Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin spreekt menigte toe in stadion Moskou

Poetin spreekt menigte toe in stadion Moskou

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin spreekt woensdagmiddag een menigte toe in een olympisch stadion in Moskou, een paar dagen voordat zijn "speciale militaire operatie" in Oekraïne precies een jaar geleden begon. De massabijeenkomst startte met een vaderlands lied gezongen door de in Rusland bekende zanger Gregori Leps. De bijeenkomst staat in het teken van de verdediging van het vaderland.

Poetin ging de menigte voor met het roepen van: "Rusland, Rusland, Rusland". Hij betoogde dat de grote meerderheid van de bevolking achter de strijdkrachten staat. De troepen die sinds de invasie van 24 februari 2022 in Oekraïne vechten of hebben gevochten zijn "glorieuze verdedigers" van Rusland, zo luidt de boodschap. Er is ook een beroemd standbeeld getoond, 'Het Vaderland Roept' dat in Volgograd staat ter nagedachtenis aan de bloedige strijd daar in de Tweede Wereldoorlog, toen de plaats nog Stalingrad heette, gedurende ruim vijf maanden in 1942 en 1943.

Poetin meent dat Rusland voor de nationale veiligheid en voor de Russisch sprekende minderheid in Oekraïne ten strijde is getrokken en dat Oekraïne, Washington en Brussel sinds 2014 op een confrontatie aansturen en geen onderhandelingen willen. Hij lijfde aan het begin van de strijd in het oosten en zuiden van Oekraïne in 2014 het schiereiland de Krim in. Hij heeft na de inval van een jaar geleden vier Oekraïense provincies geannexeerd, overigens zonder ze helemaal te veroveren. Poetin sprak woensdag van "historische rechten".

Aan het front lijkt het ondertussen een vastgelopen stellingenoorlog. De snelle Russische opmars van het begin van de 'militaire operatie' heeft plaatsgemaakt voor terugtrekkende bewegingen en van de bijna 30 procent van Oekraïne die de Russen in maart vorig jaar in handen hadden, is nog circa 18 procent over. Dat is waarschijnlijk niet goed voor de steun in de publieke opinie in Rusland en daar wil Poetin met de massabijeenkomst iets aan doen.

Meer uit Buitenland

Dodental treinbotsing Spanje loopt verder op

MADRID (ANP) - Het aantal dodelijke slachtoffers door een treinbotsing in het zuiden van Spanje is opgelopen tot 21, meldt de politie. Eerder werden 10 doden gemeld. Er is nog geen officieel aantal bekend van de gewonden, maar hulpdiensten in de zuidelijke regio Andalusië meldden 25 zwaargewonden.

1 uur geleden
Doden na ontsporing hogesnelheidstreinen bij Spaanse stad Córdoba

MADRID (ANP/RTR/AFP) - Zeker tien mensen zijn omgekomen na de ontsporing van twee hogesnelheidstreinen in het zuiden van Spanje, melden de politie en hulpdiensten. Eerder meldden Spaanse media zeven doden. Ook zouden zo'n 25 mensen zwaargewond zijn geraakt bij het incident.

4 uur geleden
EU-leiders komen donderdag bijeen om situatie Groenland

BRUSSEL (ANP) - De extra EU-top over de situatie in Groenland is donderdag, bevestigen bronnen. De EU-regeringsleiders worden door voorzitter van de EU-leiders António Costa naar Brussel geroepen om een gezamenlijke strategie te bepalen. De Amerikaanse president Donald Trump is met extra importtarieven aan de landen die de afgelopen dagen militairen naar Groenland hebben gestuurd een stap te ver gegaan.

4 uur geleden
Extra EU-top regeringsleiders vanwege situatie Groenland

BRUSSEL (ANP) - De EU-regeringsleiders komen op korte termijn voor een extra top bijeen "gezien de ernst van de recente ontwikkelingen", heeft voorzitter van de EU-leiders António Costa zondagavond bekendgemaakt. Dat deed hij na afloop van het ingelaste overleg met de EU-ambassadeurs over Groenland.

5 uur geleden
FT: EU overweegt maatregelen tegen VS om dreigementen Groenland

BRUSSEL (ANP) - Europese regeringen overwegen de Verenigde Staten te treffen met tarieven ter waarde van 93 miljard euro. De mogelijke strafmaatregel is een reactie op de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan het adres van NAVO-bondgenoten die zich verzetten tegen zijn poging Groenland over te nemen. Dat meldt de Britse zakenkrant The Financial Times (FT).

6 uur geleden
Noodtoestand afgekondigd in Chili om dodelijke bosbranden

SANTIAGO (ANP/AFP) - De Chileense president Gabriel Boric heeft de noodtoestand afgekondigd in twee regio's die geteisterd worden door bosbranden. Er zijn al zestien doden gevallen, terwijl ruim 50.000 mensen geadviseerd is te evacueren, meldt minister van Veiligheid Luis Cordero.

6 uur geleden
NAVO-baas Rutte spreekt met Trump over Groenland

BRUSSEL (ANP) - NAVO-baas Rutte meldt dat hij heeft gesproken met de Amerikaanse president Donald Trump over de veiligheidssituatie in Groenland en het Noordpoolgebied. "We blijven hieraan werken en ik kijk ernaar uit hem later deze week in Davos te ontmoeten", aldus Rutte op X, zonder details te geven.

8 uur geleden