Poetin feliciteert nieuwe Iraanse president
MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft Masoud Pezeshkian gefeliciteerd met zijn overwinning in de Iraanse presidentsverkiezing.
"Ik hoop dat uw ambtstermijn als president zal bijdragen aan een versterking van de constructieve bilaterale samenwerking tussen onze bevriende volkeren", zei Poetin in zijn boodschap voor Pezeshkian. Hij hoopt dat de twee landen, beide doelwit van strenge westerse sancties, kunnen samenwerken "om internationale problemen op een constructieve manier op te lossen".
Iran en Rusland zijn de laatste jaren steeds meer gaan samenwerken. Zo levert Teheran drones aan Rusland voor de oorlog in Oekraïne. De hervormingsgezinde Pezeshkian heeft gepleit voor een betere relatie met westerse landen.
Relatieherstel
Ook de Saudische koning en kroonprins feliciteerden Pezeshkian. De twee landen tekenden in 2023 een baanbrekende deal om de relaties te herstellen na jarenlange rivaliteit.
Pezeshkian ontving verder felicitaties van de Chinese president Xi Jinping en de Indiase premier Narendra Modi. Hun landen onderhouden nauwe banden met Iran. China is bovendien de grootste handelspartner van het land.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - België dirigeert een van zijn mijnenjagers naar het Midden-Oosten, melden Belgische media. Het marineschip is zo dichter bij de Straat van Hormuz, waar een groep landen mogelijk zeemijnen gaat ruimen om de belangrijke zeestraat weer bevaarbaar te maken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Iran heeft er volgens de Amerikaanse president Donald Trump mee ingestemd het eigen nucleaire programma voor onbepaalde tijd stil te leggen. Onderhandelingen over een deal worden "waarschijnlijk" dit weekend weer gehouden, zei hij tegen persbureau Bloomberg. "De meeste hoofdpunten zijn afgerond. Het zal vrij snel gaan."
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat het versterken van het bestand met Israël zijn prioriteit is. Ook na het ingaan van het bestand werden nog aanvallen op Libanon gemeld, maar toch noemt Aoun het "een kans om stabiliteit en wederopbouw te promoten."
1 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Ook het concert van rapper Ye, beter bekend als Kanye West, dat half juni in Polen stond gepland, gaat niet door. Dat heeft de directie van het Śląski-stadion in de stad Chorzów vrijdag gemeld.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.
7 uur geledenDOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.
7 uur geleden