Poetin: ergste economische onrust door sancties voorbij
MOSKOU (ANP/RTR) - De grootste economische onrust in Rusland door de zware westerse sancties vanwege de inval in Oekraïne is voorbij. Dat zei de Russische president Vladimir Poetin tegen de Valdai Discussion Club, een denktank in Moskou.
Volgens Poetin is de "piek" van die economische onrust inmiddels over. Ook zijn de westerse pogingen om de Russische economie "in elkaar te laten storten" mislukt, aldus de president. Hij gaf aan dat de economie zich nu heeft aangepast aan de "nieuwe economische realiteit".
Vanwege de oorlog in Oekraïne hebben veel grote westerse bedrijven Rusland verlaten en werden sancties opgelegd aan onder meer de Russische export en de bankensector in het land. Ook zijn leveringen van producten aan het land door westerse bedrijven stopgezet, waar de Russische industrie last van heeft. Door de sancties krimpt de Russische economie dit jaar.
Nord Stream
Poetin verklaarde verder dat Rusland klaarstaat om nieuwe samenwerkingen aan te gaan met partners in Azië op energiegebied. Die Aziatische partners kunnen helpen met de ontwikkeling van de enorme energievoorraden in Rusland, aldus de president. Grote westerse olie- en gasconcerns als Shell, BP en ExxonMobil hebben Rusland verlaten vanwege de invasie van Oekraïne en zijn gestopt met investeringen in het land.
Daarnaast zei Poetin dat het "krankzinnig" is om te denken dat Rusland iets te maken heeft met de ontploffingen bij de onderzeese gaspijpleidingen van Nord Stream in de Oostzee. Door die explosies ontstonden lekkages en er zijn sterke vermoedens van sabotage. Moskou wijst met een beschuldigende vinger naar het Westen. Een van de pijpleidingen van Nord Stream tussen Rusland en Duitsland is niet beschadigd en kan nog gas leveren. Maar volgens Poetin wil Europa dat niet.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn winst opgevoerd, nadat de elektrische autofabrikant vorig jaar nog last had van lagere verkopen en hogere kosten. De elektrische autofabrikant van topman Elon Musk boekte een nettowinst van 477 miljoen dollar, omgerekend zo'n 407,5 miljoen euro. Dat is 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar.
1 uur geledenHSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, de grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen ter wereld, is voorlopig niet van plan om de geavanceerdste machines van het Nederlandse ASML aan te schaffen. Het bedrijf wil hiermee wachten tot in 2029 om kosten te besparen, heeft een hoge leidinggevende bij TSMC tegen verslaggevers gezegd.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn woensdag met winsten de handel uitgegaan, nadat de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde de wapenstilstand met Iran te verlengen. De brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq sloten op een recordstand. De Straat van Hormuz is nog altijd gesloten en de olieprijzen stegen daardoor opnieuw.
1 uur geledenSUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.
3 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO wil de CO2-uitstoot die de bank financiert terugdringen. Dat meldt de bank, die woensdag zijn jaarlijkse aandeelhoudersvergadering hield. ABN AMRO wil de uitstoot van klanten waar de bank krediet aan verstrekt, verlagen "in lijn met een pad ruim onder 2 graden". De bank zegt de komende drie jaar een absolute doelstelling te gaan ontwikkelen.
5 uur geleden