Poetin verdedigt in interview met Carlson oorlog tegen Oekraïne
MOSKOU (ANP) - Rusland heeft geen enkele bedoeling om meer oorlog in Europa te voeren. Dat zei Vladimir Poetin in een twee uur durend interview met de Amerikaanse presentator Tucker Carlson, waarin de Russische president de oorlog tegen Oekraïne verdedigde. Het interview werd vlak voor middernacht gepubliceerd op de website van Carlson, die tot vorig jaar werkte voor Fox News. In de video wordt Poetin in het Engels nagesynchroniseerd.
Poetin zegt in het interview dat er geen intentie is om landen als Polen of Letland aan te vallen. Dat zou Rusland alleen doen als de agressie van die landen komt. Ook denkt hij dat de oorlog in Oekraïne snel opgelost kan worden als het Westen stopt met wapenleveranties en het door Rusland gewonnen territorium accepteert. Volgens hem wil de NAVO mensen intimideren met het statement dat Rusland andere landen bedreigt.
In een lang betoog verhaalde hij onder meer hoe de Russische staat ontstond en hoe Europa er uitzag in de negende eeuw. Delen van Oekraïne hebben lang tot Rusland behoord, zei Poetin.
Poetin vertelde Carlson dat hij een goede relatie had met de Republikeinse presidenten George W. Bush en Donald Trump en dat hij zich niet herinnert wanneer hij de Democratische president Joe Biden voor het laatst heeft gesproken. Hij zegt bereid te zijn om te onderhandelen over de vrijlating van de Amerikaan Evan Gershkovich, journalist van The Wall Street Journal, die al bijna een jaar in voorarrest zit voor vermeende spionage.
Verder kwam ook het opblazen van de gaspijpleidingen van het project Nord Stream ter sprake. Daarbij grapte Poetin dat Carlson daar zelf mogelijk achter zit, al gaf hij daarna aan dat de CIA in ieder geval geen alibi heeft.
Het interview werd dinsdag al opgenomen. Carlson gaf van tevoren aan de Russische president te willen interviewen, omdat hij vindt dat het Amerikaanse kijkerspubliek het Russische perspectief op de oorlog in Oekraïne onvoldoende begrijpt. De oud-presentator van Fox News is een omstreden figuur en wordt gezien als pro-Trump. Hij moest bij de tv-zender stoppen om zijn beweringen over verkiezingsfraude in de VS, waarop hij voor zichzelf begon.
Carlson zei onlangs zelf dat hij de kans kreeg om Poetin te interviewen, omdat hij de enige westerse journalist is die de moeite had genomen om zo'n interview aan te vragen. Dat werd vervolgens tegengesproken door de woordvoerder van de president, Dmitri Peskov. Volgens hem komen tal van verzoeken binnen, maar worden die afgewezen omdat die media te anti-Russisch zijn.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz erkent de Belgische bezorgdheid over de inzet van bevroren Russisch geld voor Oekraïne. Alle landen moeten hetzelfde risico dragen, zei de bondskanselier na overleg met de Belgische premier Bart De Wever en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Canadees-Amerikaanse toparchitect Frank Gehry is op 96-jarige leeftijd overleden, meldt The New York Times. Hij ontwierp onder meer het Guggenheim-museum in het Noord-Spaanse Bilbao. Volgens de krant was hij een van de grootste Amerikaanse architecten.
3 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro heeft voor de verkiezingen van volgend jaar zijn steun uitgesproken voor zijn oudste zoon Flávio Bolsonaro als presidentskandidaat. Dat maakte het hoofd van hun Liberale Partij bekend en Flávio heeft dit zelf bevestigd op X.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs zien de manier waarop de Verenigde Staten de EU heeft afgeschilderd in hun laatste veiligheidsstrategie als een aanval op de Europese waarden en manier van leven. In een Nationale Veiligheidsstrategie stelt de regering-Trump dat het verzet in Europa tegen de gevestigde orde moet worden aangewakkerd en dat radicaal-rechtse bewegingen moeten worden gesteund.
5 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse politie onderzoekt een incident met onbekende drones rond de aankomst van het vliegtuig met de Oekraïense president Zelensky in de Ierse hoofdstad Dublin. Regeringsleider Micheál Martin heeft gezegd dat hij is geïnformeerd over drone-activiteiten op de avond van de landing. Later deze maand buigt de Nationale Veiligheidsraad zich over de kwestie, meldt de Ierse omroep RTE.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.
10 uur geleden