Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin: strijd is aan de gang om nieuwe wereldorde

Poetin: strijd is aan de gang om nieuwe wereldorde

SOTSJI (ANP/RTR/AFP) - Volgens de Russische president Vladimir Poetin wordt er gestreden om een nieuwe wereldorde. Tijdens een toespraak in Sotsji zei hij dat "de oude structuren van de wereld onherroepelijk verdwijnen, en er zich een serieuze strijd ontvouwt om een nieuwe structuur."

Rusland heeft volgens de president een plaats in die nieuwe wereldorde. "Geen enkele beslissing van de zogenaamde superieuren in Washington of Brussel kan daar iets aan veranderen", zei hij tegen het publiek.

De president haalde in de speech voor de denktank Valdai Club ook uit naar de NAVO. Hij noemde de militaire alliantie "een anachronisme", een achterhaald verschijnsel. De BRICS past volgens de president beter bij deze tijd. Hij omschreef die club van opkomende economieën, waar ook China en India bij horen, als "een voorbeeld van constructieve samenwerking".

Poetin: onderhandelingen mogelijk

In de toespraak zei Poetin nog dat het Westen wil "dat Rusland een strategisch verlies lijdt". Daarbij leek hij te verwijzen naar de strijd in Oekraïne. Maar dat is volgens hem een onverantwoordelijk doel, gezien Rusland over 's werelds grootste arsenaal nucleaire wapens beschikt. De president zei dat het nutteloos is om Rusland onder druk te zetten, maar dat er wel onderhandelingen mogelijk zijn, "als er wederzijdse belangen zijn".

De speech van Poetin volgt twee dagen na de winst van de Republikein Donald Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Poetin heeft daar nog niet publiekelijk op gereageerd. Het Kremlin zei wel dat de VS een vijandig land blijven, maar liet de optie open voor een gesprek tussen Trump en Poetin nog voor de inauguratie van de Republikein op 20 januari. Trump sprak meermaals zijn bewondering uit voor Poetin.

Meer uit Buitenland

Eerste Israëlische luchtaanval op Beiroet sinds begin bestand

BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.

41 minuten geleden
Bronnen: Marokko weigerde evacuatievlucht van cruiseschip Hondius

LAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.

1 uur geleden
Flotilla-activist in cel Israël stopt na eten ook met drinken

ASHKELON (ANP) - De Spaanse Flotilla-activist die vastzit in een Israëlische cel heeft volgens zijn actiegroep zijn hongerstaking omgezet in een zogenoemde 'droge hongerstaking'. Dat betekent dat Saif Abukeshek niet alleen niet meer eet, maar ook gestopt is met drinken. Dat houdt een mens normaal gesproken een week uit.

2 uur geleden
Evacuatievlucht cruiseschip maakt tussenlanding op Gran Canaria

GRAN CANARIA (ANP) - Een van de twee vliegtuigen die onderweg waren met opvarenden van het cruiseschip Hondius, is uitgeweken naar Gran Canaria, blijkt uit trackinggegevens. De reden is onduidelijk.

3 uur geleden
CNN-oprichter Ted Turner (87) overleden

ATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.

4 uur geleden
Zelensky: Hongarije heeft inhoud waardetransporten teruggegeven

KYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.

4 uur geleden
Frans vliegdekschip sorteert voor op hulp Straat van Hormuz

PARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsschepen maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het Franse ministerie van Defensie weten.

5 uur geleden