Poetin praat met nieuwe paus over oorlog in Oekraïne
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft een eerste telefoongesprek gehad met de nieuwe paus, meldt het Kremlin. Ze spraken onder meer over het conflict in Oekraïne.
"Tijdens de gedachtewisseling over de situatie in Oekraïne herhaalde Poetin zijn interesse in het bereiken van vrede via politieke en diplomatieke middelen", staat in de verklaring. "Hij benadrukte dat voor een definitieve, eerlijke en alomvattende oplossing van de crisis het noodzakelijk is om de onderliggende oorzaken weg te nemen."
De nieuwe paus Leo trad vorige maand aan na het overlijden van zijn voorganger Franciscus. Hij is de eerste paus die uit de Verenigde Staten komt en heeft opgeroepen tot vrede in Oekraïne. Rusland viel Oekraïne in 2022 binnen en zegt vaker dat duurzame vrede vereist dat "onderliggende oorzaken" voor het conflict worden aangepakt. Het land heeft allerlei eisen en wil onder meer dat Oekraïne geen NAVO-lid kan worden.
De paus vroeg Poetin op zijn beurt om "een gebaar te maken dat de vrede bevordert", aldus het Vaticaan. De leider van de katholieke kerk zou zich hebben uitgesproken over het belang van een dialoog om oplossingen voor het conflict te zoeken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - In de laatste minuut en 42 seconden voordat het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air zondag in Miami van de landingsbaan schoot, maakte een van de piloten meerdere keren een opmerking over de te hoge snelheid tegen de andere piloot. Dat meldt de National Transportation Safety Board (NTSB) op basis van de stemopname van de cockpit.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Iranoorlog zou tot aan het einde van Donald Trumps presidentschap kunnen voortduren. Daarvoor waarschuwden hoge adviseurs van het Witte Huis, onder wie vicepresident JD Vance en minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, de president tijdens besloten gesprekken. Dat meldde de Wall Street Journal woensdag op basis van Amerikaanse functionarissen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump liep woensdag vertraging op toen hij vanaf Joint Base Andrews bij Washington wilde vertrekken naar het Republikeinse partijcongres in Dallas. De opblaasbare noodglijbaan van de Air Force One, een cadeau van Qatar, was per ongeluk uitgeklapt.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse veiligheidsdienst heeft voorafgaand aan de massale instroom van migranten in de exclave Ceuta al gewaarschuwd voor een dergelijk incident. De Spaanse premier Pedro Sánchez zei eerder in het parlement juist dat er geen signalen waren voor zo'n instroom, maar uit nu vrijgegeven documenten blijkt het tegendeel.
5 uur geledenABHA (ANP/RTR) - De Houthi's hebben voor de tweede dag op rij meerdere Saudische steden aangevallen. Volgens de door Saudi-Arabië geleide coalitie die het in Jemen tegen de Houthi's opneemt, zijn onder meer Abha, Khamis Mushait en Jazan bestookt met ballistische raketten en drones.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran met zijn aanvallen de uitkomst van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen probeert te beïnvloeden. Hij voorspelt dat de oorlog na die zogenoemde midterms in november direct zal eindigen, omdat Iran het dan niet meer vol kan houden. Ook zouden dan de olieprijzen meteen dalen.
7 uur geledenSOEMY (ANP/RTR/DPA) - In de Noord-Oekraïense stad Soemy is een winkelcentrum geraakt door een drone. Daarbij zijn drie doden gevallen, meldt de regionale gouverneur Oleh Hryhorov. Twee mensen raakten gewond.
7 uur geleden