Poetin uit kritiek op graandeal en wil afspraken herzien
VLADIVOSTOK (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin wil de graandeal met Oekraïne herzien, omdat ontwikkelingslanden en Rusland er volgens hem mee worden bedrogen. Met dit akkoord is de export van Oekraïense voedingsmiddelen over zee deze zomer na maandenlang oorlog hervat.
Poetin verklaarde op een economisch forum in de oostelijke havenstad Vladivostok dat te veel graan naar de Europese Unie gaat, iets wat volgens hem ten koste gaat van armere landen. Rusland zei in juli, toen de deal tot stand kwam, dat het tegengaan van voedseltekorten in ontwikkelingslanden een belangrijke reden was om de afspraken te maken.
Daarnaast wordt volgens Poetin een ander deel van de deal, dat belemmeringen voor de Russische export wegneemt, niet uitgevoerd. Zowel Rusland als Oekraïne is wereldwijd een belangrijke exporteur van graan. Oekraïne zegt dat de voorwaarden voor het akkoord streng worden nageleefd. Er is geen aanleiding om de afspraken te herzien, aldus Kiev.
Turkije
Poetin sprak op het forum over het mogelijk beperken van de export naar de EU en beloofde de kwestie te bespreken met de Turkse president Recep Tayyip Erdogan. Turkije en de Verenigde Naties hielpen in juli bij het sluiten van de deal. Schepen konden de Oekraïense havens niet verlaten als gevolg van de Russische invasie die eind februari begon.
Sinds het graanakkoord hebben ongeveer negentig schepen Oekraïne verlaten of zullen dat op korte termijn doen. Twee schepen waren van het Wereldvoedselprogramma (WFP), met als bestemmingen Djibouti en Jemen. Vooral Turkije neemt veel graan in ontvangst, ruim 368.000 ton. De EU krijgt bijna 760.000 ton. Er gaan ook schepen naar andere landen, waaronder China, India en Iran.
Meer uit Buitenland
DAVOS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron roept investeerders op naar Europa te komen, waar de rechtsstaat en de wetenschap hen beschermen tegen tirannen en complotdenkers. Europa kan traag zijn en omslachtig, maar het is tenminste voorspelbaar, hield hij de ondernemers en investeerders op het World Economic Forum voor.
37 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse autoriteiten gaan na de treincrash met tientallen doden niet uit van sabotage. "De mogelijkheid van sabotage is nooit overwogen", verklaarde minister van Binnenlandse Zaken Fernando Grande-Marlaska. Hij zei dat al vanaf het begin wordt gekeken naar een technische oorzaak. "Er is nooit iets geweest dat op het tegendeel wijst."
38 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - De dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Groenland in te nemen, is ook voor het Europees Parlement volstrekt onacceptabel. Dat geldt ook voor de extra importheffingen die Trump oplegt aan de landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Groenland is niet te koop en Trump moet worden gestopt, is de centrale boodschap.
42 minuten geledenAL-HOL (ANP/RTR/DPA/AFP) - De door Koerden geleide Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF) hebben zich naar eigen zeggen teruggetrokken uit het vluchtelingenkamp Al-Hol. In dat kamp zitten duizenden mensen vast die lid waren van terreurbeweging Islamitische Staat, of familie zijn van voormalige jihadisten. De Syrische krijgsmacht zegt de controle over het kamp over te nemen.
45 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Mike Johnson, heeft het Britse parlement toegesproken. Zijn bezoek is naar aanleiding van de 250e verjaardag van de Amerikaanse onafhankelijkheid. "We zijn er altijd in geslaagd om onze meningsverschillen als vrienden rustig op te lossen", zei Johnson. "Dat zullen we blijven doen."
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is uitgenodigd om deel te nemen aan de vredesraad van de Amerikaanse president Donald Trump, zegt hij tegen journalisten. Diplomaten zijn volgens Zelensky bezig met de uitnodiging, maar hij stelt ook dat het moeilijk voor te stellen is hoe hij samen met Rusland in deze of een andere raad kan zitten.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse autoriteiten hebben toestemming gegeven voor de komst van een Chinese 'mega-ambassade' in Londen. Daarmee moet volgens Britse media voorlopig een einde komen aan het gesteggel over de omstreden diplomatieke post.
3 uur geleden