Poetin: Nord Stream 2 zal Europese energiezekerheid versterken
MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De ingebruikname van de gaspijpleiding Nord Stream 2, die loopt van Rusland naar Duitsland via de Oostzee, zal de energiezekerheid van Europa versterken. Dat zei de Russische president Vladimir Poetin na overleg met de Duitse bondskanselier Olaf Scholz over de crisis rond Oekraïne. Volgens Poetin is Nord Stream 2 een puur commercieel project.
De pijpleiding is al klaar maar wacht nog op formele goedkeuring van Duitsland om in gebruik te worden genomen. Het project is omstreden omdat onder meer de Verenigde Staten zeggen dat Rusland daarmee meer politieke invloed krijgt in Europa. Washington heeft al gedreigd dat Nord Stream 2 afgeblazen zal worden als Rusland besluit tot een invasie van Oekraïne. Ook Duitsland heeft met zware sancties gedreigd, al heeft Berlijn niet gezegd dat het pijplijnproject echt stopgezet zal worden.
Maar volgens Poetin is de pijplijn juist in het belang van Europa en hij stelt dat er geen politieke bedoelingen achter zitten. Ook zei hij dat Rusland door zal gaan met het transporteren van gas via pijpleidingen door Oekraïne. Kiev is erg bezorgd dat die gasleveringen worden stopgezet, waardoor een belangrijke bron aan inkomsten zou wegvallen. Oekraïne krijgt geld voor de doorvoer van Russisch gas.
Scholz gaf na de ontmoeting met Poetin in Moskou aan dat gastransporten door Oekraïne door moeten blijven gaan. Hij verklaarde dat vrede in Europa van het grootste belang is voor Nord Stream 2, want anders zijn er grote gevolgen voor het project, aldus de bondskanselier.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn woensdag verder opgelopen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers zijn de adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen voor de tweede dag op rij met centen per liter gestegen. Hoeveel automobilisten precies meer kwijt zijn, verschilt per tankstation.
2 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De verduurzaming van woningen in Nederland kan flink versneld worden als er al wordt geïnvesteerd in warmtepompen voordat de woningen helemaal op en top zijn geïsoleerd. Dat stelt onderzoeksorganisatie TNO na een nieuwe studie waarin de effectiviteit van verschillende combinaties van isolatie en verwarmingsinstallaties is onderzocht.
23 minuten geledenSEOUL (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië gingen woensdag opnieuw flink omlaag door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten en verstoringen van de olietoevoer uit de regio. De Kospi-index in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul dook tot wel 12 procent in de min na het scherpe verlies een dag eerder. Ook in Tokio waren de koersenborden weer dieprood.
43 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag opnieuw omlaag door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De graadmeters op Wall Street drongen hun eerdere verliezen wel wat terug, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gemeld dat de marine tankers door de Straat van Hormuz zal begeleiden als dat nodig is.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieleveranciers Vattenfall en Eneco hebben de mogelijkheden om een vast contract af te sluiten tijdelijk beperkt. Dit melden de bedrijven na berichtgeving in verschillende media. Vanwege de oorlog in het Midden-Oosten is de gasprijs flink gestegen, waardoor energie inkopen duurder is geworden.
11 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic is van plan de vluchten tussen Londen en Dubai en het Saudische Riyad dinsdag weer te hervatten volgens schema. De maatregel volgt op het beperkt heropenen van het luchtruim in het Midden-Oosten op maandag.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd alle handel met Spanje stop te zetten. Spanje zou het Amerikaanse leger geen toestemming hebben gegeven om zijn bases te gebruiken voor missies die te maken hebben met aanvallen op Iran.
13 uur geleden