Poetin hekelt 'Russofobie' Europa bij onthulling oorlogsmonument
ZAITSEVO (ANP/RTR) - President Vladimir Poetin heeft zaterdag tijdens de onthulling van een monument ter nagedachtenis van de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog hard uitgehaald naar Europa, waar de Russenhaat volgens hem toeneemt.
"In een aantal Europese landen wordt Russofobie gepromoot als overheidsbeleid", citeerde het staatspersbureau Ria Novosti de Russische president, die in Zaitsevo, in de regio Sint-Petersburg, werd geflankeerd door zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko.
Sinds hij twee jaar geleden zijn troepen naar Oekraïne dirigeerde om het te heroveren, trekt Poetin steevast vergelijkingen met de strijd tegen de nazi's indertijd. Dat deed hij zaterdag opnieuw om de Russische bevolking achter zijn ideeën te krijgen of te houden. "Het regime in Kyiv verheerlijkt Hitlers handlangers, de SS'ers".
Poetin bekritiseerde tevens de Baltische staten, omdat die maling zouden hebben aan mensenrechten van minderheden, met name de Russische. Estland, Letland en Litouwen, tijdens de Koude Oorlog bestuurt door Moskou en nu lid van de EU en de NAVO, behoren tot de felste tegenstanders van de Russische invasie in Oekraïne. "Terwijl in de Baltische landen tienduizenden mensen als tweederangs burgers worden behandeld, beroofd van hun meest fundamentele rechten en blootgesteld aan vervolging".
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - De humanitaire situatie voor kinderen wereldwijd is in "een vrije val" terechtgekomen, waarschuwt UNICEF in zijn jaarrapport. Volgens de kinderrechtenorganisatie is de nood extremer dan in tientallen jaren en zullen in 2026 meer dan 200 miljoen kinderen humanitaire hulp nodig hebben.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het opgelaaide geweld in Congo leidt tot groeiende internationale bezorgdheid. Westerse landen, waaronder Nederland, roepen de rebellen van M23 en hun Rwandese bondgenoten in een gezamenlijke verklaring op hun opmars te staken.
5 uur geledenBRADFORD (ANP/RTR/AFP) - Kunstenares Nnena Kalu heeft de Britse Turner Prize gewonnen. De jury prees onder meer de hangende sculpturen die ze maakt van allerlei materialen. "Gedurfd en pakkend", luidt het oordeel over haar werk.
6 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse Nationale Vergadering heeft voorlopig een nieuwe politieke crisis afgewend. Een begrotingsvoorstel voor sociale zekerheid kreeg na onderhandelingen de steun van een meerderheid van de parlementariërs.
7 uur geledenTEGUCIGALPA (ANP/AFP) - De Hondurese president Xiomara Castro beschuldigt de Amerikaanse president Donald Trump van inmenging in de verkiezingen in haar land en spreekt over manipulatie van de uitslag. De definitieve uitslag van de verkiezingen van 30 november is nog niet bekend, maar de door Trump gesteunde conservatieve kandidaat Nasry Asfura heeft een krappe voorsprong in de voorlopige resultaten.
7 uur geledenUVIRA (ANP/RTR) - Door het oplaaiende geweld in Oost-Congo hebben de afgelopen dagen ongeveer 200.000 mensen hun huizen ontvlucht, terwijl de door Rwanda gesteunde M23-rebellen een opmars maakten richting de strategisch gelegen stad Uvira, op de grens met Burundi. Volgens de VN zijn 74 mensen gedood, vooral burgers. 83 mensen zouden gewond zijn afgevoerd naar het ziekenhuis.
7 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Zelensky zegt klaar te zijn om verkiezingen te houden. Hij vraagt de VS en Europese partners om de veiligheid te garanderen tijdens dat proces.
8 uur geleden