Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin: strijd is aan de gang om nieuwe wereldorde

Poetin: strijd is aan de gang om nieuwe wereldorde

SOTSJI (ANP/RTR/AFP) - Volgens de Russische president Vladimir Poetin wordt er gestreden om een nieuwe wereldorde. Tijdens een toespraak in Sotsji zei hij dat "de oude structuren van de wereld onherroepelijk verdwijnen, en er zich een serieuze strijd ontvouwt om een nieuwe structuur."

Rusland heeft volgens de president een plaats in die nieuwe wereldorde. "Geen enkele beslissing van de zogenaamde superieuren in Washington of Brussel kan daar iets aan veranderen", zei hij tegen het publiek.

De president haalde in de speech voor de denktank Valdai Club ook uit naar de NAVO. Hij noemde de militaire alliantie "een anachronisme", een achterhaald verschijnsel. De BRICS past volgens de president beter bij deze tijd. Hij omschreef die club van opkomende economieën, waar ook China en India bij horen, als "een voorbeeld van constructieve samenwerking".

Poetin: onderhandelingen mogelijk

In de toespraak zei Poetin nog dat het Westen wil "dat Rusland een strategisch verlies lijdt". Daarbij leek hij te verwijzen naar de strijd in Oekraïne. Maar dat is volgens hem een onverantwoordelijk doel, gezien Rusland over 's werelds grootste arsenaal nucleaire wapens beschikt. De president zei dat het nutteloos is om Rusland onder druk te zetten, maar dat er wel onderhandelingen mogelijk zijn, "als er wederzijdse belangen zijn".

De speech van Poetin volgt twee dagen na de winst van de Republikein Donald Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Poetin heeft daar nog niet publiekelijk op gereageerd. Het Kremlin zei wel dat de VS een vijandig land blijven, maar liet de optie open voor een gesprek tussen Trump en Poetin nog voor de inauguratie van de Republikein op 20 januari. Trump sprak meermaals zijn bewondering uit voor Poetin.

Meer uit Buitenland

Kroon van Louvre-inbraak wordt gerestaureerd

PARIJS (ANP/AFP) - Een kostbare kroon die dieven bij de kraak uit het Louvre probeerden te stelen, wordt volledig gerestaureerd, heeft het museum aangekondigd. De kroon van keizerin Eugénie, de vrouw van Napoleon III, viel toen de dieven het museum verlieten. Hij is vrijwel compleet, maar wel ernstig beschadigd.

3 uur geleden
Zelensky: 55.000 Oekraïense soldaten omgekomen in oorlog

KYIV (ANP/AFP) - Ongeveer 55.000 Oekraïense soldaten zijn sinds het begin van de oorlog tegen Rusland omgekomen, meldt president Volodymyr Zelensky in een interview met tv-zender France 2. Volgens hem wordt daarnaast ook een groot aantal mensen vermist. Oekraïne brengt normaal gesproken nauwelijks cijfers naar buiten over het aantal slachtoffers in de oorlog.

3 uur geleden
Trump: hoogste leider van Iran moet zich grote zorgen maken

WASHINGTON (ANP) - De hoogste leider van Iran moet zich grote zorgen maken, heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd in een interview met NBC News. De president dreigt al langer met geweld en heeft ook schepen en gevechtsvliegtuigen naar het Midden-Oosten gestuurd.

3 uur geleden
Italië heeft verdachte in zaak 'sluipschutterstoerisme' Sarajevo

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse justitie doet onderzoek naar een man van 80 voor zijn rol in het organiseren van reizen naar Sarajevo in de jaren 90 om op mensen te schieten, meldt persbureau Reuters op basis van twee bronnen. Het onderzoek naar het zogenoemde "scherpschutterstoerisme" loopt al langer, maar voor het eerst is een verdachte in beeld.

3 uur geleden
Iraanse minister: vrijdag nucleaire gesprekken met VS in Oman

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken zegt dat vrijdag in Oman gesproken wordt met de VS over het kernprogramma van het land. Volgens de Amerikaanse nieuwssite Axios hebben leiders in het Midden-Oosten voorkomen dat de onderhandelingen zouden mislukken.

3 uur geleden
VN-chef: humanitaire situatie Cuba verslechtert door olietekorten

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De humanitaire situatie in Cuba zal verslechteren, of zelfs instorten, als er niet in de oliebehoefte wordt voorzien, waarschuwt de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Guterres, volgens zijn woordvoerder. De Verenigde Staten dreigen met importheffingen voor landen die olie aan Cuba leveren.

4 uur geleden
Trump: Minneapolis deed inzien dat het met 'zachtere hand' kan

WASHINGTON (ANP) - De aanpak van (illegale) immigranten in de VS kan mogelijk een wat "zachtere hand" gebruiken. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump in een interview met NBC News. "Ik heb ingezien dat we misschien wat minder hardhandig kunnen zijn. Maar je moet nog steeds streng zijn", aldus Trump.

4 uur geleden