Poetin: Oekraïne moet veiligheid zeeverkeer waarborgen
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft maandag Kiev opgeroepen de veiligheid van het scheepvaartverkeer te garanderen. Zijn oproep komt nadat Moskou een graandeal tussen beide landen heeft opgeschort, omdat Oekraïne volgens de Russen een veilige scheepvaartcorridor voor militaire acties zou hebben misbruikt.
"Oekraïne moet garanderen dat de veiligheid van civiele schepen niet in gevaar komt", zei Poetin op een persconferentie. Rusland beschuldigt Oekraïne ervan zaterdag de corridor te hebben gebruikt voor een aanval op de Russische Krim-vloot. "Deze aanval werd gelanceerd door Oekraïne tegen de Zwarte Zee-vloot en vormde een gevaar voor onze schepen en civiele schepen", aldus de Russische leider.
Poetin benadrukte dat zijn land zich niet heeft teruggetrokken uit de graandeal. Door die deal kon de belangrijke Oekraïense graanexport via de Zwarte Zee ondanks de oorlog tussen beide landen vanaf juli worden hervat. Rusland zou alleen zijn betrokkenheid bij de deal hebben opgeschort, aldus het Russische staatshoofd.
Rusland en Oekraïne ondertekenden in juli een door Turkije en de Verenigde Naties bemiddelde deal om graan uit Oekraïne te halen dat nodig is om een wereldwijde voedselcrisis als gevolg van het conflict te voorkomen. De overeenkomst zorgde voor een veilige corridor waardoor schepen naar Istanbul konden reizen voor inspecties. De deal heeft al de export van meer dan 9,5 miljoen ton Oekraïens graan mogelijk gemaakt en zou op 19 november worden verlengd.
Meer uit Buitenland
KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
11 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
11 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
13 uur geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
15 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
15 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
17 uur geleden