandex, dat ook wel bekendstaat als de Russische tegenhanger van Google.
De formeel in Nederland gevestigde houdstermaatschappij achter Yandex maakte eerder bekend een groot deel van zijn activiteiten af te willen stoten. Die zouden dan onder sterkere Russische controle komen. Het gaat bijvoorbeeld om de in Rusland veel gebruikte zoekmachine van het bedrijf, de divisie voor advertenties, een taxidienst en de tak voor webwinkelen. Internationale activiteiten, zoals de ontwikkeling van zelfrijdende auto's en de ontwikkeling van cloudsoftware, worden juist buiten Rusland gehouden.
Koedrin, die gedurende zijn hele carrière werd gezien als een pro-westerse economische liberaal en een nauwe bondgenoot van Poetin, zou de meest prominente regeringsfunctionaris worden die een functie verlaat sinds Rusland in februari Oekraïne binnenviel. "In totaal heb ik ongeveer 25 jaar in de publieke sector gewerkt", schreef Koedrin op zijn Telegram-kanaal. "Nu wil ik me concentreren op grote projecten, die verband houden met de ontwikkeling van breed opgezette particuliere initiatieven, maar die ook een grote impact hebben op mensen."
Voorstel
Persbureau RIA meldde dat het hogerhuis van het Russische parlement het voorstel woensdag in een zitting zou behandelen. Het Kremlin had eerder een document gestuurd met het verzoek om Koedrin uit zijn functie te ontheffen.
Yandex kampt op de Russische thuismarkt met toenemende druk om censuur toe te passen op zijn sites. Onwelgevallige berichtgeving over de Russische inval in Oekraïne is verboden en de oorlog heet officieel nog altijd een "speciale militaire operatie". In het Westen ligt Yandex onder vuur omdat het bedrijf zich naar de wensen van het Kremlin zou voegen. Oprichter Arkadi Volozj stapte in juni op als topman van het bedrijf nadat hij op de sanctielijst van de Europese Unie was terechtgekomen wegens vermeende propaganda door Yandex.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst aan de dag begonnen. De AEX toonde daarmee enig herstel na het forse verlies een dag eerder, toen zorgen over de aanhoudende gevechten in het Midden-Oosten veel aandelen lager zetten.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Verzorgings- en voedingsmiddelenproducent Unilever bevestigt dat een ander bedrijf een overnamebod heeft gedaan op zijn divisie voor eten en drinken. Het gaat om een bod van de specerijenproducent McCormick.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Luchtvaartconcern Air France-KLM bereidt zich voor op mogelijke brandstoftekorten in delen van de wereld waar het naartoe vliegt. Door de Iranoorlog is de export van brandstoffen vanuit de Golfregio ernstig verhinderd, wat vooral Zuidoost-Aziatische landen raakt. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie houdt daarom rekening met problemen bij terugvluchten uit dat deel van de wereld, zei topman Ben Smith tegen de Financial Times.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen voor benzine en diesel aan de pomp zijn vrijdag verder gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. De adviesprijs voor een liter Euro95 staat volgens consumentencollectief UnitedConsumers nu op 2,565 euro. Dat was 2,543 euro een dag eerder.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven in Nederland hebben in januari 1, 4 procent minder geïnvesteerd dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee was het de vierde maand op rij van dalende investeringen. Er gingen vooral minder investeringen naar gebouwen, auto's en infrastructuur.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten veroorzaakt een grote energiecrisis, waarschuwt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Zolang de oorlog aanhoudt, is het volgens de organisatie aan overheden en ook burgers in de rest van de wereld om de impact van de forse olie- en gasprijsstijgingen zoveel mogelijk te beperken. Het IEA raadt mensen bijvoorbeeld aan waar mogelijk vanuit huis te werken om brandstofkosten te drukken.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever voert gesprekken om zijn voedingsdivisie af te splitsen en samen te voegen met specerijenproducent McCormick. Dat meldt The Wall Street Journal onder verwijzing naar ingewijden. Een transactie die volledig uit aandelen bestaat zou binnen enkele weken tot stand kunnen komen als de gesprekken niet stuklopen, aldus de krant.
9 uur geleden