Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin inspecteert oefening waarbij raketten worden afgevuurd

Poetin inspecteert oefening waarbij raketten worden afgevuurd

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin gaat zelf toezien op militaire oefeningen van "strategische eenheden". Daarbij worden zaterdag ook ballistische en kruisraketten gelanceerd volgens het ministerie van Defensie. Het zou gaan om routine-oefeningen die niet bedoeld zijn om de spanningen met het Westen op te drijven.

Rusland houdt al weken militaire manoeuvres te land, ter zee en in de lucht. Volgens Moskou lopen die nu op hun eind. De troepen die langs de Oekraïense grens hebben geoefend, gaan volgens het Kremlin terug naar hun bases elders. Rusland heeft al jaren veel troepen langs die grens en daar kwamen er eind afgelopen jaar een heleboel militairen bij.

Het Westen, vooral de VS, stelt vrijwel dagelijks dat Rusland Oekraïne dreigt binnen te vallen. Rusland weerspreekt dat. Moskou maakt zich vrijdag wel "grote zorgen" over de toestand in het oosten van Oekraïne, waar vrijdag weer beschietingen waren tussen Russische separatisten en troepen of milities trouw aan de regering in Kiev. De Oekraïense minister van Defensie heeft vrijdag beklemtoond dat het leger geen aanval op de separatisten onderneemt.

De spanningen over Oekraïne zijn al acht jaar oud. In 2014 werd een gekozen pro-Russische president in dat land afgezet. Dit leidde tot een opstand en burgeroorlog in het oosten en enkele regio's scheidden zich af van Oekraïne. De Amerikaanse president Joe Biden was toen vicepresident van de VS en speelde in de kwestie een vooraanstaande rol. Volgens de Russen was de machtswisseling in Kiev een door de VS aangestuurde staatsgreep. Volgens het Westen was het een pro-Europese volksopstand die de president ten val bracht. Rusland lijfde in een boze reactie de Krim in. Het schiereiland was in de jaren 50 bij de Sovjetrepubliek Oekraïne gevoegd en bleef Oekraïens na de ineenstorting van de Sovjet-Unie tot ergernis van het Kremlin.

Meer uit Buitenland

IRG: Iran heeft controle over scheepvaart Straat van Hormuz

BANDAR ABBAS (ANP) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft na uitspraken van president Donald Trump beklemtoond dat Iran de Straat van Hormuz volledig controleert. Trump kondigde aan dat zijn marine de zeestraat gaat blokkeren, mijnen ruimen en de scheepvaart gaat controleren.

1 uur geleden
Rusland en Oekraïne beschuldigen elkaar van schending bestand

MOSKOU/KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar van het veelvuldig schenden van een 32 uur durend bestand ter gelegenheid van het orthodoxe paasfeest. Het Russische ministerie van Defensie telde in de nacht van zaterdag op zondag 1971 schendingen van het staakt-het-vuren, terwijl de Oekraïense generale staf melding maakte van 479 artillerieaanvallen en meer dan 1700 drone-aanvallen door Russische troepen.

1 uur geleden
Trump zegt dat blokkade Straat van Hormuz maar even duurt

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft aangekondigd dat de marine de Straat van Hormuz sluit en er onder meer mijnen gaat ruimen. De hele operatie die Trump voor ogen heeft, duurt volgens hem niet lang. Volgens Trump zijn veel landen bereid te helpen. Zo zouden Groot-Brittannië en andere landen mogelijk mijnenvegers sturen.

2 uur geleden
Mogelijk honderden burgerdoden door aanval Nigeriaans leger

MAIDUGURI (ANP/RTR) - Nigeriaanse straaljagers hebben zaterdagnacht een dorpsmarkt bestookt tijdens de achtervolging van islamitische militanten in het noordoosten van het land waarbij mogelijk zeker 200 burgers zijn omgekomen. Dat verklaarden een lokaal raadslid en omwonenden zondag tegen persbureau Reuters.

2 uur geleden
Trump: VS gaan Straat van Hormuz blokkeren en controleren

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump claimt op sociale media dat hij bevel heeft gegeven aan de Amerikaanse marine de Straat van Hormuz te blokkeren en de scheepvaart bij de zeestraat te gaan controleren. Hij zegt ook schepen te gaan stoppen en onderzoeken waarvoor mogelijk tolgeld aan Iran is betaald.

3 uur geleden
Alle Amerikaanse delegatieleden vertrokken uit Pakistan

ISLAMABAD (ANP/RTR) - Alle leden van de Amerikaanse delegatie die naar Pakistan was gegaan voor onderhandelingen met Iran, zijn weer vertrokken. Ook de prominente gezanten van president Donald Trump, Steve Witkoff en Jared Kushner, hebben in navolging van vicepresident JD Vance het land verlaten, melden Amerikaanse media.

4 uur geleden
Meer dan de helft van de Hongaarse kiezers bracht al een stem uit

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De opkomst voor de parlementsverkiezingen in Hongarije is ongekend hoog. Tegen 13.00 uur heeft al 54,14 procent van de Hongaarse stemgerechtigden een stem uitgebracht, meldt de landelijke kiescommissie. Dat is beduidend hoger dan op dat moment van de dag in 2022, tijdens de vorige verkiezingen. Toen lag het percentage op 40,01 procent.

4 uur geleden