
Poetin stelt dat Kremlin niets te maken heeft met huurlingen Mali
MOSKOU (ANP/DPA) - President Vladimir Poetin heeft beklemtoond dat zijn regering niets te maken te heeft met het Russische huurlingenbedrijf Particuliere Militaire Groep, beter bekend als de Wagner Groep. Deze huurlingen zijn vooral in Afrika actief, waar ze bedrijven of wingebieden voor delfstoffen beschermen, maar ook deelnemen aan de strijd zoals in Mali, Libië en de Centraal-Afrikaanse Republiek.
Poetin zei na een gesprek met zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron in Moskou dat landen zelf huurlingen benaderen, contracten afsluiten en Wagner streeft daarbij commerciële doelen na. "Die landen mogen toch zelf bepalen wie voor hun veiligheid zorgt, dat is toch ook de logica van NAVO?", vroeg Poetin zich hardop af.
Europese landen hebben recent geklaagd over Wagners activiteiten in Mali, waar vooral Frankrijk veel heeft ingezet voor veiligheidsmissies. Parijs heeft geklaagd dat de leiders in Mali de Russische onderneming Wagner in de arm hebben genomen. Vaak wordt de regering van Rusland ervan beschuldigd achter de Particuliere Militaire Groep te zitten. Die bestaat uit veel Russische ex-militairen.
Tal van landen huren particulieren in voor beveiligingstaken of voor de strijd tegen vijanden. Huurlingen nemen in ruil voor geld veel risico's en gaan zo veel mogelijk discreet of in het geheim te werk. Ze worden ook vaak ingehuurd voor gevaarlijke taken waar mogelijk veel verliezen bij vallen. De opdrachtgever hoeft zich daar verder financieel of politiek geen grote zorgen meer over te maken. In de 'huurlingensector' gaan enorme bedragen om en er is steeds meer vraag naar en concurrentie onder deze 'Soldiers of Fortune'.
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin gaat niet naar Turkije voor onderhandelingen met Oekraïne. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky had gezegd dat hij persoonlijk met Poetin wilde praten, maar de president behoort niet tot de delegatie die donderdag naar Istanbul afreist.
2 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin is niet van plan om donderdag naar Turkije af te reizen voor gesprekken met zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky. Dat schrijft de onafhankelijke krant The Moscow Times op basis van anonieme bronnen rond het Kremlin.
3 uur geledenAMMAN (ANP) - Jordanië heeft vier kankerpatiënten en twaalf van hun familieleden uit de Gazastrook geëvacueerd voor een behandeling, meldt staatspersbureau Petra. Het betreft de tweede groep kinderen uit het door oorlog verwoeste gebied, die wordt opgevangen. In februari kondigde de Jordaanse koning Abdullah, toen op bezoek in het Witte Huis, aan om voor in totaal tweeduizend zieke kinderen uit Gaza een medische behandeling te faciliteren.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky weet nog steeds niet wie donderdag namens Rusland naar Turkije komt voor de geplande onderhandelingen met Oekraïne. Zelensky wil alleen meedoen aan de gesprekken als president Vladimir Poetin zelf komt, maar die heeft zijn aanwezigheid nog niet bevestigd.
4 uur geledenPAU (ANP/AFP) - De Franse premier François Bayrou ontkent dat hij al in de jaren negentig op de hoogte was van grootschalig misbruik op een katholieke school. Hij moest getuigen voor een parlementaire commissie over wat hij wist over het schandaal toen hij minister van Onderwijs was, van 1993 tot 1997.
6 uur geledenGRANADA (ANP/RTR) - De enorme stroomstoring in Spanje en Portugal van twee weken geleden is ontstaan in een onderstation in de zuidelijke stad Granada, meldt de Spaanse minister van Energie Sara Aagesen. Het is nog altijd niet duidelijk wat de oorzaak was van de stroomuitval.
8 uur geledenDOHA (ANP) - Donald Trump is onder de indruk van de nieuwe Syrische leider Ahmed al-Sharaa, heeft hij kort na een ontmoeting gezegd tegen journalisten. Hij omschreef de voormalige guerrillaleider als een "jonge, aantrekkelijke man" met een hele sterke achtergrond. De ontmoeting was volgens hem "geweldig".
9 uur geleden