Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin laat 150.000 dienstplichtigen oproepen

Poetin laat 150.000 dienstplichtigen oproepen

MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft toestemming gegeven voor het oproepen van 150.000 dienstplichtigen. Het gaat om mannen tussen de 18 en 30 jaar.

Het oproepen van dienstplichtigen gebeurt in Rusland twee keer per jaar. De mannen kunnen tijdens hun dienstperiode volgens de wet niet worden ingezet bij gevechtshandelingen buiten Russisch grondgebied.

Het Russische parlement verhoogde eerder de leeftijd tot waarop mannen opgeroepen kunnen worden van 27 naar 30 jaar. Die nieuwe regels zijn dit jaar van kracht geworden.

Grote verliezen

De dienstplicht geldt in Rusland als een gevoelig onderwerp. Veel mannen proberen van alles om niet te worden opgeroepen, onder meer door berichten over hardhandige ontgroeningspraktijken in het leger.

De autoriteiten zeggen dat dienstplichtigen niet naar het front worden gestuurd in Oekraïne. Daar hebben Russische troepen sinds het begin van de invasie in 2022 grote verliezen geleden.

300.000 militairen

Rusland heeft eerder wel een gedeeltelijke mobilisatie uitgevoerd die los staat van de dienstplicht. Toen waren zo'n 300.000 mannen met militaire ervaring opgeroepen voor de oorlog in het buurland.

Meer uit Buitenland

Zelensky benoemt nieuwe commandant landmacht

KYIV (ANP/AFP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft generaal Gennadi Sjapovalov aangesteld als nieuwe bevelhebber van de landmacht. Zijn voorganger, generaal Michailo Drapati, heeft begin deze maand om ontslag gevraagd. Hij voelt zich verantwoordelijk voor de dood van twaalf soldaten bij een Russische raketaanval op een opleidingscentrum.

2 uur geleden
IAEA meldt bombardement op onderzoeksreactor in aanbouw in Iran

WENEN (ANP/RTR) - Israëlische bombardementen hebben in Iran onder meer de zwaarwateronderzoeksreactor Khondab die in aanbouw is, geraakt volgens het Internationale Atoomenergieagentschap IAEA.

2 uur geleden
NBC: Israëlische luchtafweer minder effectief tegen raketten Iran

NEW YORK (ANP) - De luchtafweer van Israël lijkt steeds minder goed te functioneren. Volgens een Israëlische veiligheidsfunctionaris die nieuwszender NBC heeft gesproken, heeft het land de afgelopen 24 uur 65 procent van de door Iran afgevuurde raketten weten neer te halen. Dat is veel minder dan de 90 procent in de 24 uur daarvoor.

4 uur geleden
Witte Huis: binnen twee weken besluit over ingrijpen Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump komt binnen twee weken met een besluit of de Verenigde Staten Israël gaan helpen bij het bombarderen van Iraanse atoomfaciliteiten. Het Witte Huis heeft dat donderdag laten weten.

4 uur geleden
Geen akkoord over Europese anti-corruptierichtlijn

BRUSSEL (ANP) - De onderhandelingen over een Europese anti-corruptierichtlijn tussen de EU-lidstaten en het Europees Parlement zijn gestrand. Eerder deze week zag het ernaar uit dat de twee onderhandelende partijen het eens zouden kunnen worden over strengere regels, maar met name Duitsland en Italië vonden het voorstel te vergaand.

5 uur geleden
Iraanse rapper Toomaj Salehi lijkt opnieuw te zijn gearresteerd

TEHERAN (ANP/DPA/AFP) - De populaire Iraanse rapper Toomaj Salehi, die kritisch is tegenover het regime van zijn land, zou opnieuw zijn opgepakt. Op zijn socialemediakanalen wordt gemeld dat hij op het eiland Kish in de Perzische Golf is aangehouden. Het is niet bekend waar en waarom hij wordt vastgehouden.

5 uur geleden
Spaanse koning geeft oud-tennisser Rafael Nadal erfelijke titel

MADRID (ANP) - De Spaanse koning Felipe heeft oud-tennisser Rafael Nadal donderdag de adellijke titel van markies verleend. De voormalige topspeler mag zich voortaan markies van Llevant de Mallorca noemen als erkenning voor zijn bijdrage aan de Spaanse sportwereld.

6 uur geleden