
Poetin haalt uit naar Zelensky: schande voor Joodse volk
SINT-PETERSBURG (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft tijdens een toespraak in Sint-Petersburg uitgehaald naar de leider van buurland Oekraïne. Hij omschreef zijn ambtgenoot Volodymyr Zelensky als een schande voor het Joodse volk.
Rusland heeft de invasie van Oekraïne gerechtvaardigd door te zeggen dat het daar neonazi's wil verdrijven, hoewel het buurland een president van Joodse komaf heeft. Zelensky is vorig jaar door de Israëlische krant The Jerusalem Post uitgeroepen tot de invloedrijkste Jood ter wereld.
"Ik heb veel Joodse vrienden", zei Poetin op het jaarlijkse St. Petersburg International Economic Forum. "Ze zeggen dat Zelensky niet Joods is. Dat hij een schande is voor Joodse volk", aldus de Russische president over de leider van het door Rusland binnengevallen buurland. Hij zei ook dat Oekraïne zich volledig afhankelijk maakt van militair materieel uit het Westen.
Financiën
Poetin sprak ook over de Russische economie en schetste een positief beeld van de staatsfinanciën. Hij stelde economische groei in het vooruitzicht van 1,5 tot 2 procent en zei dat de inflatie lager is dan in de eurozone. Het Internationaal Monetair Fonds gaat uit van een economische groei van 0,7 procent, maar volgens Poetin vinden Russische experts dat te pessimistisch.
De aanwezigheid van Poetin op de economische conferentie ging gepaard met ongekend strenge veiligheidsmaatregelen. De autoriteiten legden mobiele communicatie aan banden en er waren patrouilles met speurhonden. Rusland is de afgelopen tijd herhaaldelijk opgeschrikt door drone-aanvallen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt "niet blij" te zijn met de veroordeling van Jair Bolsonaro. De Braziliaanse oud-president is donderdag schuldig bevonden aan onder meer een couppoging en het gewelddadig omverwerpen van de democratie.
57 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Kyiv een ontmoeting gehad met de Amerikaanse gezant Keith Kellogg. Ze spraken onder meer over de leveringen van Patriot-systemen door bondgenoten en over de gezamenlijke productie van drones, meldt Zelensky op X.
2 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft oud-president Jair Bolsonaro veroordeeld voor een poging tot staatsgreep. Drie van de vijf rechters hebben daarvoor gestemd, waardoor er een meerderheid is. Bolsonaro wordt ook veroordeeld voor deelname aan een criminele organisatie en een poging tot het gewelddadig omverwerpen van de democratie.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland vindt dat Polen nog eens moet nadenken over het voornemen om de grens met Belarus te sluiten. "We dringen er bij Warschau op aan om de gevolgen van dit soort destructieve stappen in overweging te nemen en het besluit zo snel mogelijk te herzien", zei woordvoerder Maria Zacharova van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Frankrijk stuurt drie extra gevechtsvliegtuigen naar Polen om te helpen met het beschermen van het Poolse luchtruim en de oostgrens van de NAVO. Dat heeft de Franse president Emmanuel Macron aangekondigd op X.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn handtekening gezet onder de omstreden bouwplannen voor nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoever. Internationaal wordt gevreesd dat dit project een tweestatenoplossing onmogelijk maakt, maar dat deert Netanyahu niet. "Er komt geen Palestijnse staat", zei hij bij de tekenceremonie.
4 uur geledenSALT LAKE CITY (ANP) - De FBI heeft twee foto's verspreid in de zoektocht naar de persoon die Charlie Kirk zou hebben doodgeschoten. Op sociale media is een persoon te zien in een zwart shirt met een plaatje erop, een pet op het hoofd en een zonnebril.
5 uur geleden