Poetin prijst omgekomen Iraanse president Raisi
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat de overleden Iraanse president Ebrahim Raisi een "bijdrage van onschatbare waarde" heeft geleverd aan de betrekkingen tussen hun landen. Raisi was volgens hem een "voortreffelijk politicus" wiens leven was gewijd aan het dienen van Iran.
Poetin heeft zijn condoleances overgebracht aan de opperste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei. In het bericht aan Khamenei spreekt hij van een "grote tragedie" voor het Iraanse volk. Raisi was volgens Poetin "een echte vriend van Rusland". "Hij heeft grote inspanningen geleverd om de betrekkingen tussen Rusland en Iran tot het niveau van strategisch partnerschap te brengen", verklaart Poetin.
Iran is de laatste jaren een belangrijkere bondgenoot van Rusland geworden. Oekraïne en westerse landen beschuldigen Iran ervan onder meer raketten, drones en munitie naar Rusland te sturen voor de oorlog in Oekraïne. Teheran ontkent Rusland van wapens te voorzien, maar heeft wel toegegeven drones te hebben geleverd voordat de Russische invasie begon.
Iran ontvangt steeds meer steunbetuigingen van buitenlandse leiders. De Chinese president Xi Jinping heeft inmiddels ook zijn condoleances overgebracht. Hij spreekt na het "tragische overlijden" van "een groot verlies voor het Iraanse volk" en stelt dat "het Chinese volk een goede vriend heeft verloren", aldus het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken. De Turkse president Recep Tayyip Erdogan noemt de overleden Raisi een "waardevolle collega en broeder". Hij voegt eraan toe dat Turkije in deze moeilijke tijd naast Iran staat.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijs is voor de vierde dag op rij gestegen, nu de Verenigde Staten en Iran verwikkeld blijven in een strijd om de controle over de Straat van Hormuz.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Marine, John Phelan, vertrekt per direct. Dat meldt het Pentagon. Het geeft geen uitleg voor het plotselinge vertrek.
3 uur geledenTAYRI (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben aan zeker twee mensen het leven gekost. Volgens bronnen zijn ook journalisten en hulpverleners getroffen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het referendum over de kiesdistricten in de Amerikaanse staat Virginia was volgens president Donald Trump doorgestoken kaart. De kiezers stemden dinsdag in met een kieskaart die bij de volgende verkiezingen in november waarschijnlijk in het voordeel werkt van de Democraten. Trump stelde een dag later op Truth Social dat het briefstemmen verdacht verliep, zonder bewijs te leveren.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat acht vrouwen die in Iran geëxecuteerd dreigden te worden snel vrijkomen. Hij had gevraagd om ze te laten gaan als teken van goede wil in aanloop naar onderhandelingen. De Iraanse justitie ontkende dat er plannen lagen voor doodstraffen.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammed Qalibaf heeft opnieuw geëist dat de VS hun blokkade van de scheepvaart van of naar Iraanse havens stopzetten. Hij noemde het bestand dat twee landen hebben en door president Donald Trump is verlengd "zinloos" door de blokkade. "De zeeblokkade, de gijzeling van de wereldeconomie en de zionistische oorlogszucht moeten overal stoppen" om een echte wapenstilstand mogelijk te maken, aldus Qalibaf.
8 uur geledenATHENE (ANP/RTR/AFP) - Het Griekse parlement heeft ingestemd met het opheffen van de onschendbaarheid van dertien politici die worden beschuldigd van betrokkenheid bij een fraudeschandaal. Tientallen mensen zouden hebben gedaan alsof ze stukken land bezaten om zo subsidies te kunnen krijgen van de EU. Leden van regeringspartij Néa Dimokratía zouden daarbij hebben geholpen.
9 uur geleden