Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin: Rusland bereid fiks meer graan te exporteren

Poetin: Rusland bereid fiks meer graan te exporteren

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is bereid de graanexport flink op te voeren, zei president Vladimir Poetin. Het land verwacht voor het einde van dit jaar 30 miljoen ton graan te verkopen in het buitenland, maar zou dit volume kunnen opvoeren naar 50 miljoen ton. Daarvoor moet de Russische graanoogst, die dit jaar uitzonderlijk goed verloopt, wel op 130 miljoen ton uitkomen.

Na het begin van de Russische inval in Oekraïne schoten de marktprijzen voor graan en andere voedingsmiddelen omhoog, doordat blokkades van Oekraïense havens aan de Zwarte Zee de export bemoeilijkten. Rusland en Oekraïne zijn samen goed voor ongeveer een derde van de wereldwijde graanexport, dus de problemen wakkerden de vrees voor hongersnoden in armere landen in Afrika en het Midden-Oosten aan.

Afgelopen zomer sloten Rusland en Oekraïne na bemiddeling van Turkije en de Verenigde Naties een deal die het voor Oekraïne weer mogelijk maakte graan per schip via de Zwarte Zee uit te voeren. Ook voor Rusland wordt het door de afspraken gemakkelijker om graan te exporteren, een handel waar het land doorgaans miljarden dollars mee verdient. Hierop daalden de prijzen voor granen als tarwe en maïs, hoewel de Voedsel- en Landbouworganisatie van de VN (FAO) vorige week waarschuwde dat deze belangrijke voedingswaren nog altijd duurder zijn dan een jaar geleden.

Ondertussen zaait Poetin twijfel over zijn steun voor het verlengen van de graandeal, die in principe in november afloopt. Net als eerder deze week beklaagde hij zich in een televisiespeech over het feit dat veel Oekraïense landbouwgoederen niet naar arme landen gaat en dat Rusland is benadeeld door de overeenkomst. Hij zal deze kwestie volgende week in Oezbekistan bespreken met de Turkse president Recep Tayyip Erdogan.

Meer uit Financieel

Voormalig eigenaar Conservatrix in VS veroordeeld tot 12 jaar cel

CHARLOTTE (ANP/BLOOMBERG) - Zakenman Greg Lindberg is in de Verenigde Staten veroordeeld tot twaalf jaar cel voor bedrog en fraude rondom verzekeringsmaatschappijen die hij bezat. Hij werd er door aanklagers van beschuldigd 2 miljard dollar aan verzekeringsgeld te hebben weggesluisd, waarmee hij zijn luxeleven bekostigde. De Amerikaan is in Nederland vooral bekend als de eigenaar van Conservatrix ten tijde van het faillissement van die levensverzekeraar in 2020.

2 uur geleden
Hoop op succes vredesgesprekken zorgt voor record op Wall Street

NEW YORK (ANP) - Optimisme over een mogelijke vredesdeal tussen Iran en de Verenigde Staten heeft voor een nieuw record gezorgd op de aandelenbeurzen in New York. Ondanks Amerikaanse aanvallen op Iraanse doelen overheerste het idee dat gesprekken tussen de strijdende partijen de goede kant op gaan. Vooral chipbedrijven wonnen aan waarde, waarbij Micron toetrad tot de club van bedrijven die meer dan 1 biljoen dollar waard zijn.

2 uur geleden
Parlement Oekraïne stemt niet in met belangrijke belastingingreep

KYIV (ANP/RTR) - Een belangrijke belastingmaatregel in Oekraïne heeft niet de benodigde steun in het parlement behaald. Er was geen meerderheid voor een wetsvoorstel dat moest regelen dat pakketjes uit het buitenland ook worden belast met btw. De invoering van de belasting was een van de voorwaarden die het Internationaal Monetair Fonds (IMF) stelde voor de miljardenfinanciering voor het door oorlog geteisterde land.

3 uur geleden
Ferrari verliest op beurs na onthulling elektrisch model

AMSTERDAM (ANP) - Sportwagenfabrikant Ferrari heeft met de presentatie van zijn eerste volledig elektrische model weinig lof geoogst onder beleggers. Analisten en influencers op sociale media reageerden overwegend negatief op de onthulling van het ontwerp voor de Ferrari Luce, waarna aandelen van het bedrijf in Milaan ruim 8 procent lager sloten.

6 uur geleden
KLM stelt vluchten naar Dubai en Saudi-Arabië opnieuw langer uit

AMSTELVEEN (ANP) - KLM vliegt voor een langere periode niet naar Dubai en Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Naar Dubai wordt tot en met 2 augustus niet gevlogen. Dat was eerder 28 juni.

7 uur geleden
Zeeman weg uit Portugal en Oostenrijk, sluit tientallen winkels

ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Textielsuper Zeeman vertrekt uit Portugal en Oostenrijk en sluit dit jaar 51 winkels in Frankrijk, Spanje en Duitsland. Dit maakt deel uit van ingrepen die het winkelbestand van de Nederlandse budgetketen moeten "rationaliseren", schrijft het bedrijf in zijn jaarverslag.

7 uur geleden
Wall Street verder omhoog na lang weekend in VS

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na het lange weekend in de Verenigde Staten. Beleggers op Wall Street bleven optimistisch over een naderend einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Zo zei de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat er grotendeels overeenstemming is over een vredesakkoord met Iran.

9 uur geleden