Poetin: massaproductie van raket die tegen Oekraïne werd ingezet
MOSKOU (ANP/RTR/AFP/DPA) - Rusland zal doorgaan met het testen van zijn nieuwste raket, ook tijdens gevechten, afhankelijk van de bedreigingen van de Russische veiligheid, aldus de Russische president Vladimir Poetin. Hij kondigde de massaproductie aan van de hypersonische Oreshnik waarmee donderdag Oekraïne was aangevallen, meldden Russische media.
Hij bedankte de ontwikkelaars en alle teams die hebben meegewerkt aan de creatie van het wapen voor de middellange afstand. Met de experimentele raket werd de Oekraïense stad Dnipro getroffen. Poetin sprak over een reactie op de toestemming van de Verenigde Staten en andere landen aan Oekraïne om hun wapens tegen Russisch gebied te gebruiken.
Onder anderen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en de Duitse regeringsleider Olaf Scholz zien de inzet van de Oreshnik als verdere escalatie. De NAVO buigt zich dinsdag in Brussel met Oekraïne over de Russische aanval.
Internationale misdaad
Zelensky bestempelde het testen van een nieuw wapen in een ander land als een internationale misdaad. Hij riep de wereld op serieus te reageren, zodat de Russische leider bang wordt de oorlog uit te breiden en "echte gevolgen" ondervindt van zijn daden. Volgens hem zal Poetin blijven proberen "ons te intimideren. Zo heeft hij zijn macht gevestigd."
Zelensky hoopt op nieuwe luchtverdedigingssystemen van zijn westerse bondgenoten die de razendsnelle Oreshnik kunnen onderscheppen.
Meer uit Buitenland
QOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.
3 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.
5 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.
6 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.
6 uur geledenABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten zeggen tot nu toe 172 Iraanse raketten uit de lucht te hebben geschoten, meldt Al Jazeera. Dertien andere raketten landden in zee en een kwam neer op Emiraats grondgebied.
7 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betuigt zijn steun en medeleven aan de Golfregio en het Midden-Oosten, die getroffen worden door tegenreacties van Iran. Ook biedt hij zijn hulp aan, meldt hij in een bericht op X.
7 uur geleden