Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin: situatie in Oost-Oekraïne 'lijkt op genocide'

Poetin: situatie in Oost-Oekraïne 'lijkt op genocide'

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de situatie in Oost-Oekraïne donderdag vergeleken met 'genocide', vrijwel op hetzelfde tijdstip dat de Amerikaanse president Joe Biden telefonisch overleg voerde met zijn Oekraïense ambtsgenoot over de hoog opgelopen spanningen aan de grens tussen Rusland en Oekraïne.

Poetin maakte zijn opmerkingen tijdens een bijeenkomst van de Russische presidentiële raad voor mensenrechten, waarin hij sprak over discriminatie van Russischtaligen buiten de Russische grenzen.

"Ik moet zeggen dat russofobie een eerste stap is in de richting van genocide", zei de Russische leider onder meer. Hij verwees naar de Donbass-regio in het oosten van de Oekraïne, waar veel Russisch-sprekenden wonen. "Jij en ik weten wat er in Donbass gebeurt", zei Poetin. "Het lijkt zeker op genocide."

Cubacrisis

Eerder op de dag vergeleek de Russische onderminister Sergei Ryabkov (Buitenlandse Zaken) de oplopende spanningen tussen Rusland en de Verenigde Staten rond Oekraïne met de Cubacrisis in 1962.

Washington kijkt met argusogen naar het samentrekken van tienduizenden Russische troepen aan de Oekraïense grens. Rusland zou zich klaarmaken voor een inval van het buurland volgend jaar, maar Moskou ontkent dat met klem.

President Joe Biden heeft de Russen al gewaarschuwd voor "ernstige gevolgen" als zij Oekraïne binnenvallen. Hij voerde donderdag telefonisch overleg met de Oekraïense president Volodimir Zelenski. De laatste liet na afloop van het anderhalf uur durende gesprek weten mogelijkheden te hebben besproken om de spanningen te verlichten. Zelenski zei zich gesterkt voelen door de Amerikaanse steun.

Meer uit Buitenland

Tsunamiwaarschuwing Japan na zware beving voor kust

AOMORI (ANP/AFP/RTR) - Ten oosten van de Japanse stad Aomori, in het Kamikita-district, heeft voor de kust een aardbeving plaatsgevonden met een kracht van ruim 7. De beving was aanleiding om direct een tsunamiwaarschuwing uit te vaardigen, meldt het Japanse NHK. Zeker enkele duizenden mensen moesten een veilig heenkomen zoeken.

2 uur geleden
Vierde dode door hoge golven op Tenerife

SANTA CRUZ (ANP/DPA) - Een vierde persoon is overleden door het jongste incident met hoge golven op het Canarische eiland Tenerife. Een vrouw die zondag na een hartstilstand werd opgenomen in een ziekenhuis, stierf daar. Naar een andere vrouw wordt nog gezocht. Eerder waren al drie lichamen geborgen. Onder de doden zijn twee Slovaken.

4 uur geleden
EU-ministers eens over strengere terugkeerregels asielzoekers

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben maandag ingestemd met nieuwe, strengere terugkeerregels voor asielzoekers die niet in de EU mogen blijven. Een van de onderdelen van het akkoord is dat EU-lidstaten 'terugkeerhubs' in derde landen mogen realiseren voor afgewezen asielzoekers. Nederland wil zo'n centrum in Oeganda opzetten en is daarover al een paar maanden met het Afrikaanse land in gesprek.

4 uur geleden
UNRWA meldt Israëlische inval bij kantoor in Oost-Jeruzalem

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische politie heeft een inval gedaan bij het kantoor van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) in Oost-Jeruzalem, meldt UNRWA-chef Philippe Lazzarini. Hij schrijft op X dat de agenten de VN-vlag hebben neergehaald en vervangen door een Israëlische vlag.

5 uur geleden
Akkoord over herverdelingsregels asielzoekers binnen EU

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben een politiek akkoord bereikt over de verdeling van asielzoekers over de EU, de zogeheten solidariteitspool. Daarin wordt jaarlijks aangegeven welke landen asielzoekers moeten overnemen van landen die de instroom niet aankunnen. In 2026 moeten 21.000 asielzoekers worden overgenomen, zo is afgesproken. Landen kunnen ook kiezen voor het afkopen ervan, voor 20.000 euro per asielzoeker.

5 uur geleden
Zelensky langs bij Rutte en EU-kopstukken voor overleg vredesplan

BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky gaat maandag naar Brussel om met NAVO-topman Mark Rutte en EU-kopstukken te overleggen over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Behalve Rutte spreekt Zelensky de voorzitters van de Europese Commissie en van de raad van EU-regeringsleiders, Ursula von der Leyen en António Costa.

5 uur geleden
Grondgebied grootste struikelblok vredesonderhandelingen Oekraïne

KYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Grondgebied is nog steeds het "meest problematische onderwerp" in de onderhandelingen over vrede in Oekraïne. Dat meldt een ingewijde aan persbureau AFP. Volgens de bron is Rusland nog altijd niet van plan een akkoord te tekenen waarin Oekraïne geen grondgebied inlevert.

6 uur geleden