Poetin: Navalni heeft mogelijk zichzelf vergiftigd
MOSKOU (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Kremlin-criticus Alexej Navalni mogelijk zichzelf heeft vergiftigd met novitsjok. Poetin vertelde dat naar verluidt tegen de Franse president Emmanuel Macron in een recent telefoontje.
Navalni (44), die twee weken geleden uit een coma kwam nadat hij tijdens een vlucht in Siberië ernstig ziek was geworden, bespotte Poetins gerapporteerde beweringen als onlogisch. De Russische oppositieleider is woensdag uit het ziekenhuis in Berlijn ontslagen. Daar was hij vorige maand vanuit Rusland naartoe gebracht.
Duitsland zegt dat het bewijs heeft dat de felle criticus van Poetin werd vergiftigd met het zenuwgif novitsjok. Die bewering wordt ondersteund door Franse en Zweedse wetenschappers.
Onruststoker
Het Franse dagblad Le Monde meldde, onder vermelding van niet nader genoemde bronnen, dat Poetin had gesuggereerd dat Navalni zichzelf om een niet nader omschreven reden met novitsjok had vergiftigd. In het telefoongesprek van de twee leiders op 14 september verwees Poetin volgens de krant naar zijn vijand als een "onruststoker op internet die ook in het verleden ziektes heeft gesimuleerd".
Navalni reageerde ironisch op het bericht in Le Monde. Hij schreef op Instagram dat het zijn "sluwe plan" was om "novitsjok in de keuken te koken, er rustig van te drinken in een vliegtuig, te sterven in een ziekenhuis in Omsk en in een mortuarium in Omsk terecht te komen, waar mijn doodsoorzaak zou worden omschreven als "hij heeft genoeg geleefd".
Rode lijn
"Maar Poetin heeft me overspeeld", grapte Navalni. "Uiteindelijk heb ik achttien dagen in coma doorgebracht als een idioot en kreeg ik niet wat ik wilde."
In een videotoespraak voor de Algemene Vergadering van de VN op dinsdag, eiste Macron een "snelle en foutloze" verklaring van Rusland met betrekking tot Navalni's vergiftiging, waarbij hij het gebruik van chemische wapens een "rode lijn" noemde.
Meer uit Buitenland
BANGKOK (ANP/RTR) - In de Thaise hoofdstad Bangkok blijft het openbaar leven ontregeld na ernstig noodweer. Bijna 6000 mensen verblijven noodgedwongen in opvangcentra, zegt een lokale functionaris.
20 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben maandag sancties ingesteld tegen tien mensen en zeventien instellingen die verantwoordelijk zijn voor de systematische, gedwongen deportatie van Oekraïense kinderen naar Rusland en de door Rusland bezette Oekraïense gebieden.
42 minuten geledenWISSANT (ANP/AFP/RTR) - Op het Kanaal tussen Frankrijk en Engeland zijn maandag zeker drie mensen overleden na het kapseizen van een migrantenboot, melden de Franse autoriteiten. Het gaat om twee vrouwen en een kind, die samen met meer dan honderd anderen probeerden de oversteek te maken.
1 uur geledenKATHMANDU/NEW DELHI (ANP/DPA) - De autoriteiten in Nepal en India hebben na ernstig noodweer melding gemaakt van meer dan honderd doden. Zware regenval leidde tot overstromingen en aardverschuivingen.
1 uur geledenLYMAN (ANP) - Oekraïne zegt 250 Russische militairen gevangen te hebben genomen nadat zij zich hadden overgegeven, melden Ukrainska Pravda en The Kyiv Independent. Volgens de Oekraïense krijgsmacht lagen de Russen nog te slapen toen de Oekraïners de aanval inzetten.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Het Hongaarse parlement heeft de onschendbaarheid van premier Péter Magyar en twee oud-ministers ingetrokken. Daardoor kan een strafrechtelijk onderzoek naar ze worden ingesteld. Magyar, wiens partij een ruime meerderheid heeft in het parlement, vroeg zelf om zijn onschendbaarheid in te trekken. Hij zegt dat de beschuldigingen tegen hem neerkomen op "politieke karaktermoord" en wil dat zijn naam wordt gezuiverd.
1 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - In het noorden van Nigeria zijn afgelopen weekend opnieuw tientallen mensen ontvoerd door gewapende bendes. Bij twee losse incidenten zijn 47 boeren en 40 vrouwen gekidnapt.
2 uur geleden