Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin: strijd is aan de gang om nieuwe wereldorde

Poetin: strijd is aan de gang om nieuwe wereldorde

SOTSJI (ANP/RTR/AFP) - Volgens de Russische president Vladimir Poetin wordt er gestreden om een nieuwe wereldorde. Tijdens een toespraak in Sotsji zei hij dat "de oude structuren van de wereld onherroepelijk verdwijnen, en er zich een serieuze strijd ontvouwt om een nieuwe structuur."

Rusland heeft volgens de president een plaats in die nieuwe wereldorde. "Geen enkele beslissing van de zogenaamde superieuren in Washington of Brussel kan daar iets aan veranderen", zei hij tegen het publiek.

De president haalde in de speech voor de denktank Valdai Club ook uit naar de NAVO. Hij noemde de militaire alliantie "een anachronisme", een achterhaald verschijnsel. De BRICS past volgens de president beter bij deze tijd. Hij omschreef die club van opkomende economieën, waar ook China en India bij horen, als "een voorbeeld van constructieve samenwerking".

Poetin: onderhandelingen mogelijk

In de toespraak zei Poetin nog dat het Westen wil "dat Rusland een strategisch verlies lijdt". Daarbij leek hij te verwijzen naar de strijd in Oekraïne. Maar dat is volgens hem een onverantwoordelijk doel, gezien Rusland over 's werelds grootste arsenaal nucleaire wapens beschikt. De president zei dat het nutteloos is om Rusland onder druk te zetten, maar dat er wel onderhandelingen mogelijk zijn, "als er wederzijdse belangen zijn".

De speech van Poetin volgt twee dagen na de winst van de Republikein Donald Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Poetin heeft daar nog niet publiekelijk op gereageerd. Het Kremlin zei wel dat de VS een vijandig land blijven, maar liet de optie open voor een gesprek tussen Trump en Poetin nog voor de inauguratie van de Republikein op 20 januari. Trump sprak meermaals zijn bewondering uit voor Poetin.

Meer uit Buitenland

Meerderheid landen erkent klimaatverplichtingen bij VN

NEW YORK (ANP) - De Algemene Vergadering van de VN "verwelkomt" de adviserende uitspraak die het Internationaal Gerechtshof (ICJ) vorig jaar deed over het tegengaan van klimaatverandering. In een resolutie die woensdag werd aangenomen, wordt het advies "een gezaghebbende bijdrage in de verduidelijking van het internationaal recht" genoemd. De Verenigde Staten stemden tegen.

34 minuten geleden
VS klagen voormalige Cubaanse president Raúl Castro aan

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de voormalige president van Cuba, Raúl Castro, aangeklaagd, laat een functionaris van de regering-Trump weten aan persbureau Reuters. Dat doen ze voor zijn rol bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes van een Cubaans-Amerikaanse humanitaire organisatie uit Miami in 1996. De stap wordt gezien als een manier om nog meer druk te zetten op de Cubaanse regering.

5 uur geleden
Revolutionaire Garde meldt doorvaart 26 schepen bij Hormuz

BANDAR ABBAS (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft melding gemaakt van een gecoördineerde toegang tot de Straat van Hormuz voor 26 vrachtschepen in 24 uur tijd. De garde zegt verantwoordelijk te zijn voor de scheepvaart door de strategische zeeweg en dat schepen met voorafgaande toestemming van de IRG de straat door kunnen varen.

7 uur geleden
Minister Rubio: VS willen nieuw hoofdstuk in relatie met Cuba

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio stelt dat zijn land een "nieuw hoofdstuk" wil openen in de relatie met de inwoners van het arme Cuba. Hij verklaart in een Spaanstalige videoboodschap aan het volk dat Washington 100 miljoen dollar (circa 86 miljoen euro) aan eten en medicijnen wil sturen.

8 uur geleden
Israëlische minister deelt beelden geboeide flotilla-activisten

TEL AVIV (ANP) - De Israëlische veiligheidsminister Itamar Ben-Gvir heeft beelden gedeeld waarop te zien is dat opvarenden van een door Israël onderschepte activistenvloot ruw worden behandeld. Mensen zijn geboeid en zitten op hun knieën met hun hoofden naar de grond. "Zo verwelkomen we degenen die terreur steunen. Welkom in Israël", schreef de rechtse hardliner, tot ergernis van een andere prominente minister.

8 uur geleden
Italië noemt optreden tegen Global Sumud Flotilla onaanvaardbaar

ROME/ASHDOD (ANP/DPA) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni en haar buitenlandminister Antonio Tajani hebben het Israëlische optreden tegen de Global Sumud Flotilla in scherpe bewoordingen veroordeeld.

9 uur geleden
Van corruptie verdachte Poolse oud-minister vlucht naar VS

WARSCHAU (ANP/RTR) - De van corruptie verdachte Poolse oud-minister van Justitie Zbigniew Ziobro is naar de Verenigde Staten gevlucht. Dat meldt de Poolse aanklager. In februari werd een arrestatiebevel tegen Ziobro uitgevaardigd vanwege vermeende corruptie. Daarvoor kan hij tot 25 jaar gevangenisstraf krijgen.

9 uur geleden