Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin: Rusland klaar om meer gas te leveren aan Europa

Poetin: Rusland klaar om meer gas te leveren aan Europa

MOSKOU (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Rusland staat klaar om Europa zoveel aardgas te leveren als nodig is en is al bezig de leveringen te verhogen. Dat heeft de Russische president Vladimir Poetin gezegd op een energieconferentie in Moskou. Hij gaf aan te willen praten met de Europese Unie over het stabiliseren van de gasmarkt.

Ook herhaalde Poetin dat Rusland aan al zijn contractuele verplichtingen voldoet wat betreft leveringen van gas aan Europa. Door de grote vraag en beperkt aanbod is de prijs van gas in Europa naar een recordhoogte gestegen. Poetin stelt dat het een "moeilijke situatie" is op de gasmarkt. Volgens hem is die niet in balans en onvoorspelbaar, met name in Europa. De Russische president vindt dat er afspraken gemaakt moeten worden om op de lange termijn de markt te stabiliseren.

Verder zei Poetin dat Rusland gas niet als een "wapen" gebruikt om invloed uit te oefenen in Europa. Critici betichten Moskou onder meer ervan bewust de gasleveringen aan Europa te beperken om zo snel goedkeuring te krijgen voor de ingebruikname van de nieuwe en omstreden gaspijpleiding Nord Stream 2 die loopt via de Oostzee van Rusland naar Duitsland. Maar volgens Poetin zijn dit soort beweringen "nonsens". Volgens hem leverde de voormalige Sovjet-Unie ook tijdens de Koude Oorlog gas aan Europa toen de onderlinge verhoudingen erg slecht waren.

De Russische president zei verder dat er "systeemfouten" zijn in de Europese energiemarkt, bijvoorbeeld door te afhankelijk te worden van duurzame energiebronnen zoals wind- en zonne-energie. De Europese energiecrisis is mede veroorzaakt door een lagere opbrengst uit energie van windmolenparken. Tegelijkertijd werden Europese investeringen in fossiele energiebronnen teruggeschroefd, waardoor er volgens Poetin nu dus tekorten zijn ontstaan.

De woordvoerder van het Kremlin zei eerder op de dag dat de gasleveringen van het Russische staatsgasconcern Gazprom aan Europa op een maximaal niveau liggen onder de huidige contracten. Als Europa meer gas wil afnemen van Gazprom moeten daarvoor nieuwe contracten worden getekend, aldus zegsman Dmitri Peskov.

Meer uit Financieel

Oostenrijk waarschuwt voor rattengif in babyvoeding

WENEN (ANP/DPA/AFP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.

7 uur geleden
Chinese overname Lumileds krijgt geen goedkeuring van VS

EINDHOVEN (ANP) - De overname van de voormalige Philips-lampendochter Lumileds door het Chinese San'an Optoelectronics gaat niet door. De Amerikaanse waakhond (CFIUS) wilde geen goedkeuring geven om risico's voor de nationale veiligheid van de VS. Vervolgens hebben San'an en diens Maleisische samenwerkingspartner Inari Amertron Berhad laten weten de deal te schrappen.

15 uur geleden
Reders: situatie Hormuz lijkt weer net als eerder deze week

ROTTERDAM (ANP) - Door de ontwikkelingen van zaterdag lijkt de situatie in de Straat van Hormuz weer terug bij die van vrijdag vóór 15.00 uur. Dat constateert een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) nadat Iran had aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten. Ook werd zaterdag duidelijk dat er weer schepen zijn beschoten in de voor de olie- en gasleveringen belangrijke zeestraat.

16 uur geleden
Tanken iets goedkoper na nieuws van vrijdag over opening Hormuz

EINDHOVEN (ANP) - Tanken is zaterdag weer iets goedkoper geworden. De vraag is wel wat de prijzen aan de pomp na het weekend gaan doen, omdat Iran heeft aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten.

19 uur geleden
Philips waarschuwt ziekenhuizen voor gebruik vernevelaars

AMSTERDAM (ANP) - Philips heeft ziekenhuizen gewaarschuwd om bepaalde vernevelaars voor beademingsapparaten niet meer te gebruiken. Het gaat om opzetstukken die medicijnen vernevelen zodat patiënten deze kunnen inademen. Het apparaat kan door de kleine vloeistofdruppeltjes echter defect raken. Patiënten krijgen dan mogelijk te weinig zuurstof zonder dat het apparaat hiervoor waarschuwt, bevestigde een woordvoerder na berichtgeving door het Eindhovens Dagblad.

20 uur geleden
Cao-overleg rijksambtenaren hervat na periode van stakingen

UTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.

22 uur geleden
Forse winsten Wall Street na nieuws heropening Straat van Hormuz

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.

1 dag geleden