Poetin noemt voorwaarden voor vredesbesprekingen met Oekraïne
MOSKOU (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft aan de vooravond van een top over vrede in Oekraïne zijn voorwaarden genoemd om de vredesbesprekingen te beginnen. Hij wil dat Oekraïne de ambitie opgeeft om bij de NAVO te gaan en dat het alle troepen terugtrekt uit de regio's Zaporizja, Cherson, Donetsk en Loehansk.
Dat zijn geen eisen waar Kyiv toe bereid is. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft vaak gezegd dat hij wil dat alle Russische troepen zich terugtrekken uit dezelfde regio's. Rusland heeft na de invasie van februari 2022 grote delen daarvan veroverd, maar heeft de officiële provincies, of oblasts, niet volledig in handen. Oekraïne wil bovendien dat Rusland zich terugtrekt van schiereiland de Krim, dat al in 2014 geannexeerd werd.
Poetin probeert met zijn uitspraken de bal bij Oekraïne te leggen. "Zodra Kyiv zegt dat het bereid is om dit te doen en begint met het echt terugtrekken van troepen en officieel afziet van plannen om lid te worden van de NAVO, zullen we onmiddellijk, letterlijk op dat moment, het vuren staken en beginnen met de gesprekken."
Zwitserland
Oekraïne wees Poetins voorwaarden van de hand. "Het is een complete schijnvertoning. Maak je daarom geen illusies en neem de voorstellen van Rusland die een belediging voor het gezond verstand zijn niet langer serieus", schreef Mychajlo Podoljak, adviseur van president Volodymyr Zelensky, op social media.
Zaterdag begint in Zwitserland een top over een toekomstig vredesproces in Oekraïne. Rusland is daar niet uitgenodigd, volgens Zwitserland omdat het Kremlin niet bereid was te komen. Zelensky hoopt daar steun te vergaren voor zijn visie op het einde van de oorlog.
Meer uit Buitenland
WENEN (ANP) - Honderden mensen hebben zich in het centrum van Wenen verzameld voor een protestmars tegen de aanwezigheid van Israël op het Eurovisie Songfestival. Bij het startpunt op het Christian-Broda-Platz staan ondanks het regenachtige weer naar schatting zo'n duizend mensen, die onder meer met Palestijnse vlaggen wapperen.
9 minuten geledenMALÉ (ANP) - Een duiker die hielp zoeken naar vier omgekomen Italiaanse grotduikers op de Malediven is zelf ook om het leven gekomen. President Mohamed Muizzu en de Maledivische krijgsmacht melden de dood van sergeant Mohamed Mahdhee op X.
10 minuten geledenPARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV brengt eind september een staatsbezoek aan Frankrijk, heeft het Vaticaan aangekondigd. Hij gaat in ieder geval langs bij het Parijse hoofdkantoor van UNESCO, de cultuurorganisatie van de Verenigde Naties. De paus was uitgenodigd door president Emmanuel Macron.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Een hooggeplaatste functionaris van Hamas heeft zaterdag de dood van de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging, Ezzedine al-Haddad, gemeld aan persbureau Reuters. Israël zei het kopstuk aangevallen te hebben. Al-Haddad zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Rusland heeft recentelijk ruim vijfhonderd lichamen aan Oekraïne teruggegeven, meldt Kyiv zaterdag. Vermoedelijk gaat het om Oekraïense soldaten die zijn gesneuveld in de oorlog tegen Rusland.
4 uur geleden