
Poetin herhaalt: Nord Stream 2 gereed voor gasleveringen
MOSKOU (ANP/RTR) - De onderzeese gaspijpleiding Nord Stream 2 staat gereed om de druk van de Europese gasmarkt af te halen. Dat heeft de Russische president Vladimir Poetin nog maar eens benadrukt. Volgens hem is het tweede deel van de pijpleiding gevuld en kan snel gas worden geleverd. Daarbij zal de ingebruikname van de pijp volgens hem snel zorgen voor lagere gasprijzen.
Nord Stream 2 werd in september al voltooid, maar gas leveren via de pijp die onder de Oostzee van Rusland naar Duitsland loopt, mag nog niet. Nog altijd wordt gewacht op goedkeuring van Duitsland en de Europese Unie. De pijpleiding is van meet af aan omstreden geweest. Zo was er onder andere verzet vanuit de Verenigde Staten, maar ook andere landen als Polen en Oekraïne, omdat Rusland via de gaspijpleiding nog meer invloed in Europa zou krijgen.
De pijpleiding had volgens de planning in 2019 klaar moeten zijn. De aanleg werd opgeschort nadat de VS dreigden met sancties. Dat gebeurde nog onder het presidentschap van Donald Trump. Daarop trok het Zwitsers-Nederlandse bedrijf Allseas zich terug uit de aanleg ervan. Rusland moest de leiding daarop met zijn eigen vloot afmaken.
Lovende woorden
Poetin sprak tijdens een regeringsvergadering op woensdag lovende woorden over de voltooiing van Nord Stream 2. Bij die bijeenkomst was ook het hoofd van het Russische staatsgasbedrijf Gazprom aanwezig. Met de aanleg van de leiding is een bedrag van 11 miljard dollar gemoeid. Naast Gazprom zijn bij de aanleg ook Duitse ondernemingen als Uniper en BASF, de Franse firma Engie en het Brits-Nederlandse Shell betrokken.
De certificering van de gaspijp wordt op zijn vroegst in de loop van 2022 verwacht. Ondertussen kampt Europa met fors gestegen aardgasprijzen omdat het economisch herstel en de grote energievraag de voorraden onder druk hebben gezet. Daarbij speelt mee dat er ook al dagen geen gas van Rusland naar Europa stroomt via de Yamal-Europa pijplijn, een andere belangrijke route voor Russisch gas naar Europa.
Sommige westerse politici en industriedeskundigen beschuldigen Rusland ervan gasleveringen aan Europa achter te houden wegens de politieke spanningen rond Oekraïne. Gazprom en het Kremlin hebben dit herhaaldelijk ontkend.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft zich donderdag uitgesproken tegen vermeende Amerikaans-Russische plannen om de omstreden gaspijpleiding Nord Stream 2 alsnog in gebruik te nemen. "Nord Stream 2 heeft momenteel geen exploitatievergunning, en dat zal naar verwachting niet veranderen", zo werd Merz geciteerd door weekblad Die Zeit.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms hoorde donderdag bij de verliezers op Wall Street na een bericht dat het socialemediabedrijf de lancering van een belangrijk kunstmatige intelligentie-model uitstelt. Verder was cryptobeurs Coinbase een stevige verliezer na nieuws over een hack en een onderzoek van beurswaakhond SEC.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische consumentenorganisatie Testaankoop spant een rechtszaak aan tegen Ryanair om vermeende misleidende praktijken bij het boekingsproces. Volgens Testaankoop worden de rechten van consumenten geschonden omdat Ryanair geld vraagt voor het meenemen van handbagage.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie werkt aan het opstellen van speciale normen om het waterverbruik in datacenters te beperken. Dat is een van de manieren waarmee Brussel wil voorkomen dat er komende decennia watertekorten ontstaan, meldt persbureau Bloomberg dat een conceptdocument heeft ingezien.
4 uur geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij Apple-topman Tim Cook heeft gevraagd te stoppen met het bouwen van fabrieken in India voor apparaten bestemd voor de VS. Hij dringt er bij de iPhone-maker op aan om de productie in de Verenigde Staten op te voeren nu het bedrijf zich van China afwendt.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Cryptobeurs Coinbase wordt gechanteerd door hackers die gevoelige klantgegevens hebben gestolen. Ze eisen 20 miljoen dollar. Coinbase zegt het losgeld niet te zullen betalen en schat dat het incident het Amerikaanse bedrijf tot 400 miljoen dollar kan kosten om op te lossen.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Bedrijven in de Rotterdamse haven maken zich zorgen over de leveringszekerheid van elektriciteit. Ze vrezen dat de situatie nog ernstiger is dan netbeheerder TenneT donderdag in een rapport schetste. "Op basis van de TenneT-monitor en wat wij horen van leden verwachten we dat de situatie al veel eerder dan 2030 zeer kwetsbaar wordt als we nu niet in actie komen", zegt Deltalinqs, de ondernemersorganisatie voor de bedrijven in de haven.
6 uur geleden