Poetin: strijd is aan de gang om nieuwe wereldorde
SOTSJI (ANP/RTR/AFP) - Volgens de Russische president Vladimir Poetin wordt er gestreden om een nieuwe wereldorde. Tijdens een toespraak in Sotsji zei hij dat "de oude structuren van de wereld onherroepelijk verdwijnen, en er zich een serieuze strijd ontvouwt om een nieuwe structuur."
Rusland heeft volgens de president een plaats in die nieuwe wereldorde. "Geen enkele beslissing van de zogenaamde superieuren in Washington of Brussel kan daar iets aan veranderen", zei hij tegen het publiek.
De president haalde in de speech voor de denktank Valdai Club ook uit naar de NAVO. Hij noemde de militaire alliantie "een anachronisme", een achterhaald verschijnsel. De BRICS past volgens de president beter bij deze tijd. Hij omschreef die club van opkomende economieën, waar ook China en India bij horen, als "een voorbeeld van constructieve samenwerking".
Poetin: onderhandelingen mogelijk
In de toespraak zei Poetin nog dat het Westen wil "dat Rusland een strategisch verlies lijdt". Daarbij leek hij te verwijzen naar de strijd in Oekraïne. Maar dat is volgens hem een onverantwoordelijk doel, gezien Rusland over 's werelds grootste arsenaal nucleaire wapens beschikt. De president zei dat het nutteloos is om Rusland onder druk te zetten, maar dat er wel onderhandelingen mogelijk zijn, "als er wederzijdse belangen zijn".
De speech van Poetin volgt twee dagen na de winst van de Republikein Donald Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Poetin heeft daar nog niet publiekelijk op gereageerd. Het Kremlin zei wel dat de VS een vijandig land blijven, maar liet de optie open voor een gesprek tussen Trump en Poetin nog voor de inauguratie van de Republikein op 20 januari. Trump sprak meermaals zijn bewondering uit voor Poetin.
Meer uit Buitenland
MANAMA (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en Iran komen eind deze maand voor de tweede keer samen voor technisch overleg met als doel de Iranoorlog definitief te beëindigen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio heeft gezegd dat dit op 29 of 30 juni is, waarschijnlijk weer in Zwitserland.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk is woensdag volgens voorlopige cijfers opnieuw de warmste dag sinds het begin van de metingen in 1947 geregistreerd. Het record van een dag eerder is daarmee verbroken.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk geldt donderdag code rood wegens extreme hitte in nog meer gebieden. De hoogste waarschuwing geldt dan voor 72 departementen, 14 meer dan woensdag. Daar woont meer dan driekwart van de Franse bevolking, aldus persbureau AFP.
4 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - President Petr Pavel mag van het Tsjechische Constitutioneel Hof mee naar de NAVO-top in Turkije. De regering wilde hem niet opnemen in de Tsjechische delegatie, maar is nu door het hof teruggefloten.
6 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Het wereldwijde risico op ebola blijft laag, zegt de directeur van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, nadat woensdag een ebolageval in Frankrijk werd bevestigd.
6 uur geledenNABATIEH (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt een luchtaanval te hebben uitgevoerd in het zuiden van Libanon. Die zou zijn gericht op twee Hezbollah-leden die "een bedreiging vormden" voor Israëlische troepen in de buurt.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR) - Een toezichthouder van het Internationaal Strafhof in Den Haag (ICC) vindt dat hoofdaanklager Karim Khan weggestuurd moet worden. In een advies staat dat is vastgesteld dat de Brit zich schuldig heeft gemaakt aan seksueel grensoverschrijdend gedrag, meldt persbureau Reuters.
8 uur geleden