Poetin inspecteert oefening waarbij raketten worden afgevuurd
MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin gaat zelf toezien op militaire oefeningen van "strategische eenheden". Daarbij worden zaterdag ook ballistische en kruisraketten gelanceerd volgens het ministerie van Defensie. Het zou gaan om routine-oefeningen die niet bedoeld zijn om de spanningen met het Westen op te drijven.
Rusland houdt al weken militaire manoeuvres te land, ter zee en in de lucht. Volgens Moskou lopen die nu op hun eind. De troepen die langs de Oekraïense grens hebben geoefend, gaan volgens het Kremlin terug naar hun bases elders. Rusland heeft al jaren veel troepen langs die grens en daar kwamen er eind afgelopen jaar een heleboel militairen bij.
Het Westen, vooral de VS, stelt vrijwel dagelijks dat Rusland Oekraïne dreigt binnen te vallen. Rusland weerspreekt dat. Moskou maakt zich vrijdag wel "grote zorgen" over de toestand in het oosten van Oekraïne, waar vrijdag weer beschietingen waren tussen Russische separatisten en troepen of milities trouw aan de regering in Kiev. De Oekraïense minister van Defensie heeft vrijdag beklemtoond dat het leger geen aanval op de separatisten onderneemt.
De spanningen over Oekraïne zijn al acht jaar oud. In 2014 werd een gekozen pro-Russische president in dat land afgezet. Dit leidde tot een opstand en burgeroorlog in het oosten en enkele regio's scheidden zich af van Oekraïne. De Amerikaanse president Joe Biden was toen vicepresident van de VS en speelde in de kwestie een vooraanstaande rol. Volgens de Russen was de machtswisseling in Kiev een door de VS aangestuurde staatsgreep. Volgens het Westen was het een pro-Europese volksopstand die de president ten val bracht. Rusland lijfde in een boze reactie de Krim in. Het schiereiland was in de jaren 50 bij de Sovjetrepubliek Oekraïne gevoegd en bleef Oekraïens na de ineenstorting van de Sovjet-Unie tot ergernis van het Kremlin.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - Het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump voor Oekraïne omvat voorstellen om Russische energieleveranties aan Europa te herstellen, grote Amerikaanse investeringen in Russische zeldzame aardmetalen en energie, en het aanwenden van bevroren Russische staatsactiva. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal.
2 uur geledenWASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".
10 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.
11 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".
13 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.
14 uur geledenREYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
15 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
15 uur geleden