
Poetin: moeten nadenken over stoppen tragedie in Oekraïne
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin vindt het nodig om na te denken over hoe "de tragedie" van de oorlog in Oekraïne kan worden gestopt. Hij sprak vanuit Moskou voor het eerst sinds de Russische inval op een bijeenkomst met andere leiders van de G20-landen.
Poetin zei tijdens de digitale vergadering dat sommige leiders in hun toespraken verklaarden geschokt te zijn door de aanhoudende "agressie" van Rusland in Oekraïne. "Ja, natuurlijk zijn militaire acties altijd een tragedie. En natuurlijk moeten we nadenken over hoe we deze tragedie kunnen stoppen." Ook verklaarde hij dat Rusland nooit vredesgesprekken met Oekraïne heeft geweigerd.
Kyiv wil blijven strijden totdat alle bezette gebieden zijn heroverd en alle Russische militairen zijn vertrokken. Russische militairen veroverden delen van het buurland, nadat Poetin het leger in februari 2022 Oekraïne binnen liet vallen. De oorlog bracht de grootste vluchtelingenstroom sinds de Tweede Wereldoorlog op gang en heeft volgens de Verenigde Naties meer dan 10.000 burgers het leven gekost.
Gazastrook
Poetin had het tijdens de bijeenkomst verder over een "oorlog", terwijl Rusland nog altijd formeel van een "speciale militaire operatie" spreekt. "Ik begrijp dat deze oorlog en de dood van mensen alleen maar kunnen choqueren", zei de president. Ook liet hij zich uit over het opgelaaide conflict tussen Hamas en Israël. Poetin vroeg de andere leiders of zij niet ook geschokt waren door de vele burgerdoden in de Gazastrook.
Poetin stuurde in 2022 en 2023 zijn buitenlandminister Sergej Lavrov in zijn plaats naar G20-bijeenkomsten. Hij sprak de andere G20-leiders in 2020 en 2021 wel toe, maar dat deed hij vanuit Moskou. De laatste keer dat Poetin naar een top van de G20-landen ging, was in 2019. Toen werd de bijeenkomst gehouden in de Japanse stad Osaka.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De speciale Amerikaanse gezant Steve Witkoff reist af naar Israël, melden Amerikaanse en Israëlische functionarissen aan nieuwssite Axios en persbureau AFP. Hij gaat daar volgens de bronnen in gesprek over de nijpende toestand in de Gazastrook.
36 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - België gaat een luchtdropping met hulpgoederen uitvoeren boven Gaza, hebben de minister van Buitenlandse Zaken Maxime Prévot en minister van Defensie Theo Francken woensdag aangekondigd. Het gaat om een defensievliegtuig met voor 600.000 euro aan voedsel en medisch materiaal.
2 uur geledenBIRMINGHAM (ANP) - Tienduizenden fans hebben woensdag in Birmingham afscheid genomen van Ozzy Osbourne. De rouwstoet die door het centrum van de stad reed werd begroet met luid gejuich van de aanwezige menigte. Ook gooiden fans bloemen naar de auto's in de rouwstoet.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China en Rusland gaan in augustus weer samen militaire oefeningen houden, in onder meer de buurt van Vladivostok dat aan de Japanse Zee ligt. Er wordt daarna ook samen gepatrouilleerd op de Stille Oceaan. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Defensie zei dat de oefeningen en marinepatrouilles tegen niemand zijn gericht.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Vijftien westerse landen hebben opgeroepen Palestina als staat te erkennen. Dit zei de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot vlak na een internationale conferentie in New York over de tweestatenoplossing voor het conflict tussen Israëli's en Palestijnen.
7 uur geledenTOKIO (ANP/BELGA/AFP) - Japan heeft evacuatiebevelen uitgevaardigd voor meer dan 1,9 miljoen mensen na een zware aardbeving voor het Russische schiereiland Kamtsjatka, die tot een tsunamiwaarschuwing leidde. Er is een tsunami van 1,3 meter waargenomen bij een haven aan de noordoostkust, meldt televisiezender NHK.
9 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Thailand heeft Cambodja beschuldigd van het schenden van het bestand, voor de tweede dag op rij. De schendingen zouden op drie locaties langs de betwiste grens hebben plaatsgevonden. Cambodja ontkent.
9 uur geleden