
Poetin tegen Orbán: Oekraïne moet weg uit geannexeerde regio's
MOSKOU/BRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft opnieuw een "volledige terugtrekking" geëist van Oekraïne uit de vier deels door Rusland bezette Oekraïense regio's. Hij heeft dat vrijdag gezegd na een overleg met de Hongaarse premier Viktor Orbán, die op een "vredesmissie" is.
Rusland annexeerde in september 2022, een half jaar na de inval in Oekraïne, de regio's Donetsk, Cherson, Loehansk en Zaporizja. Oekraïne weigert deze gebieden op te geven. De standpunten van Kyiv en Moskou liggen ver uit elkaar, erkende Orbán tijdens een persconferentie met Poetin. "Er zijn veel stappen nodig om de oorlog beëindigen en de eerste stap om de dialoog te hervatten hebben wij genomen."
De leiders spraken over mogelijke manieren om de oorlog te beëindigen. Orbán stelde een wapenstilstand voor, vertelde Poetin. De president omschreef het overleg in Moskou als "eerlijk en nuttig" en zei dankbaar te zijn dat Orbán een poging doet om de dialoog tussen Rusland en Europa te herstellen.
Onbespreekbaar
NAVO-baas Jens Stoltenberg vindt niet dat Poetin en Orbán zonder Oekraïne over vrede kunnen onderhandelen. Het is op zijn minst belangrijk dat Oekraïne duidelijk kan maken wat acceptabel is, zei Stoltenberg. Het annexeren van Oekraïens grondgebied, of dat nu al of nog niet door Russen wordt bezet, is volgens hem onbespreekbaar.
Hongarije heeft maandag het roulerende voorzitterschap van de Europese Unie voor een half jaar op zich genomen. Het land ziet de komende zes maanden als een vredesmissie, stelt Orbán. De premier was begin deze week voor het eerst sinds de Russische invasie in Oekraïne, waar hij aan president Volodymyr Zelensky om een wapenstilstand vroeg, en zou het land in oorlog nogmaals willen bezoeken.
Kritiek
Vanuit de EU klinkt kritiek op Orbáns beslissing om naar Rusland te reizen voor overleg met Poetin. De buitenlandcoördinator van EU, Josep Borrell, heeft beklemtoond dat het bezoek niets te maken heeft met het voorzitterschap.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP/RTR) - Italië gaat naar de stembus in een tweedaags referendum over burgerschap en de arbeidsmarkt. Het referendum was een initiatief van de vakbonden en de oppositie en wordt gezien als een manier om de rechtse regering van Giorgia Meloni onder druk te zetten. Het kabinet probeerde te voorkomen dat het referendum voldoende steun zou krijgen om bindend te worden verklaard.
42 minuten geledenLOS ANGELES (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zet zaterdagavond tweeduizend soldaten van de Nationale Garde in om de protesten in Los Angeles de kop in te drukken, heeft een woordvoerder van het Witte Huis bekendgemaakt. Eerder opperde Tom Homan, binnen de regering-Trump verantwoordelijk voor grensbewaking en de uitzetting van immigranten, die maatregel al.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat als de protesten tegen de arrestaties van immigranten in Los Angeles aanhouden de federale regering zal ingrijpen. Eerder zei Tom Homan, binnen de regering van Trump verantwoordelijk voor grensbewaking en de uitzetting van immigranten, al dat hij soldaten van de Nationale Garde wil inzetten.
4 uur geledenBOGOTA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Colombiaanse presidentskandidaat Miguel Uribe is zaterdag beschoten tijdens een campagne-evenement in hoofdstad Bogota. De 39-jarige rechtse oppositiesenator raakte volgens Colombiaanse media ernstig gewond.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP/RTR) - In de Amerikaanse stad Los Angeles zijn zaterdag opnieuw mensen de straat op gegaan om te demonstreren tegen aanhoudingen van immigranten door immigratiedienst ICE. Stephen Miller, een belangrijke adviseur van president Donald Trump, veroordeelde de protesten en noemde die een "opstand" tegen de Verenigde Staten.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - Een 30-jarige vrouw heeft in München zeker twee mensen neergestoken. Ze is door de politie neergeschoten en overleed later in het ziekenhuis aan haar verwondingen, bevestigt de politie.
9 uur geledenCHARKIV (ANP/DPA) - Rusland heeft opnieuw de Oost-Oekraïense stad Charkiv gebombardeerd. Daarbij is een 30-jarige vrouw gedood, meldt de gouverneur van de regio. President Volodymyr Zelensky zegt dat naast de dode ook meer dan veertig gewonden zijn gevallen.
10 uur geleden