Poetin noemt voorwaarden voor vredesbesprekingen met Oekraïne
MOSKOU (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft aan de vooravond van een top over vrede in Oekraïne zijn voorwaarden genoemd om de vredesbesprekingen te beginnen. Hij wil dat Oekraïne de ambitie opgeeft om bij de NAVO te gaan en dat het alle troepen terugtrekt uit de regio's Zaporizja, Cherson, Donetsk en Loehansk.
Dat zijn geen eisen waar Kyiv toe bereid is. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft vaak gezegd dat hij wil dat alle Russische troepen zich terugtrekken uit dezelfde regio's. Rusland heeft na de invasie van februari 2022 grote delen daarvan veroverd, maar heeft de officiële provincies, of oblasts, niet volledig in handen. Oekraïne wil bovendien dat Rusland zich terugtrekt van schiereiland de Krim, dat al in 2014 geannexeerd werd.
Poetin probeert met zijn uitspraken de bal bij Oekraïne te leggen. "Zodra Kyiv zegt dat het bereid is om dit te doen en begint met het echt terugtrekken van troepen en officieel afziet van plannen om lid te worden van de NAVO, zullen we onmiddellijk, letterlijk op dat moment, het vuren staken en beginnen met de gesprekken."
Zwitserland
Oekraïne wees Poetins voorwaarden van de hand. "Het is een complete schijnvertoning. Maak je daarom geen illusies en neem de voorstellen van Rusland die een belediging voor het gezond verstand zijn niet langer serieus", schreef Mychajlo Podoljak, adviseur van president Volodymyr Zelensky, op social media.
Zaterdag begint in Zwitserland een top over een toekomstig vredesproces in Oekraïne. Rusland is daar niet uitgenodigd, volgens Zwitserland omdat het Kremlin niet bereid was te komen. Zelensky hoopt daar steun te vergaren voor zijn visie op het einde van de oorlog.
Meer uit Buitenland
HELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een waarschuwing afgegeven voor een dronedreiging in de regio Uusimaa, waar de hoofdstad Helsinki ligt. Inwoners werden opgeroepen om binnen te blijven. Volgens de Finse strijdkrachten werd Finland niet direct militair bedreigd. Vrijdagochtend vroeg meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het gevaar geweken was. Het vliegverkeer komt ook weer op gang.
40 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag gezegd dat hij "fantastische handelsakkoorden" heeft gesloten met de Chinese leider Xi Jinping. Trump zei dat tijdens een rondleiding door de tuinen van Zhongnanhai, het complex van de Chinese centrale leiding.
1 uur geledenBEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij niet veel meer geduld met Iran zal hebben. Hij deed die uitspraak in een interview op Fox News.
2 uur geledenPALM BEACH (ANP) - Palm Beach International Airport in Florida zal vanaf 9 juli officieel naar de Amerikaanse president Donald Trump vernoemd worden. Dat heeft de Federal Aviation Administration (FAA) bekendgemaakt.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft donderdag besloten de toegang tot mifepristone na een telefonisch consult per post tijdelijk te handhaven. Mifepristone is de pil die in de overgrote meerderheid van de abortussen in het land gebruikt wordt.
5 uur geledenBEIJING (ANP) - De relatie tussen de VS en China "zal hopelijk sterker en beter zijn dan ooit tevoren". Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
5 uur geledenWENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.
7 uur geleden