Poetin: massaproductie van raket die tegen Oekraïne werd ingezet
MOSKOU (ANP/RTR/AFP/DPA) - Rusland zal doorgaan met het testen van zijn nieuwste raket, ook tijdens gevechten, afhankelijk van de bedreigingen van de Russische veiligheid, aldus de Russische president Vladimir Poetin. Hij kondigde de massaproductie aan van de hypersonische Oreshnik waarmee donderdag Oekraïne was aangevallen, meldden Russische media.
Hij bedankte de ontwikkelaars en alle teams die hebben meegewerkt aan de creatie van het wapen voor de middellange afstand. Met de experimentele raket werd de Oekraïense stad Dnipro getroffen. Poetin sprak over een reactie op de toestemming van de Verenigde Staten en andere landen aan Oekraïne om hun wapens tegen Russisch gebied te gebruiken.
Onder anderen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en de Duitse regeringsleider Olaf Scholz zien de inzet van de Oreshnik als verdere escalatie. De NAVO buigt zich dinsdag in Brussel met Oekraïne over de Russische aanval.
Internationale misdaad
Zelensky bestempelde het testen van een nieuw wapen in een ander land als een internationale misdaad. Hij riep de wereld op serieus te reageren, zodat de Russische leider bang wordt de oorlog uit te breiden en "echte gevolgen" ondervindt van zijn daden. Volgens hem zal Poetin blijven proberen "ons te intimideren. Zo heeft hij zijn macht gevestigd."
Zelensky hoopt op nieuwe luchtverdedigingssystemen van zijn westerse bondgenoten die de razendsnelle Oreshnik kunnen onderscheppen.
Meer uit Buitenland
BANGKOK (ANP/AFP) - Thailand heeft een overeenkomst met Iran bereikt over de doorgang van Thaise olietankers door de Straat van Hormuz. Dat maakte de premier van Thailand zaterdagochtend bekend.
25 minuten geledenKRALENDIJK (ANP) - Het Bestuurscollege (BC) van Bonaire vraagt de Nederlandse regering om snel in te grijpen. Door onrust in het Midden-Oosten en problemen in de scheepvaart worden vrachtkosten steeds hoger. Daardoor dreigen boodschappen en brandstof op Bonaire veel te duur te worden en wordt het voor veel inwoners steeds moeilijker om rond te komen, aldus de overheid van de bijzondere gemeente in het Caribisch gebied.
2 uur geledenAL-KHARJ (ANP/RTR/DPA) - Bij een Iraanse aanval op luchtmachtbasis Prince Sultan in Saudi-Arabië zijn twaalf Amerikaanse militairen gewond geraakt. Twee van hen zijn er ernstig aan toe, melden Amerikaanse autoriteiten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten denken dat er deze week gesprekken gaan plaatsvinden met Iran om een eind te maken aan de oorlog. Dat heeft de speciale gezant Steve Witkoff gezegd op een bijeenkomst in Miami. "We zijn er zeker hoopvol over."
9 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP) - De Houthi's zeggen klaar te zijn zich te mengen in de oorlog in het Midden-Oosten als bondgenoten van de VS en Israël zich mengen in de strijd tegen Iran. Dat meldt de door Iran gesteunde groepering op de Jemenitische staatstelevisie.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Teheran zweert Israëlische aanvallen op Iran van eerder op vrijdag te vergelden. Die aanvallen tegen onder meer energievoorzieningen en de Iraanse staalindustrie, zo schrijft buitenlandminister Abbas Araghchi op X, zijn in strijd met Amerikaanse beloften aan Iran.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmagnaat en X-eigenaar Elon Musk heeft recentelijk deelgenomen aan een telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Indiase premier Narendra Modi. Dat meldt The New York Times.
10 uur geleden