Poetin: nu geen nieuwe mobilisatie, al 150.000 in Oekraïne
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft opnieuw beklemtoond dat er nu geen nieuwe mobilisatie komt voor "de speciale militaire operatie" in Oekraïne. Er zijn al 150.000 gemobiliseerden ingezet in Oekraïne, van wie er 77.000 in hun gevechtseenheden zijn opgenomen. Het is niet bekend wat de rest dan uitvoert.
De strijd in het oosten van Oekraïne is losgebarsten na een machtswisseling in Kiev in 2014 die door het Westen werd gesteund. Er werd datzelfde jaar nog een wapenstilstand afgesproken, maar de strijd is opgelaaid en in februari wilde Poetin er een eind aan maken door grote stukken van Oekraïne in te lijven. De invasie die hij daarvoor in februari lanceerde werd voornamelijk uitgevoerd door beroepsmilitairen, huurlingen en Oost-Oekraïense strijdkrachten.
In september besloot Poetin omdat het front vrijwel vastgelopen bleek, honderdduizenden reservisten te mobiliseren. Het veroorzaakte een schok in zijn land waar honderdduizenden spoorslags vertrokken naar onder meer Kazachstan,Turkije en Israël. Volgens waarnemers zou Rusland in de winter ook geen grote aanvalsplannen willen uitvoeren, maar daarvoor op het voorjaar te wachten.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zouden hebben ingestemd met het vrijgeven van bevroren Iraanse tegoeden in Qatar en bij andere buitenlandse banken. De stap zou "in direct verband staan" met een veilige doorvaart van de door Iran geblokkeerde Straat van Hormuz, zei een anonieme, hooggeplaatste Iraanse functionaris tegen persbureau Reuters. Tegenover datzelfde persbureau ontkende een Amerikaanse functionaris later op zaterdag dat zou zijn ingestemd met vrijgave.
50 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne zal "op dezelfde manier" reageren als Rusland het staakt-het-vuren schendt. Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gemeld op X. Zijn land zal zich volgens hem houden aan de tijdelijke wapenstilstand, maar schrijft hij: "We weten allemaal met wie we te maken hebben."
1 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - De Tsjechische premier Andrej Babiš heeft zijn steun uitgesproken voor zijn Hongaarse ambtgenoot Viktor Orbán. In een bericht op X schrijft de rechtse regeringsleider dat "in turbulente tijden kiezen voor stabiliteit en bewezen leiderschap er meer dan ooit toe doet".
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn door Israëlische aanvallen zeker zeven mensen omgekomen in de Gazastrook. Ook raakten enkelen gewond, van wie er vier in kritieke toestand verkeren. Dat melden hulpdiensten in de regio. Volgens de woordvoerder werd een politiepost nabij het vluchtelingenkamp Bureij bestookt.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - Een Amerikaanse delegatie is geland in Islamabad voor onderhandelingen met Iran over een duurzaam bestand. Persbureau Reuters meldt op gezag van twee Pakistaanse bronnen dat het toestel is geland. De Amerikanen zijn daar op verzoek van Pakistan, dat optreedt als bemiddelaar.
5 uur geledenATLANTA (ANP/RTR) - Volgens Amerikaanse inlichtingen zijn er aanwijzingen dat China zich opmaakt om binnen enkele weken nieuwe luchtverdedigingssystemen aan Iran te leveren. Dat meldt CNN op basis van drie bronnen die op de hoogte zouden zijn van recente inlichtingenanalyses.
6 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-ruimtemissie zijn overgebracht naar een Amerikaans marineschip, waar ze medisch onderzocht worden. Op beelden van NASA was te zien dat de vier zelf te voet het dek van het schip overstaken.
6 uur geleden